Muzikinio teatro primadona D. Dirginčiūtė–Tamulienė išlydėta į paskutinę kelionę (foto) – Kas vyksta Kaune

Muzikinio teatro primadona D. Dirginčiūtė–Tamulienė išlydėta į paskutinę kelionę (foto)

R. Tenio nuotr.

Šių metų kovo 25-ąją eidama 82-uosius metus mirė buvusi Kauno valstybinio muzikinio teatro solistė, operetės primadona Danutė Dirginčiūtė-Tamulienė. Į paskutinę kelionę D. Dirginčiūtė-Tamulienė išlydėta šiandien, balandžio 16 d. Nuo ryto muzikiniame teatre vyko atsisveikinimas, o 14 val. urna buvo išnešta ir nugabenta į Kauno Petrašiūnų kapinių panteoną.

D. Dirginčiūtė gimė 1942 m. balandžio 10 d., Jurbarko raj. Buitkiškių km. 1949–59 m. mokėsi Eržvilko vidurinėje mokykloje, 1959–61 m. mokėsi Kauno Ekonomikos technikume, jį baigusi, metus dirbo Skaudvilės statistikos inspektūroje.

1963 m. įstojo į Kauno Juozo Gruodžio aukštesniąją muzikos mokyklą Apseliomo Barniškio solinio dainavimo klasę ir mokėsi iki 1968 m. Čia ją pastebėjo garsus to meto Kauno muzikinio teatro solistas Gediminas Šmitas, jo iniciatyva 1966 m., dar būdama trečio kurso studente Danutė pradėjo dirbti Kauno valstybiniame muzikiniame teatre, kur debiutavo Floros vaidmeniu G. Verdi operoje „Traviata“.

Jos debiutą pamatė į Kauną iš Estijos atvykęs režisierius P. Miagi, pakviestas čia statyti J. Strausso operetę „Vienos kraujas“, jis drąsiai patikėjo tik pradedančiai dainininkei pagrindinį Grafienės Cedlau vaidmenį. Šis vaidmuo buvo D. Dirginčiūtės triumfo valanda – Lietuvos muzikiniame gyvenime suspindėjo jauna žvaigždė, ir visiems buvo aišku, jog tai naujoji operetės primadona. Tai buvo lemtingas žingsnis solistės karjeroje, lėmęs ilgametį aristokratiškų personažų tęstinumą.

Kauno valstybiniame muzikiniame teatre D. Dirginčiūtė dirbo 1966–2008 m., ilgametė operetės primadona atliko visus pagrindinius vaidmenis šio žanro spektakliuose, dainavo ir kitų žanrų spektakliuose, sukūrė daugiau nei penkiasdešimt vaidmenų. Publika žavėjosi jos prigimtine gracija ir šviesiu operetišku balsu. Silva, Marica, Eliza, Anželė, Serpoleta, Hana, Safi, Marcelė, Viktorija ir dar daugelis kitų suvaidintų, o gal tiksliau, išgyventų herojų D. Dirginčiūtei dovanojo kūrybinę sėkmę.

1973 m. vykusiame Lietuvos kūrybinio jaunimo apžiūros konkurse 31–erių metų D. Dirginčiūtė sukurtu Odetės vaidmeniu I. Kalmano operetėje „Bajaderė“ pelnė laureatės vardą. 1977 m. jai suteiktas garbingas Lietuvos nusipelniusios artistės vardas, o 1984 m. solistė apdovanota Lietuvos Teatro Sąjungos garbės raštu už geriausią sezono vaidmenį – Marica I. Kalmano operetėje „Grafaitė Marica“. Šį spektaklį nufilmavo nacionalinė televizija, jis susilaukė didelio pasisekimo ir pripažinimo.

Už kūrybinę veiklą ir sukurtus vaidmenis D. Dirginčiūtė 1980, 1985, 1986, 1990 m. pagerbta Lietuvos Kultūros ministerijos ir Kauno miesto garbės raštais.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę lietuvių operetės primadona pasirodė užsienio scenose, kur buvo itin šiltai sutikta ir palankiai įvertinta. Jos „auksinis duetas“ su scenos partneriu solistu Mykolu Rekiu susilaukė palankiausių įvertinimų tiek iš profesionalių muzikos kritikų, tiek iš operetės gerbėjų.

1997 m. ji tapo prestižinio „Kristoforo“ prizo laureate operetės nominacijoje už Viktorijos vaidmenį P. Abrahamo operetėje „Viktorija“. Reikia paminėti, kad iki 1997 metų Kristoforo apdovanojimuose tokios nominacijos nebuvo, tačiau, norint įvertinti ir įamžinti ilgus metus publikos begalines simpatijas pelniusios D. Dirginčiūtės kūrybą bei puikiai sukurtą Viktorijos vaidmenį, buvo įsteigta operetės nominacija, gyvavusi ilgus metus ir neatsakingai išnykusi pastaruoju laiku.

2007 m. Danutei suteiktas tais pat metais įsteigtas Kauno valstybinio muzikinio teatro apdovanojimas – auksinis Garbės ženklas; 2007 m. ji pelnė „Auksinį scenos kryžių” už antro plano moters vaidmenį – Kunigaikštienė Kudenštain I. Kálmáno operetėje „Grafaitė Marica“. 2009 m. D. Dirginčiūtei įteiktas LDK Gedimino ordino medalis, o 2012 m. – LR Kultūros ministerijos apdovanojimas „Nešk savo šviesą ir tikėk“. 2017 m. D. Dirginčiūtei įteiktas Kauno teatralų apdovanojimas Padėkos Fortūna.

„Dėl D. Dirginčiūtės mirties dukrą Aureliją Tamulytę ir vyrą Albiną Tamulį, artimuosius užjaučia ir kartu liūdi jos scenos kolegos teatro veteranai ir kelios Kauno valstybinio muzikinio teatro kolektyvo kartos.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA