Kaip stichija Jonines sugriovė: išdraskyti laužai ir įspūdingi vaizdai, kurių šventės dalyviai nepamatė – Kas vyksta Kaune

Kaip stichija Jonines sugriovė: išdraskyti laužai ir įspūdingi vaizdai, kurių šventės dalyviai nepamatė

Trečiadienio vakarą per Lietuvą praslinkęs umaras Kauno regione rodė visą jėgą – lūžo medžių šakos, dangų be perstojo raižė žaibai. Savaime suprantama, be pastogės likę Joninių šventėjai prapliupus lietui movė į krūmus, o scenas plaikstyti ėmusi vėtra vertė nutraukti visus koncertus. Trumpiausios metų nakties šventės neplanuotai sustabdytos Kaune ir Jonavoje – itin apmaudu dėl tradicinių Joninių Jonų Respublikoje, kurioms kruopščiai ruoštasi.

Trečiadienį, apie 22 val., Kauną pasiekęs galingas škvalas sumaišė kortas kai kuriems paparčio žiedo ieškotojams ir švenčių organizatoriams. Kol vasarišku dušu nuplauti žiūrovai skuodė link automobilių, atlikėjai skubiai pakavo instrumentus ir apleido scenas.

Kaune audra vainikavo Lino Adomaičio pasirodymą, tuo metu Donato Montvydo balsas garsiakalbiuose taip ir nenuskambėjo. Jonavoje šventė ir „Kas vyksta Kaunetiesioginė transliacija nutrūko prieš pat „Antikvarinių Kašpirovskio dantų“ koncertą, čia vėjas draskė Joninių Respublikos paviljonus, dirbo specialiosios tarnybos. Teko gelbėti žmonių turtą ir saugoti sveikatą, o Joninių misteriją ir pirotechnikos šou, be abejo, teko pamiršti.

Ruošėsi per 200 žmonių

Kaip „Kas vyksta Kaune“ nurodė Jonavos kultūros centro direktoriaus pavaduotoja kultūrinei veiklai Jurgita Serapinė, žmonės trečiadienio vakarą pamatė tik pusę programos.

„Prieš trečiąjį koncertą prasidėjo lietus ir švelniai tariant stichija – plėšė, laužė palapines. Nepamatė Jonų Respublikos dalies, Jonų Respublikos prezidento sveikinimo, magiškosios misterijos, fejerverkų. Praktiškai visą kulminaciją mums nuplovė ir nupūtė stichija“, – konstatavo J. Serapinė.

„Antikvariniai Kašpirovskio dantys“ scenoje pasirodyti nespėjo, taip pat tradiciškai buvo suplanuoti šūviai už Jonų Respubliką, už prezidentą. Anot pašnekovės, svarbiausia, žiūrovavi nepamatė Joninių misterijos, kuriai bent 200 žmonių repetavo visą mėnesį.

„Šiemet misterija buvo orientuota į padavimus – paparčio žiedą, jaunikaitį, kuris išeina ieškoti paparčio žiedo. Prieš tai įvyksta linksmybės, kai suėję žmonės laukia stebuklingos nakties, mistiški pasakojimai ir papročiai sukosi apie paparčio žiedą. Visąlaik orientuojamės į pagoniškąją Rasos šventę“, – misterijos idėją nusakė J. Serapinė.

Atkreipus dėmesį, kad prasidėjus audrai prireikė specialiųjų tarnybų pagalbos, ji pastebėjo, jog buvo nusamdyta gera apsauga, vėjui pradėjus draskyti jau uždegtą laužą ir paviljonus, žmonės nenukentėjo.

Žiežirbų uraganu virtusius laužus Jonavoje teko gesinti ugniagesiams / „Kas vyksta Kaune“ nuotr.

Ugniagesiai laužą iš karto užgesino, kadangi pakilusi vėtra pradėjo nešioti žiežirbas. Renginyje budėjo dvi ugniagesių komandos, kurios iš karto prilėkė ir užgesino. Žodžiu, sugadino mums šventę visiškai ir galutinai. – nusijuokė J. Serapinė, pridėjusi, kad šito nėra buvę, tačiau pasidžiaugusi Jonų Respublikos populiacijos prieaugiu. – Jonavoje Joninių šventė yra ypatinga. Jonų Respublikos piliečiu užsiregistravo tik kovą gimęs Jonukas, gavo piliečio pažymėjimą. Patį mažiausią pilietį turime.“

Su tiekėjais situacijos dar neaptarė

Pasiteiravus, kaip dėl stichijos siautulio nepavykus suteikti tam tikrų paslaugų bus sprendžiamas finansų klausimas, J. Serapinė pažymėjo, kad force majeure (nenugalima jėga – aut. past.) su atlikėjais ir techniniu personalu sudarytose sutartyse buvo numatyta, bet didžiausia bėda esą ne atlikėjai, o nusamdyti apšvietėjai, įgarsintojai, pirotechnikai, kurių paslaugomis daug naudojamasi misterijoje.

„Šie žmonės dirbo praktiškai nuo birželio 22 d. ryto, kad viskas būtų sujungta. Dėl viso to bus aptariama rytoj. Kol kas negaliu atsakyti (tai nuostolis bus Jonavos rajono savivaldybės kultūros centrui, ar atlikėjams ir techniniam personalui – aut past.). Šiuo klausimu dar apskritai nekalbėjome, žiūrėjome, kaip išgelbėti aparatūrą, kurią vėjas plėšė nuo scenos konstrukcijų ir t. t. Patys apšvietėjai puolė gelbėti prožektorių, nes jiems buvo rizika kristi nuo scenos.

Nežinau, kiek nukentėjo aparatūra, ją nešė į tokį bunkerį, šis buvo visiškai šlapias. Pirotechnika irgi buvo visa išdraskyta ir išnešiota. Rytoj turime skubų pasitarimą, kuriame kalbėsime, kaip išspręsti situaciją pačiomis palankiausiomis sąlygomis ir tiems žmonėms, kurie dirbo, viską darė. Prieš gamtą kovoti negalime, kažką galime šnekėti su žmonėm, o čia įvyko kaip įvyko“, – teigė Jonavos kultūros centro direktoriaus pavaduotoja.

Jonines Jonavoje tiesiogiai transliavo „Kas vyksta Kaune“, šventę iki jai užsibaigiant anksčiau laiko galite peržiūrėti naujienų portale ir „Facebook“ puslapyje.

Kauno fejerverkai nukelti kitam renginiui

Kauno mero patarėjas ryšiams su visuomene Tomas Jarusevičius „Kas vyksta Kaune“ nurodė, kad matant nepalankias oro sąlygas, paskutinėmis minutėmis fejerverkus buvo sutarta nukelti juos kitam miesto renginiui.

Joninės santakoje

Dėl neįvykusio D. Montvydo pasirodymo T. Jarusevičius nukreipė į Joninių koncerto organizatorius, Kauno kultūros centrą. Ketvirtadienį gauti daugiau informacijos įstaigos atstovų apie sutarčių sąlygas ir kryptį, kuria toliau bus sprendžiamas nutrūkusios šventės klausimas, portalui nepavyko.

Be elektros paliko 18 tūkst. namų ūkių

Didžiulius juodus debesis kauniečiai trečiadienį prieš 22 val. pradėjo fiksuoti iš Vilijampolės, Nemuno salos, Šlienavos ir kitų miesto bei rajono vietų. Saloje turėjęs vykti „Rondo“ koncertas taip pat buvo atšauktas nespėjus sugroti nė vieno kūrinio.

Artėjant kulminacijai pačiame Nemuno ir Neries santakos smaigalyje pastatytoje scenoje, per Lino Adomaičio pasirodymą prapliupo didžiulio smarkumo liūtis, iki siūlelio permerkusi ir akimirksniu išvaikiusi klausytojus. D. Montvydas, turėjęs dainuoti paskutinis, scenoje taip ir nepasirodė, o koncertas buvo nutrauktas.

Kaip naujienų agentūrai BNS ketvirtadienį teigė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Koordinacijų skyriaus atstovas, daugiausiai nuvirtusių medžių buvo Kauno ir Alytaus apskrityse. Anot jo, duomenų apie aukas ar sužeistuosius nėra.

Elektros ir dujų skirstymo bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) atstovas Paulius Kalmantas nurodė, kad ketvirtadienį apie vidurdienį elektros neturi yra 5 tūkst. namų ūkių, tačiau ryte tokių buvo 18 tūkstančių.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA