Šių metų sausis buvo šalčiausias nuo 2016-ųjų | Kas vyksta Kaune

Šių metų sausis buvo šalčiausias nuo 2016-ųjų

ELTA 2024/02/08 12:57
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) skelbia, kad Lietuvoje sausis buvo 1,2 laipsnio šaltesnis už 1991–2020 metų temperatūros vidurkį. Vis dėlto užfiksuoti duomenys nereiškia, kad klimato kaita pasaulyje nevyksta, pabrėžia LHMT komunikacijos ir tarptautinio bendradarbiavimo vyriausiasis specialistas Gytis Valaika.

Ketvirtadienį Europos Sąjungos klimato kaitos tarnyba „Copernicus“ pranešė, kad temperatūra pasaulyje 2024 metų sausį buvo aukštesnė nei kada nors anksčiau šį mėnesį nuo stebėjimų pradžios. Vis dėlto Lietuvoje situacija kitokia.

„Žvelgiant į pasaulinę perspektyvą, sausis jau aštuntus metus iš eilės būna vis šiltesnis. Pažymima, kad Lietuva – vienas iš nedaugelio regionų, kuriame minėtą mėnesį buvo šalčiau nei 1991–2020 metais užfiksuota vidutinė temperatūra“, – Eltai pažymėjo G.Valaika.

„Įdomu tai, kad Lietuvoje 2024 metų sausis buvo šalčiausias nuo 2016 metų“, – pridūrė specialistas.

LHMT duomenimis, panaši situacija sausio mėnesį fiksuota ir visoje Šiaurės Europoje.

Nemuną sukaustęs šaltis

„Copernicus“ pažymi, kad vidutinė 2024 metų sausio temperatūra buvo 1,66 laipsnio aukštesnė už spėjamą vidutinę šio mėnesio temperatūrą 1850–1900 metais, o globali vidutinė praėjusių 12 mėnesių temperatūra nuo 2023 metų vasario iki 2024 metų sausio buvo aukštesnė nei kada nors anksčiau. Ji 0,64 laipsnio viršijo 1991–2020 metų laikotarpį.

„Svyravimų buvo visada – šaltesni orai tikrai nereiškia, kad klimato kaitos nėra ar kad atšilimas baigėsi. Derėtų žvelgti plačiau. Vienas šaltesnis mėnuo per 30 metų, per kuriuos stebima klimato kaita, nieko nereiškia – bet kokiu atveju, vidutinė oro temperatūra kyla“, – sakė LHMT specialistas.

„Vis tik dominuoja teigiamos anomalijos – šiltesni už normą orai. Pavyzdžiui, 2023-ieji buvo vieni iš šilčiausių Lietuvoje, tad bendros situacijos tai nekeičia“, – pridūrė pašnekovas.

„Copernicus“ vadovo pavaduotoja Samantha Burgess įspėja, kad greitas šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo mažinimas yra vienintelis kelias sustabdyti visuotinės temperatūros kilimą.

ELTA primena, kad „Copernicus“ klimato kaitos tarnyba reguliariai skelbia duomenis apie Žemės paviršiaus temperatūrą ir kritulius. Duomenys grindžiami kompiuterine analize, į kurią įtraukti matavimai, atlikti iš palydovų, laivų, lėktuvų ir meteorologijos stočių visame pasaulyje.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA