Nacionalinis Kauno dramos teatras ruošiasi šimtmečio premjeroms ir jį įprasminančiai parodai – Kas vyksta Kaune

Nacionalinis Kauno dramos teatras ruošiasi šimtmečio premjeroms ir jį įprasminančiai parodai

NKDT nuotr.

Teatre nesigirdi žiūrovų balsų, tačiau visos kūrybinės erdvės užimtos ir jose vyksta net kelių premjerų repeticijos – skirtingose aikštelėse dirba Antanas Obcarskas, Agnija Leonova ir Jonas Vaitkus. Apsijungia skirtingos teatrinės patirtys ir formos. Nedingsta ir džiugus teatro šimtmečio laukimo nerimas – ruošiamasi interaktyviai lauko parodai, kuri užtvindys skirtingas teatro kiemo prieigas.

Pirmą kartą Lietuvos scenoje Witkacy „Batsiuviai“

Rūtos salėje įsikūręs režisierius Antanas Obcarskas su „Batsiuvių“ komanda. Jis kartu su dramaturgu Laurynu Adomaičiu neria į vieną sudėtingiausių lenkų rašytojo, dailininko, meno teoretiko, filosofo Stanisław Ignacy Witkiewicz-Witkacy pjesių – šioji dar niekada nestatyta Lietuvoje. „Batsiuviai“ yra tarp realybės ir absurdo balansuojantis spektaklis-vizija.

Pagrindinė spektaklio tema – visuomeninių situacijų ir individo asmeninės būklės pasikeitimai prieš ir po revoliucijų – kai batsiuviams nebereikia siūti batų, jie įvykdo revoliuciją ir paima valdžią. Jie buvo engiami ir nebereikalingi, o dabar yra valdantieji, bet ar jie gali ką nors pakeisti? O gal taip pat susirgs savo engėjų dvasios ligomis?

Nepaisant revoliucijų, Witkacy diagnozuoja žiaurią tiesą – vieninteliai nesikeičiantys dėmenys kasdienybėje yra nuobodulys bei nepasitenkinimas esama situacija. Dabarties pasaulis panašus į Witkacy „Batsiuvių“ pasaulį – stiprėja nuobodulys, revoliucinės nuotaikos ir nepasitenkinimas. Kūrėjai klausia: kokia revoliucija laukia mūsų?

Spektaklyje vaidina Gytis Ivanauskas, Saulius Čiučelis, Deividas Breivė, Mantas Bendžius, Augustė Šimulynaitė, Aistė Zabotkaitė, Saulė Sakalauskaitė, Marius Karolis Gotbergas.

Scenovaizdį kuria dailininkė Lauryna Liepaitė, kostiumus – Juozas Valenta. Muzikiniu apipavidalinimu rūpinasi kompozitorius Rolandas Venckys. Taip pat prie premjeros sukūrimo prisideda vaizdo menininkė Saulė Bliuvaitė, režisieriaus asistentas Deivydas Valenta ir prodiuseris Vidas Bizunevičius.

Pastatymas – Lietuvos kultūros tarybos remiama NKDT ir teatro „Utopia“ koprodukcija. Spektaklis įgyvendinamas kartu su Adomo Mickevičiaus instituto ir Lenkų kultūros instituto Vilniuje parama.

Virtuali premjera numatyta lapkričio 29 d. 18 val. „Tiketos“ platformoje.

Nacionalinio Kauno dramos teatro pasiruošimo darbai

Sci-fi gerbėjams – premjera „Ryšys/Spaced Away“

Repeticijų salėje gimsta kitokio – mokslinės fantastikos žanro kūrinys „Ryšys/Spaced Away“ pagal rusų dramaturgo Kirillo Fokino pjesę. Jį kuria jauna režisierė Agnija Leonova, sukvietusi stiprią komandą – scenografę Irina Komissarovą, vaizdo menininką Artis Dzerve (Latvija), kompozitorių Andrių Šiurį, šviesų dailininką Julių Kuršį, režisieriaus asistentę Jurgitą Rudėnaitę.

Premjera „Ryšys/Spaced Away“ nukels į atvirą kosmosą kartu su kitais penkiais astronautais, kurie po laivo sprogimo vienas nuo kito tolsta 16000km/h greičiu. Vieninteliai jiems likę dalykai – radijo ryšys, ribotas deguonies kiekis ir žinojimas, kad niekas nespės jų išgelbėti.

Spektaklis – tai gyvenimo ir vilties liudijimas mirties akivaizdoje, kuomet ryšys tampa vienintele vilties palaikymo priemone. Mokslinės fantastikos žanras reikalauja vizualiai išraiškingos vaizdo ir scenografijos instaliacijos bei erdvės. Spektaklio lokacijos užuomina – KTU „Santakos“ mokslo, studijų ir verslo centras.

Spektaklyje dalyvauja aktoriai Nijolė Ona Lepeškaitė, Kamilė Lebedytė, Martyna Gedvilaitė, Andrius Alešiūnas, Arūnas Stanionis, Gintautas Bejeris, Egidijus Stancikas, Andrius Gaučas, Povilas Jatkevičius, Ričardas Vitkaitis, Liucija Rukšnaitytė.

Naujasis kūrinys bus nesudėtingai pritaikomas tiek transliavimui internetu, tiek realiam susitikimui su žiūrovais. Premjera numatoma 2021 m. sausio 26 d. Šį projektą dalinai remia Lietuvos kultūros taryba.

Muzikinė misterija pagal Vydūną ir Joną Vaitkų

Trečioji kūrybinė komanda, vadovaujama režisieriaus Jono Vaitkaus, kartu su scenografu Jonu Arčikausku ir kompozitoriumi Tomu Kutavičiumi stato muzikinį spektaklį „Ne sau žmonės“ pagal filosofo, rašytojo Vydūno kūrybą.

Be Jono Vaitkaus sunku įsivaizduoti teatro jubiliejų, todėl režisierius, pakviestas sukurti spektaklį teatro šimtmečio sezonui, išsikėlė ypatingą uždavinį – aktualizuoti lietuvių humanisto, rašytojo, žymiausio Mažosios Lietuvos kultūros veikėjo Vydūno atminimą: filosofinę mintį, pasaulėžiūrą, nacionalinį pradą.

Vydūnas savo įvairia veikla siekė ugdyti sąmoningų ir laisvų žmonių tautą ( sau žmones), kuri būtų iš esmės, o ne paviršiaus dalykuose laisva. Šį tikslą pasiekti, anot Vydūno, galima tik ugdant tautos dvasinę kultūrą, – mokslą, meną, dorovę.

Režisierius Jonas Vaitkus, visada pasižymėjęs itin kritišku žvilgsniu į visuomenės ydas, daugelį šiandienos negerovių įvardija kaip aukso veršio garbinimą, moralinių vertybių, doros devalvaciją. Todėl, pasak jo, šiandien mums ypatingai svarbu statyti kelrodžius, kreipiančius aiškių moralinių vertybių kryptimi.

Vienas iš tokių kelrodžių, Jonui Vaitkui yra Vydūno asmenybė. Vydūno kūriniuose gausu atsakomybės naštą prisiimančių žmonių, todėl režisierius Jonas Vaitkus siūlo jungtis į tą žygį teatro bendruomenei, žiūrovams.

Spektaklyje jungsis Vydūno pjesės „Pasaulio gaisras“, „Ne sau žmonės“, „Probočių šešėliai“, filosofija, surinktos dainos. „Tai – savotiška misija, daugiau nei spektaklis – grįžimas prie lietuvybės, identiteto ir moralinių vertybių.

Šios temos atlieps laikmečio dvasinę ir moralinę situaciją“, – sako režisierius Jonas Vaitkus. Muziką ir vokalines partijas rengia kompozitorius Tomas Kutavičius, scenografiją ir kostiumus kuria į teatrą po pertraukos grįžtantis Jonas Arčikauskas.

Premjeroje dalyvauja daugiau nei dvidešimt trupės aktorių – Jūratė Onaitytė, Liubomiras Laucevičius, Daiva Rudokaitė, Audronė Paškonytė, Sigitas Šidlauskas, Vaidas Maršalka, Kamilė Lebedytė, Motiejus Ivanauskas, Inga Mikutavičiūtė, Saulius Čiučelis, Iveta Raulynaitytė-Barvičienė ir kiti. Spektaklis dedikuojamas Lietuvos teatro šimtmečiui.

Teatralams ir miestelėnams – ilgalaikė paroda teatro kiemuose

Šimtmečio įprasminimui pasirinktas dar vienas formatas – teatro lauko erdvėse įkomponuota paroda „teatro galerija“, kuri žiūrovams atsivers gruodžio 17 d. Ji prisideda prie bendros Lietuvos teatro šimtmečio šventės savaip išpildydama šūkį „Asmenybės kuria istoriją“ bei pažymėdama per šį profesionalaus teatro laikmetį teatre kūrusių asmenybių darbus.

Parodos stenduose – autentiškuose eksponatuose iš muziejų fondų, privačių kolekcijų ar specialiai šiai parodai menininkų kurtuose kūriniuose svarbus glokalumas – Lietuvos teatro indėlis į vietos kultūrą ir ryšiai su pasauliu.

Teatro galerijoje dalyvaujantys menininkai Vytenis Jakas, Vaida Verikaitė, Miglė Zdanevičiūtė, Aleksas Andriuškevičius, Tadas Vosylius, Milena Pirštelienė ir kiti interpretuoja teatro praeitį, pasirinkdami skirtingas formas – nuo keramikos miniatiūrų iki smėlio ir vaizdo instaliacijų.

Parodos pasakojimui kurti bus pasitelkiamas audiogidas, informacinis leidinys, be to teatro galerija bus įtraukta į „Kaunas Inn“ teatrinį maršrutą.

Parodą, kuris veiks visus metus, gimė bendradarbiaujant su VDU Meno kuratorystės programos ir VU Kūrybos komunikacijos programų studentėmis Milda Gineikaite, Agne Taliūte, Deimante Patumsyte, Julija Selezniova, Vilte Mykolaityte. Parodą kuruoja NKDT Meno vadovas Edgaras Klivis ir generalinio direktoriaus pavaduotoja Agnė Burovienė.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.