Faktai kalba už save: 4 dienų darbo savaitė naudinga ir įmonei, ir darbuotojui | Kas vyksta Kaune

Faktai kalba už save: 4 dienų darbo savaitė naudinga ir įmonei, ir darbuotojui

G. Česonio nuotr.

Pastaruoju metu vis daugiau smulkių įmonių visame pasaulyje pereina prie 4 dienų darbo savaitės. Prie jų, nors ir ne visam laikui, prisijungė ir technologijų gigantė „Microsoft“. Rezultatai parodė, kad net ir didžiausios kompanijos gali tikėtis naudos iš trumpesnės darbo savaitės.

Trumpesnė darbo savaitė – laimi visi?

Kaip praneša CNN, šią vasarą „Microsoft“ savo biuruose Japonijoje vykdė programą „Work Life Choice Challenge“ (liet. Darbo ir asmeninio gyvenimo balanso iššūkis). Jos metu kiekvieną rugpjūčio penktadienį biurai nedirbo ir suteikė darbuotojams papildomą laisvadienį.

Pasiekti programos rezultatai daug žadantys. Kaip teigė įmonė pranešime, nepaisant to, kad oficialiai darbo laikas sutrumpėjo, produktyvumas, t.y., kiek pardavimų atliko vienas darbuotojas, išaugo 40 proc. lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai.

Taip pat, vadovai skatino darbuotojus praleisti mažiau laiko susirinkimuose. Jie teigė, jog susirinkimai neturi trukti ilgiau nei 30 minučių, o pats susirinkimų skaičius turėtų mažėti, juos perkeliant į elektronines susirašinėjimo platformas.

Poveikis buvo jaučiamas visoje įmonėje: daugiau nei 90 proc. iš 2280 atstovybės darbuotojų teigė, kad trumpesnė darbo savaitė buvo tik į naudą.

Sprendimas opiai problemai

Iniciatyva mažinti darbo valandas galima vadinti atsaku į šalyje plačiai pasklidusią persidirbimo kultūrą. Problema yra taip įsitvirtinusi japonų gyvenime, jog jie turi specialų terminą apibūdinti šią realybę: „karoshi“, kas reiškia mirtis dėl sveikatos sutrikimų, kuriuos sukėlė per didelis darbo krūvis ar depresija.

Po kelių incidentų, kada darbuotojai nusižudė ar mirė dėl sveikatos sutrikimų dėl persidirbimo, verslas Japonijoje pradėjo ieškoti sprendimų. Kai kurios kompanijos pradėjo siūlyti darbuotojams daugiau galimybių valdyti savo darbo valandas, o vyriausybė pradėjo skatinti darbuotojus paskutinį mėnesio penktadienį išeiti iš darbo anksčiau.

„Microsoft“ teigia, kad vėliau šiais metais Japonijoje jie atliks dar vieną panašų eksperimentą. Pasak įmonės, darbuotojai bus skatinami diskutuoti ir siūlyti idėjas, kaip būtų galima pagerinti balansą tarp asmeninio gyvenimo ir darbo, skatins kitas įmones prisijungti prie judėjimo.

Pavyzdžiai ir Lietuvos verslui

Kyla klausimas: ko Lietuvos įmonės gali pasimokyti iš kolegų užsienyje, kad būtų galima įgyvendinti 4 dienų darbo savaitę Lietuvoje? Vienas dalykas aiškus – nėra vieno teisingo kelio, nes kompanijos gali imtis įvairių sprendimų.

Pavyzdžiui, vienos įmonės vietoje 8 valandų darbo dienos, dirba 10 val., taip penktadienį paversdamos laisvadieniu, kitos sutrumpina darbo valandas iki 32 val. per savaitę. Dar kitos pakoreguoja darbo grafiką, kada 8 dienas darbuotojai dirbtų 9 valandas ir vienų dieną dirbtų įprastai, t.y. 8 val.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA