„Judex“ bandymas išsivalyti – kol kas be rezultato

R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Laikinai neveikiančioje Kauno šaldytų maisto produktų gamybos bendrovėje „Judex“ vyrauja tyla, o išvalytos patalpos ir gamybos įrenginiai stovi nenaudojami. Įmonės vadovybė tikisi, kad gamyba bus atnaujinta jau kitą savaitę, tačiau Maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį paskelbusi apie dar vieną rastą bakteriją, rodančią, kad patalpos yra nešvarios, tokios vilties įmonei nepalieka.

BNS žurnalistą šią savaitę įsileidę į gamybos cechą ir aprodę visas patalpas, „Judex“ vadovai pasakojo, kad sustabdžius veiklą, patalpos buvo dezinfekuotos, bet šis procesas niekuo nesiskyrė nuo kasdien po darbo atliekamo patalpų valymo ir dezinfekavimo. Be to, vadovai mano, kad „Judex“ ceche bakterijų galėjo ir nebūti, o teisėsauga bei tarnybos jas „specialiai“ surado.

„Judex“ vadovai patvirtina, kad Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tyrime kaip specialusis liudytojas apklaustas Seimo narys Petras Gražulis ne kartą lankėsi įmonėje, tačiau jis tiesiogiai pagalbos jai esą nesuteikė. Anot jų, visi maisto saugos klausimai buvo derinami su Maisto ir veterinarijos tarnybos Kauno skyriumi, o su jos vadovu Jonu Miliumi „Judex“ vadovai susitikdavo Vilniuje.

Kauno bendrovės vadovas ir vienas įtariamųjų Rimantas Kičas teigė iki tyrimo pradžios nežinojęs, kad „Judex“ komercijos direktorė Patricija Pachomovaitė dirba ir P.Gražulio padėjėja Seime, o jos darbu iš esmės yra patenkintas.

Gavusi leidimą atnaujinti gamybą, bendrovė tai galėtų padaryti per keletą dienų. Pasak R.Kičo, įmonei skandalas daro didžiulę finansinę žalą, todėl bendrovė galbūt kreipsis į teismą dėl žalos atlyginimo.

Lieka neaišku, kas yra bakterijų šaltinis

„Judex“ įsikūrusi Kaune, Europos prospekte, į ją veda duobėtas žvyrkelis. Bendrovės administracinės patalpos – tuščios. Apsivilkę apsaugines priemones – vienkartines kojų ir galvos apsaugas bei chalatus, su bendrovės vadovu ir gamybos cecho technologe Rasa Tušiene pilkais laiptais leidomės į gamybos patalpas.

„Judex“ gamybos ceche – ramu. Išplautos šaldytuvų ir gamybos patalpų grindys dar buvo šiek tiek šlapios. Sandėliuose nėra pagrindinių žaliavų – atnaujinus gamybą, jų reikės užsisakyti. R.Tušienė BNS sakė, kad žaliavos į bendrovę atvažiuotų per vieną ar dvi dienas, ir būtų galima pradėti pusfabrikačių gamybą.

R.Tušienės teigimu, dėl galbūt rastų bakterijų įmonės veiklos nereikėjo stabdyti, nes atskiroms partijoms ir rinkoms produktai gaminami ne vienu metu.

„Pas mus gamyba yra atskirta laiku. Jeigu gaminame Rusijos ar Baltarusijos rinkai, tai mes pirmiausia gaminame tuos įdarus, o tik vėliau gaminami kiti. Rusijos rinkai yra labai svarbu, kad nepatektų kiaulienos DNR, nes yra uždraustas kiaulienos įvežimas“, – BNS kalbėjo R.Tušienė.

Anot jos, Maisto ir veterinarijos tarnybos patikrinimo metu bendrovėje rasti trūkumai buvo smulkūs, pavyzdžiui, ant durų užrašytas patalpos pavadinimas neatitiko jos paskirties, kai kurie produktai buvo įpakuoti ne pagal standartus, vienoje vietoje šiek tiek buvo atsilupę dažai. Sustabdžius veiklą, buvo patikrinti ir įmonės darbuotojai.

„Mes ištyrėme 60 darbuotojų dėl salmoneliozės. Neradome užsikrėtusių darbuotojų. Jeigu tai bus tik viename gaminyje, o ne daugiau, tai rodo, kad užkrato kaip ir nėra, nes su žaliava atėjo, vėliau viskas buvo nuplauta ir į kitą gaminį nepateko. Mes galime žiūrėti, iš ko pirkome žaliavą būtent tai partijai. Ar mes nedirbsime su jais (žaliavos tiekėjais – BNS) – nežinome. Mes ateityje planuojame sugriežtinti tiekėjų kontrolę. Iki šios dienos netirdavome kiekvienos partijos mėsos ir tai nėra įmanoma padaryti. Dabar galbūt dažniau ištirsime vienos ar kitos įmonės vieną ar kitą partiją“, – BNS teigė R.Tušienė.

„Judex“ vadovas R.Kičas atsisakė atskleisti mėsos žaliavos „Liux“ koldūnams, kuriuose rasta salmonelių, tiekėją, o bendrovės technologė negalėjo atsakyti, kaip produkcijoje galėjo atsirasti didesnis nei leistina žarninių lazdelių kiekis.

Paklausus apie listeriją, rastą Rusijos rinkai skirtuose „Judex“ koldūnuose „Russkije“, „Judex“ advokatas Linas Šarkys sakė, kad bakterija rasta ne šiame produkte, tačiau atsisakė atskleisti jo pavadinimą. Be to, anot jo, listerija buvo rasta muitinėje, o vėlesnis Rusijos tarnybų patikrinimas parodė, kad bakterijų nėra.

„Su Rusija yra toks dalykas. Nė viena siunta iš Rusijos nėra grįžusi atgal dėl kažkokio užterštumo. Jeigu muitinėje kažkas paima mėginius ir ten kažką randa įtartino, jie praneš jų veterinarijos tarnybai. Tą partiją ji pasitinka pas gavėją ir atlieka tyrimus. Kai tuos tyrimus atliko, buvo paneigta viskas ir grąžinta į rinką“, – BNS kalbėjo L.Šarkys.

Pagrindo uždaryti įmonę nebuvo

„Judex“ atstovai tvirtino, kad Maisto ir veterinarijos tarnyba neturėjo pagrindo sustabdyti bendrovės veiklos – buvo galima sustabdyti tik konkretaus produkto gamybą.

„(Žarninių lazdelių nustatymas produktuose – BNS) teoriškai nereiškia, kad kažkur cecho kampe buvo prikakota. Tiesiog yra tokie maži kiekiai ir gali bet kokiais būdais ateiti. Galbūt oru. Tą reikia tirti ir žiūrėti. Kas, kur, kaip prasprūdo. Sunku pasakyti. Jos yra tos pačios žmogaus organizmo bakterijos, kurios gyvena žmogaus žarnyne“, – BNS tvirtino L.Šarkys.

Anot jo, bendrovė neatlieka vidinio tyrimo, kaip į produktus galėjo patekti žarninių lazdelių.

L.Šarkio nuomone, pats tarnybos patikrinimas vyko įtartinai.

„Rugpjūčio 4 diena, ketvirtadienis. Atvažiuoja Veterinarijos tarnyba atlikti patikrinimą. Iki pietų jie iš STT gauna vieną lapą, aš jį turiu, kuriame užsiminta, kad jie kažką ištyrė ir kažkur rado salmonelę. Dar net nebaigus tikrinimo, jau yra sustabdoma veikla – 16.30 valandą, o patikrinimas baigtas 20 valandą vakare. Sprendimas priimamas, remiantis STT raštu, kuriame paminėta, kad rasta, bet nei kur rasta, nei kaip, nei kada, nei kodėl. Nieko, jokios informacijos, ir jie patiki tuo raštu ir sustabdo įmonę“, – kalbėjo L.Šarkys.

Bendrovės advokatas kalbėjo, kad neįmanoma patikrinti Maisto ir veterinarijos tarnybos atliktų maisto produktų tyrimų, o tai bendrovei kelia įtarimų dėl tyrimo teisingumo ir nešališkumo.

„Kas priima sprendimą stabdyti – įtariamasis byloje. STT pasiima žmogų – poną Kliučinską (Maisto ir veterinarijos tarnybos Kauno skyriaus viršininką Ričardą Petrą Kliučinską – BNS) – jam pareiškia įtarimą turbūt piktnaudžiavimu tarnyba ir po savaitės priima sprendimą sustabdyti įmonės veiklą. (…) Tyrimai visi šakėmis ant vandens rašyti. Juos reikia patikrinti. Visi yra suinteresuoti ir visi vienas kito bijo. Neaišku, kiek tie tyrimai yra tikri“, – BNS teigė L.Šarkys.

Kelių rūšių bakterijas įmonės produkcijoje ir patalpose rado dvi nepriklausomos laboratorijos. Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) užsakymu Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute ištyrus „Judex“ produkciją, žarninių lazdelių rasta „Užkalnio“ koldūnuose su mėsa ir rozmarinu bei „Mamos“ cepelinuose. Žarninių lazdelių šešiuose mėginiuose rado ir Maisto ir veterinarijos tarnyba, savo laboratorijose penktadienį baigusi 230-ties mėginių tyrimą, tačiau neskelbianti, kurie produktai buvo užteršti. Be to, koldūnuose „Liux“ tarnyba rado salmonelių.

Maža to, tarnybai ištyrus bendrovės patalpų mėginius, rasta entero bakterijų – tai rodo, kad gamybos procesas ir patalpos yra nepakankamai švarios ir netinkamai dezinfekuojamos. Penktadienį paskelbta, kad įmonė privalės dar kartą dezinfekuoti patalpas ir tyrimas kitą savaitę bus kartojamas.

„Judex“ P.Gražulis lankėsi daug kartų

„Judex“ vadovas R.Kičas pasakojo, kad visus maisto saugos klausimus bendrovė tvarko su Maisto ir veterinarijos tarnybos Kauno skyriumi. Su tarnybos vadovu J.Miliumi buvę susitikimų dėl eksporto Vilniuje.

„Dėl Amerikos ar dar dėl kažko esame buvę Vilniuje susitikime su Jonu Miliumi. Tarkime, iškildavo kažkokių problemų. Tam yra instancijos, kurios tau gali patarti ir pasakyti, ar dėl bakterijų, ar dėl kažko kito. Važiuoji, klausi apie kitas įmones, kaip atrodo kitos įmonės. Mes jų nematome, mato veterinarai. Mes ir važiuojame, konsultuojamės“, – BNS teigė R.Kičas.

Bendrovės advokatas L.Šarkys teigė, kad įmonė su Seimo nariu Petru Gražuliu susijusi tik tuo, kad jo giminės dirba „Judex“. Bendrovėje dirba buvusi parlamentaro sutuoktinė ir sūnus, o dabartinė „Judex“ komercijos direktorė Patricija Pachomovaitė yra P.Gražulio padėjėja Seime.

Paklausus, kada P.Gražulis paskutinį kartą lankėsi įmonėje, R.Kičas po ilgos pauzės atsakė, kad tai buvo prieš porą mėnesių.

„Ne kartą (P.Gražulis yra atvažiavęs į „Judex“ – BNS). Tai aišku, kad kalbuosi (su P.Gražuliu – BNS) Prieš porą mėnesių buvo užsukęs“, – BNS teigė bendrovės vadovas.

Be to, R.Kičas tikino tik iš žiniasklaidos sužinojęs, jog „Judex“ komercijos direktorė P.Pachomovaitė dirba ir P.Gražulio padėjėja Seime. Jis teigė nežinantis, kaip ji buvo priimta dirbti į įmonę.

„Žinokite nepasakysiu, nes ji pirmiau manęs atėjo. Prieš tai buvęs direktorius priėmė. Ne (nežinojau, kad ji dirba pas P.Gražulį – BNS). Aš labai daug faktų iš žiniasklaidos sužinojau. Pas mus nėra tūkstančio vadybininkų. Realiai aš atsakingas už Lietuvos pardavimus ir gamybinius procesus. Kas yra su eksportu, tai iš esmės, aš jau kai atėjau į čia, visi darbai buvo sudėlioti. Man įdomūs buvo skaičiai, ar nuostoliai, ar pelnas. Ji grynai dirba su komercija“, – kalbėjo R.Kičas.

Įmonės vadovas sakė, kad po kilusio skandalo dar nebuvo susitikęs su P.Pachomovaite ir nesvarsto jos atleisti iš pareigų.

„Personalo mergaitė čia viską tvarko. Pas mane dirba 100 darbuotojų ir aš negaliu visų sužiūrėti, kur, ką, kas, kaip dirba. Negaliu atsiminti visų žmonių, dirbančių antraeilėse ar kažkokiose kitose pareigose. Aš negaliu visų darbų padaryti vienas. (…) Vis tiek reiks bendrauti kažkada (su P.Pachomovaite – BNS). Aš nežinau, atrodo ji dabar dar atostogose“, – BNS teigė „Judex“ direktorius.

Bendrovės advokatas L.Šarkys tvirtino, jog Seimo nariai, tarp jų ir P.Gražulis, privalo spręsti kitų žmonių ir visuomenės problemas.

„Kai prasidėjo tyrimai, automatiškai buvo susietas Gražulis. Jis dabar yra pririštas tokia stora grandine, kad jam nebėra kur dingti ir jis privalo viską žinoti, nes jį bandoma susieti ir jis turi tiesiog dalyvauti tame reikale. Gražulis yra Seimo narys, jis privalo bendrauti su savo rinkėjais (P.Gražulis tris kartus iš eilės į Seimą yra išrinktas Gargždų vienmandatėje apygardoje – BNS) ir jis privalo padėti spręsti jų problemas. Kiek aš žinau, kad daug žmonių ir bendrijų kreipiasi į jį ir jis padeda visiems spręsti. Čia nėra kriminalas. Kokie jo yra santykiai su „Judex“, tai tiek, kad dirba jo čia giminės, daugiau būtų rizikinga kalbėti, nes tai visgi ikiteisminio tyrimo reikalas. Va kai ten jau bus į pabaigą, bus galima plačiai padėstyti ir paaiškinti, kas buvo ir kaip“, – BNS aiškino advokatas.

Bendrovė veiklą tikisi atnaujinti kitą savaitę

„Judex“ veikla Maisto ir veterinarijos tarnybos nurodymu sustabdyta rugpjūčio 4 dieną. Tarnybos Veterinarijos skyriaus viršininkas Mantas Staškevičius BNS anksčiau sakė, jog iki rugpjūčio 22 dienos bendrovė privalo baigti šalinti visus trūkumus ir tuomet bus sprendžiama dėl veiklos atnaujinimo.

Tačiau penktadienį paskelbus apie įmonės patalpų mėginiuose rastas entero bakterijų, M. Staškevičius sakė, jog „Judex“ pirmadienį privalės pakartotinai dezinfekuoti ir išvalyti visas patalpas. Po to inspektoriai pakartotinai tirs mėginius, todėl kitą savaitę ji negalės atnaujinti gamybos.

Bendrovės vadovas R.Kičas ketvirtadienį BNS sakė tikintis, kad gamybą pavyks atnaujinti jau kitą savaitę. Jis tikino, kad užsienio partneriai bei Lietuvos mažmeninės prekybos tinklai palaiko bendrovę ir laukia, kol bus atnaujinta gamyba. „Judex“ vadovas kitą savaitę ketina susitikti su prekybos tinklų atstovais ir aptarti tolesnį bendradarbiavimą.

„Tai įmonę labai stipriai paveiks ir jau paveikė dėl to, kad, pirmas dalykas, yra vartotojų pasitikėjimas. Didžioji dalis vartotojų supranta, kas čia kaip yra. Aišku, kad mes dalį rinkos prarasime, ir nuostoliai, kuo laikas ilgiau tempsis ir kuo veterinarija ilgiau temps, jie kiekvieną dieną didės“, – teigė R.Kičas.

Pasak L.Šarkio, bendrovė svarsto galimybę bylinėtis teismuose dėl žalos atlyginimo, tačiau sprendimas dar nepriimtas.

„Tas ieškinys yra svarstymo dalykas. Čia yra teisė reikšti. Reikės pamąstyti, kiek truks procesas. Dabar yra svarbu atnaujinti ir vėl toliau važiuoti į rinką. Ieškinys yra galutinis variantas – žalos atlyginimas. Net jei teismas pripažintų, kad neteisėtai sustabdė, nebūtinai reiškia žalos atlyginimą“, – BNS sakė „Judex“ advokatas.

STT tyrimas

Teisėsauga įtaria, kad „Judex“ per Seimo narį P.Gražulį siekė paveikti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, kad ši neskirtų nuobaudų už pažeidimus. Tyrime jos vadovui J.Miliui pareikšti įtarimai prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu tarnyba. Teisėsauga taip pat įtaria, kad tarnyba ar jai pavaldžios įstaigos galėjo gauti informacijos iš Rusijos apie „Judex“ produkcijoje rastą listerijos bakteriją, tačiau šį faktą nuslėpė ir nesiėmė veiksmų.

J.Milius savo kaltę kategoriškai neigia ir savo noru iš pareigų kol kas nepasitraukia, nors atsistatydinti jį ragino tiek premjeras, tiek prezidentė. Jis sako, kad padėdamas verslininkams laikėsi įstatymų, o atsistatydinimas reikštų kaltės pripažinimą.

Vyriausybė praėjusį trečiadienį pavedė šiuo metu atostogaujančiam J.Miliui iki rugsėjo 7 dienos parengti veiklos ataskaitą. Įvertinęs ataskaitą, ministrų kabinetas gali apsispręsti J.Milių atleisti.

Pats P.Gražulis neigia esąs susijęs su įmone, kurios vienintelis akcininkas nuo 1996 metų yra Sigitas Mačiulis – jis BNS anksčiau teigė, kad yra geras P.Gražulio draugas.

1995 metais įkurta „Judex“ gamina šaldytus koldūnus, virtinius, blynus, picas, gaminių iš bulvių bei varškės. Produkciją bendrovė eksportuoja į Latviją, Estiją, Angliją, Airiją,Vokietiją, Ispaniją, Rusiją ir Baltarusiją.

Pranciškus Vaišvila

1 KOMENTARAS
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Naujausios žinios

Pasaulinė muzikos sensacija iš Lietuvos Dynoro pristato naują dainą ir vaizdo klipą

Gražiausio lietuviško įmonės pavadinimo titulas atiteko kauniečiams (foto)

„Senukai“ už 3 mln. eurų modernizuos Kaune esantį prekybos centrą

Kauno valdantieji ignoruoja siūlymus atsisakyti vienkartinių plastiko gaminių miesto šventėse

Nauja tvarka daugiabučių kiemuose: automobilio galite ir neberasti

Kauno rajone buvusios žmonos šaldytuvą siaubęs miškinis atsidūrė pareigūnų rankose

Kauno teismas išnagrinėjo I. Strazdauskaitės nužudymo bylą: budeliai kaltę pripažįsta tik iš dalies

Kauno marių „tarzano“ paieškos įsibėgėja: padėjusiems surasti žada atlygį

Kauno rajone sučiuptas galimai psichotropines medžiagas platinęs vyras

Kaune – pirmasis salmoneliozės protrūkis šiais metais