Liūdna žinia: „Mega“ neteko ilgaamžių ryklių – Kas vyksta Kaune

Liūdna žinia: „Mega“ neteko ilgaamžių ryklių

Ne vienus metus prekybos ir laisvalaikio centras „Mega“ buvo vienintelė vieta Lietuvoje, kurioje buvo galima apžiūrėti ryklius. Rykliai kartu su daugiau nei dviem šimtais per 40 skirtingų rūšių iš Atlanto, Indijos ir Ramiojo vandenynų, Raudonosios, Viduržemio, Karibų jūrų kilusių žuvų džiugino prekybos centro lankytojus beveik 20 m. Vis dėlto šiandien Lietuvoje ryklių jau nebėra – PLC „Mega“ valdytojai skelbia netekę šių egzotinių gyvūnų.

Kaip prekybos ir laisvalaikio centro pranešime žiniasklaidai pažymi „Megos“ akvariumo priežiūros vadovas-biologas ir naras Tadas Laurinavičius, pastaraisiais metais akvariume gyveno trys rykliai: du juodapelekiai ir viena baltapelekio ryklio patelė.

„Kovo pradžioje netekome vieno iš ryklių, o neseniai atsisveikinome ir su likusiais dviem. Visi jie nugaišo dėl senatvės“, – pranešė T. Laurinavičius.

Lietuvos jūrų muziejaus Akvariumo ir jūrų gamtos skyriaus vedėjas biologas Saulius Karalius, padėjęs PLC „Mega“ komandai atrinkti akvariumo gyventojus ir konsultuojantis jų priežiūros klausimais, pasakojo, kad juodapelekiai ir baltapelekiai rykliai yra artimi giminės ir priklauso tai pačiai pilkųjų ryklių (lot. Carcharhinidae) šeimai.

Jie paplitę šiltose Atlanto, Ramiojo ir Indijos vandenynų pakrantėse, tačiau klimato kaita, neteisėta žvejyba ir jūrų užteršimas kelia grėsmę jų populiacijai bei reikšmingai trumpina vidutinę ryklių gyvenimo trukmę. Pranešime žiniasklaidai teigiama, kad „Megos“ akvariume sąlygos rykliams buvo palankios.

Ryklys „Megos“ akvariume / Skaitytojų nuotr.

„Kad galėtų normaliai kvėpuoti, juodapelekiai rykliai turi nuolat judėti vandenyje, o štai baltapelekiai yra mažai judrūs. Dieną baltapelekiai rykliai dažniausiai guli pasislėpę koraluose, urvuose arba tiesiog ant smėlio ir aktyviai plaukioja sutemus, kai medžioja grobį. Skirtingas gyvenimo būdas leido abiejų rūšių rykliams gerai sugyventi tarpusavyje.

Be to, čia sudarytos sąlygos jiems buvo palankios ir priminė įprastas gamtines: akvariume palaikoma vidutinė +25 laipsnių Celsijaus vandens temperatūra, druskingumas siekia 30–35 promiles, vandens kokybę užtikrina efektyvi kompiuterinė sistema, nuolat tikrinanti pagrindinius fizikinius ir cheminius vandens parametrus, kurie prireikus koreguojami. Maisto rykliams taip pat netrūko – jie reguliariai buvo maitinami atitirpintomis jūrų lydekomis ir kitomis okeaninėmis žuvimis“, – sakė S. Karalius.

Sočiai maitinami, jie nekėlė grėsmės kitiems akvariumo gyventojams, o apsaugoti nuo plėšrūnų, žalojančios žmogaus veiklos, sistemingai apžiūrimi ir susirgę gydomi veterinarijos specialistų komandos, „Megos“ akvariume rykliai gyveno net ilgiau, nei įprastai gyvena jų giminaičiai natūraliomis sąlygomis.

„Megos“ akvariumas / Prekybos ir laisvalaikio centro nuotr.

„Gamtoje juodapelekis ryklys vidutiniškai sulaukia 12 m., o baltapelekis – 16 m. Mūsų akvariume rykliai gyveno nuo pat jo atidarymo pradžios 2005-aisiais“, – sakė akvariumo priežiūros vadovas T. Laurinavičius.

PLC „Mega“ valdytojai žada, kad į aukščiausiųjų akvariumų pasaulyje sąrašą įtrauktas ir vienu iš didžiausių jūrinių akvariumų Baltijos šalyse tituluojamas „Megos“ akvariumas be ryklių tikrai nebus – jau tariamasi su biologais, kokios rūšies rykliai ir kada vėl galėtų būti čia apgyvendinti.

„Megoje“ įrengtas akvariumas yra jūrinis. Jame telpa daugiau kaip milijonas stiklinių vandens ir yra ištirpinta daugiau kaip 10 tonų druskos. Akvariumas yra 4 m pločio, o savo aukščiu jis prilygsta trijų aukštų pastatui. „Megos“ akvariumas įrengtas pažintiniais-pramoginiais tikslais – siekiant patrauklia forma supažindinti lankytojus su povandeniniu pasauliu, jo gyventojais, skatinti norą domėtis gyvąja gamta ir ją saugoti.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA