Nelegalė iš Ruklos gimdyti važiavo su dviem vertėjais: neaišku, kas sumokės – Kas vyksta Kaune

Nelegalė iš Ruklos gimdyti važiavo su dviem vertėjais: neaišku, kas sumokės

delfi.lt / Giedrė Balčiūtė 2021/08/10 14:11
Asociatyvi / DELFI nuotr.

Ligoninės vis dažniau susiduria su į Lietuvą per Baltarusijos sieną atkeliavusiais neteisėtais migrantais, kuriems prireikia įvairių paslaugų: nuo dantų gydymo iki gimdymo priėmimo.

Šeštadienį į Jonavos ligoninę iš Ruklos pabėgėlių priėmimo centro buvo atvežta 1989 metais gimusi gimdyvė, kuri Akušerijos ginekologijos skyriuje sėkmingai pagimdė mergaitę. Moteris su naujagime netrukus bus išleistos atgal į pabėgėlių priėmimo centrą.

„Gimdymas jai buvo pirmas, jokių medicininių problemų nebuvo“, – portalui „Delfi“ pasakojo Jonavos ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai, laikinai einantis direktoriaus pareigas c.

Moteris gimdyti į Jonavos ligoninę atvežta su dviem vertėjais: vienas jų vertėjavo iš lietuvių kalbos į arabų kalbą, kitas – iš arabų į kurdų. Veikiausiai moteris tik pastarąją kalbą ir mokėjo.

Tiesa, nors ir sėkmingas, šis gimdymas ligoninei sukėlė biurokratinių klausimų: kas už suteiktas medicinos paslaugas sumokės.

Neteisėti migrantai / DELFI nuotr.

„Mes dabar bandome šį klausimą su Kauno teritorine ligonių kasa spręsti, nes kol kas, suvedinėjant duomenis į informacinę sistemą, kurią naudojame, šitos pacientės draustumo nerodo, taigi ir tai, kad mums už suteiktas paslaugas būtų priskaičiuoti pinigai, mes nematome.

Bendrausime toliau su Kauno teritorinės ligonių kasos, jei nepavyks – Valstybinės ligoninių kasos atstovais dėl Vidaus reikalų ministrės įsakymo įvykdymo. Apmokėti už suteiktas paslaugas iš biudžeto privaloma. Įsakyme minimos tokios paslaugos pabėgėliams, kaip būtinoji pagalba ir atskirai paminėtos gimdymo paslaugos“, – atkreipė dėmesį V. Kačiušis.

Pasak pašnekovo, minėtoji moteris – ne pirma pacientė iš Ruklos pabėgėlių priėmimo centro. Iš viso, skaičiuojant su minėtąja paciente, į Jonavos ligoninę iš Ruklos atvežti keturi neteisėti migrantai, iš jų du – vaikai.

„Vienas pacientas, suaugęs vyras, atvežtas po buvusio inkstų akmenligės priepuolio, bet pagalbos jokios nebereikėjo. Kitam berniukui suteikta pagalba dėl danties skausmo, dar vienam berniukui – dėl pakilusios temperatūros“, – vardijo gydytojas.

Neteisėti migrantai / DELFI nuotr.

Problemų su apmokėjimu už suteiktas medicinos paslaugas kilo ne tik dėl gimdyvės.

„Du pacientai atvežti išvis net be savo identifikacinių duomenų, tai yra be pavardžių, taigi net bandyti juos identifikuoti mūsų informacinėje sistemoje nėra įmanoma. Tad tiesiog buvo suteikta, pavadinkime taip, humanitarinė pagalba. O vienam vaikui suteikta būtinoji pagalba, kuri buvo įvesta į informacinę sistemą, nes jis buvo identifikuotas, tačiau, matyt, sistema pilnai neveikia, nes, bandant galutinai pateikti duomenis, jo draustumo nerodo ir pinigai už paslaugas nepaskaičiuojami. Čia turbūt tam tikri IT niuansai, kurie kol kas nesuveikia“, – kalbėjo V. Kačiušis.

Nors kol kas Jonavos ligoninė didelio neteisėtų migrantų srauto nejaučia, laikinasis jos vadovas mano, kad pacientų antplūdis didės, nes į Ruklą planuojama atkelti gerokai daugiau šių žmonių, dėl ko automatiškai išaugtų ir medicininės pagalbos poreikis.

Neteisėti migrantai / DELFI nuotr.

„Mūsų ligoninė paslaugų tiekimo grandinėje yra trečia grandis. Turėtų veikti visos grandys: būti sudaryta ir teikti būtinąją pagalbą mobili komanda, nesusitvarkant jai – atvažiuoti greitoji, kuri, įvertinusi būklę, nuspręstų – vežti ar ne į gydymo įstaigą. Po to, atvežus į mūsų įstaigą, mes jau sugebėsime suteikti tą būtinąją pagalbą pagal savo paslaugų teikimo lygį. Yra dar vienas lygis, šiuo atveju mūsų apskrity – Kauno klinikos.

Jeigu visos grandys veiktų normaliai, mums problemų kilti neturėtų. Bet, mūsų žiniomis, nėra suformuota mobili komanda. Dėl greitosios vežimo pagrįstumo taip pat kyla klausimų. Mes savo misiją atliksime – savo galimybių ribose pagalbą suteiksime. Bet, kaip minėjau, prieš mus yra dar dvi grandys. Jeigu jos veiktų optimaliai, mums to darbo neturėtų labai daug būti. O jeigu jo ir bus, tikėsimės apmokėjimo už tą darbą“, – sakė gydytojas.

„Kas vyksta Kaune“ primena, kad rugpjūčio 4-ąją Kaune, Jonavos gatvėje, buvosulaikyta 15 nelegalių migrantų: septyni vyrai, keturios moterys ir keturi vaikai. Asmenys perduoti Valstybinės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnams.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA