Kaip šventes pasitinka Seimo nariai: dovanos, šventinis stalas ir kuriozai – Kas vyksta Kaune

Kaip šventes pasitinka Seimo nariai: dovanos, šventinis stalas ir kuriozai

Lrytas.lt / Agnė Černiauskaitė, Indrė Naureckaitė 2022/12/24 11:57
/ Lrytas.lt nuotr.

Iki Kalėdų likus vos vienai dienai, paskutines dovanas pakuoja bei šventinį valgiaraštį dėlioja ir Seimo nariai. Vieni jų džiaugiasi dovanomis artimiesiems pasirūpinę dar prieš mėnesį, todėl ramiai laukia švenčių, kiti neslepia turėsiantys į prekybos centrus lėkti paskutinę minutę.

O ko Kalėdų Senelio šiemet prašė patys parlamentarai? Portalas lrytas.lt paklausė tautos išrinktųjų, kaip jie praleis šventes, kokių tradicijų jie laikosi ir ką dės ant šventinio stalo bei po kalėdine eglute.

Eis klausytis gyvūnėlių, bet išgirsti nenori

Visi pakalbinti politikai tvirtino gražiausias metų šventes minintys laikantis tradicijų.

Ne išimtis – ir socialdemokratas Gintautas Paluckas. Kaip ir kasmet, su šeima jis ketina aplankyti gimines, kurie išsibarstę po visą Lietuvą, o naktį iš Kūčių į Kalėdas sako eisiantis prie tvarto durų pasiklausyti, ar neprabilo gyvūnėliai. Tiesa, paradoksalu, tačiau išgirsti jų politikas nenorėtų.

„Sako, kad, jeigu būsi labai smalsus ir išgirsi, gali nutikti kažkokių nelaimių. Yra toks prietaras. Stengiuosi prie tvarto priėjęs ausies nedėti, neklausyti, neduok Dieve, išgirsiu“, – juokėsi Seimo narys.

Išskirtinių šeimos tradicijų per šventes G. Palucko šeima neturi, puoselėja tas, kurias jam perdavė tėvai ir seneliai.

„Pirmiausia, aišku, patiekalai, tada žaidimas su šiaudais – kaip čia kam seksis ir kas kokio ilgio ištrauks. Vaikams tai labai patinka, suaugusieji į tai žiūri kaip į tam tikrą prievolę. Bet taip tos tradicijos ir turi būti perduodamos. Kažkokių labai ypatingų, išskirtinių, unikalių tradicijų, kurios nebūtų puoselėjamos kiekvienoje šeimoje, neturime. Mes tokie tradiciniai vidutiniai lietuviai“, – šyptelėjo parlamentaras.

Laiško Kalėdų Seneliui socialdemokratas teigė nerašęs, nes jo „Kalėdų Senelė“ jau žino, ko jis šiemet pageidautų.

„Aš noriu ko nors, susijusio su sportiniu inventoriumi. Mėgstu sportuoti, užsiimu sveika gyvensena. Kai tau virš 40 metų, jau pradedi rūpintis sveikata ir gydytojai tai rekomenduoja. Kažko tikiuosi iš sveikos gyvensenos ir sportinio inventoriaus“, – norais pasidalijo G. Paluckas.

Tiesa, jo vaikų svajonės – ne tokios kuklios. Kalėdų Seneliui jie esą parašė net po kelis laiškus.

„Bus arba labai nustebinti, arba jų lūkesčiai bus nepateisinti. Iš tų laiškų, kuriuos parašė keturis ar penkis, Kalėdų Seneliui reikės išsirinkti. Daugiau nei turi piniginės neištuštinsi, skolon, kaip sakant, nelįsi. Senelis turi apibėgti viso pasaulio vaikus, todėl turi ir pinigus skaičiuoti atsakingai. Tuo labiau, kad ir kainos didėja, tai pasistengsime išrinkti pagal prioritetą ir Seneliui patarti“, – kalbėjo Seimo narys.

Ar tai reiškia, kad dovanomis dar nepasirūpino ir jų ieškoti teks lėkti paskutinę akimirką?

„Kai ką išrinkome, bet, aišku, bus tradiciškai renkamos ir paskutinę akimirką, paskutinę valandą, paskutiniame kamštyje, kai visi susierzinę lėksime kaip tipiškas lietuvis, keiksime orą, kelius ir kamščius“, – juokėsi jis.

O ko palinkėtų Lietuvos žmonėms Naujųjų metų proga?

„Bendrystės ir ištvermės. Kaip yra viena sena patarlė – ir tai praeis. Net jeigu ir blogi laikai, ir jie praeis. Aišku, tikimės kitų metų geresnių, smagesnių ir šiek tiek pigesnių visiems“, – linkėjimu pasidalijo G. Paluckas.

Laukia iššūkis

Liberalas Eugenijus Gentvilas pasakojo, kad per šias Kūčias ir Kalėdas jo lauks nemenkas iššūkis – namuose priimti, sutalpinti ir pamaitinti 15 šeimos narių.

„Iš jų dvylika pilnamečių – reikia apgyvendinti, pamaitinti, todėl tai iš tikrųjų bus iššūkis. Bet per Velykas yra buvę 17 žmonių, tad dabar 15 kaip nors įveiksiu. Ir man, ir žmonai tai yra iššūkis – suruošti ir lovas, ir stalus. Žiūrime, kad mūsų stalai yra skirtingo aukščio – kai juos sujungi, kažkas sėdi žemiau. Tai jau aš sėdėsiu žemiau“, – juokėsi E. Gentvilas.

„Kaimiškų paukščių prisipirkęs esu, šaldiklyje laikau. Tikrai bus keptų, riebių, skanių dalykų“, – tikino jis.

Tiesa, 14 dovanų Seimo narys nepirks. E. Gentvilo giminėje sutarta dėl „anoniminės dovanų politikos“, kai kiekvienas šeimos narys išsitraukia, kam šiemet dovanos dovaną, ir nežino, iš ko savo dovaną gavo. Tuo metu kitokių, išskirtinių Kalėdų tradicijų E. Gentvilas teigė neturintis – nors yra netikintis, kalėdines tradicijas politikas pasakojo gerbiantis.

„Lietuviai tikrai laikosi tradicijų. Gal kai kurios šeimos turi specifinių tradicijų, aš tokių neturiu. Man didžiausia vertybė, kai mes pas kažką nuvažiuojame, kai pas mus atvažiuoja. Turime galimybę ir su vaikais, ir su anūkais, su draugais susėsti ir pabendrauti. O jeigu dar kokį ilgą šiaudą ištrauki iš po staltiesės, tai iš viso galvoji, kad ilgaamžis būsi“, – juokavo liberalas.

Tuo metu Naujus metus, kaip jau kelerius metus anksčiau, E. Gentvilas planuoja sutikti prie jūros su draugais.

„Tikrai metai buvo sunkūs – ne man asmeniškai, bet Lietuvai, valdžiai, aplinkiniams kaimynams. Bet gal šypsokimės ir galvokime, kad su šypsena, optimizmu, linksmu požiūriu į ateitį mes tikrai galime labai daug padaryti. Šiais metais lietuviai parodė, kad galime labai daug, ir kitais metais turime nesustoti“, – linkėjo liberalas.

Šventės atėjo netikėtai

Tuo metu valstietį Aurelijų Verygą šventės šiemet užklupo nepasiruošusį.

„Šiemet yra kažkoks košmaras. Visiškai nepajutau, kaip laikas pralėkė, kad jau šventės yra visiškai čia pat. Dovanos, matyt, bus spontaniškos, vos ne paskutinę dieną. Simbolinės. Ir šiaip kalbėjome su artimaisiais, kad reikia bandyti „išgyvendinti“ dovanų manijas – kuo mažiau, kuo paprasčiau“, – pasakojo A. Veryga.

Per Kūčias A. Veryga su šeima susėda prie stalo, nueina į bažnyčią, o per Kalėdas važiuoja į Žemaitiją, aplanko artimuosius. O Naujieji metai, anot politiko, yra tikras galvos skausmas.

„Naujieji metai pasidarė pati sunkiausia šventė, nes neaišku nei kur dėtis, nei ką veikti. Tai darosi tokia „išeinančia“ švente. Sovietmečiu, kai buvo draudžiama švęsti Kūčias ir Kalėdas, nors visi jas švęsdavo, Naujieji metai būdavo tokia pompastiška šventė visuomenei – visi eidavo į gatves. Dabar, kai grįžtame prie tikrųjų savo tradicijų, Kūčios ir Kalėdos mums yra tikrosios šventės, o dėl Naujųjų metų kalbamės tarpusavyje ir svarstome, ką čia reikės daryti. Naujieji dažnu atveju praeina tiesiog be nieko – visi išlenda lauk ir pažiūri fejerverkus“, – kalbėjo A. Veryga.

Iš nepažįstamo vaiko sulaukė netikėto klausimo

Švenčių su didžiausiu nekantrumu laukia kalėdiniu kaklaraiščiu parlamento rūmuose jau savaitę prieš Kalėdas pasidabinęs socialdemokratas Algirdas Sysas. Tiesa, ramiu to laukimo nepavadintų, nes kuo pradžiuginti artimuosius dar neturi. Sako, kad šiemet pritrūko ne tik laiko, bet ir fantazijos.

„Oi ne, ne viskas supirkta, neužteko laiko, gal fantazijos, ryžtingumo, kad neatidėčiau to paskutinei savaitei. Bet šeimos galva viską sutvarko, nuperka, o mes tik kartu įteiksime. Manau, kad dėmesys ir net mažiausias dalykėlis žmogui vis tiek suteikia džiaugsmo“, – įsitikinęs A. Sysas.

Kūčias ir Kalėdas politiko šeima sutinka įprastai, kaip ir dauguma lietuvių.

„Yra pietūs, vakarienė pas sūnų ir jo šeimą, kažkaip giminių rate gražiai pasėdi, pabendrauji… Kisieliaus išgeri“, – juokėsi socialdemokratas.

Dėl savo išvaizdos jis sakė šiemet jau spėjęs pabūti ir Kalėdų Seneliu, tiesa, vienam iš vaikų sukėlė įtarimų dėl savo barzdos.

„Buvau Molėtų rajone, bendruomenės šventėje. Bičiuliai pakvietė sudalyvauti, kadangi barzdos klijuoti nereikėjo. Mane gražiai aprengė ir mes su snieguole ateiname su dovanų maišu, stovi vaikų pulkas ir vienas berniukas gal dešimties metų sako: „Seneli, pas jus per trumpa barzda.“ Iš kojų verčiantis buvo teiginys, kad čia tu turbūt netikras“, – kvatojo A. Sysas.

Tikisi daug sniego

Jaukiai namuose šventes tikino pasitiksianti ir Regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė. Labiausiai ji norėtų, kad Kalėdų rytą už lango nepritrūktų sniego. O kokių tradicijų laikosi jos šeima?

„Visokiausių lietuviškų – ir šiaudus traukiame, ir bandome gyvūnėlių klausytis, ar šnekasi. Dar nepavyko išgirsti, bet visą laiką yra viltis, kad kitais metais pavyks. Ypatingų tradicijų nesame sukūrę, bet visą laiką tikimės, kad antrą Kalėdų dieną atvažiuos artimieji ir jau švenčiame didesniame būryje“, – pasakojo politikė.

A. Širinskienė nenorėjo atskleisti, kokia dovana šiemet ją labiausiai pradžiugintų, bet ką pati dės po eglute, žino jau seniai. „Aš esu iš tų kruopščių dovanų pirkėjų, kuri pradeda dovanomis rūpintis dar labai anksti. Praktiškai lapkričio pradžioje jau turėjau beveik visas dovanėles. Yra likę kai kurie paskutiniai štrichai“, – pasidžiaugė ji.

Ko palinkėtų žmonėms?

„Darnos, susiklausymo, mažesnio susipriešinimo, mažesnės infliacijos“, – apibendrino parlamentarė.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA