Sulaikyti Sakartvelo piliečiai, įtariami vogę vertingas knygas Lietuvoje ir užsienyje papildyta

BNS / Saulius Jakučionis 2024/04/25 12:12
KVKVB nuotr.
KVKVB nuotr.

Lietuvos ir kelių kitų šalių teisėsaugos pareigūnai sulaikė keturis Sakartvelo piliečius, įtariamus dėl vertingų XIX a. rusų klasikų knygų vagysčių iš Vilniaus universiteto ir kitose Europos šalyse esančių bibliotekų, ketvirtadienį pranešė Generalinė prokuratūra.

Operacijoje, apėmusioje ir kitus procesinius veiksmus, įskaitant kratas, dalyvavo apie 100 policijos pareigūnų, tarp jų – keturi Lietuvos policininkai.

Įtariama, kad šios Sakartvele sulaikytos organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai 2023 metų gegužę iš Vilniaus universiteto bibliotekos Retų skaitinių skaityklos bei Profesorių skaityklos pagrobė 17 didelę istorinę ir kultūrinę reikšmę turinčių knygų, kurių vertė – apie 440 tūkst. eurų.

Iš viso grupuotė įtariama iš Lietuvoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Latvijoje, Estijoje ir Šveicarijoje esančių bibliotekų pavogę 170 knygų už maždaug 2,5 mln. eurų.

Aptikusi dėsningumus tarp knygų vagysčių Europoje, tarptautinė žiniasklaida anksčiau skelbė, jog vagis domino XIX a. rusų klasikų knygos.

Tokių buvo pasigesta ir VU bibliotekoje, o tarptautinę operaciją koordinavęs Eurojustas ketvirtadienį taip pat pranešė, kad tarp vagiamų buvo Aleksandro Puškino, Nikolajaus Gogolio, Michailo Lermontovo knygos.

Prokuratūra teigia, jog teisėsaugos operacija įvyko šią savaitę, joje dalyvavo Lietuvos, Prancūzijos, Latvijos, Lenkijos, Šveicarijos bei Sakartvelo pareigūnai.

Jos metu buvo atliktos ir 27 kratos, kurių metu buvo išimta apie 150 knygų, viena jų – pavogta iš Prancūzijos bibliotekos. Kitos bus tiriamos, siekiant nustatyti, ar jos nėra pavogtos iš kitų Europos šalių bibliotekų.

Tarptautinės operacijos veiksmus koordinavo ne tik Eurojusto, bet ir Europolo pareigūnai. Jos metu taip pat buvo surengta dešimt apklausų.

Anot prokuratūros, tyrimų metu surinkti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad grupuotės nariai knygas grobė keliais būdais.

Kartais jie naudodavosi netikromis tapatybėmis, prisistatydavo tyrėjais užsisakydami knygas bibliotekose. Kol vieni grupuotės nariai bendraudavo su bibliotekų darbuotojais, siekdami atitraukti jų dėmesį, kiti įtariamieji grobiamas knygas pakeisdavo jų klastotėmis. Kitais atvejais grupuotės nariai tiesiog įsilauždavo į bibliotekas ir pagrobdavo knygas, kurias jau būdavo nusižiūrėję iš anksto, teigiama pranešime.

Įvertinus tai, kad nuo nusikalstamos grupuotės narių nukentėjo skirtingų šalių bibliotekos, Eurojustas nuo 2023 metų lapkričio koordinavo skirtingose šalyse nusikaltimus tiriančių prokurorų ir pareigūnų veiksmus, teikė pagalbą keičiantis duomenimis.

Siekiant nustatyti nusikaltimus padariusius asmenis, buvo sukurta jungtinė tyrimo grupė, kurios veikloje dalyvavo ir Europolo pareigūnai. Teisėsaugos veiksmų dieną Eurojuste buvo įsteigtas koordinacinis centras veiksmų koordinavimui.

Tuo tarpu Lietuvoje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl didelę istorinę ir kultūrinę reikšmę turinčių vertybių vagystės iš Vilniaus universiteto bibliotekos yra tęsiamas.

Naujienų agentūra AFP pernai skelbė įrodymus, jog Lenkijoje pavogtos knygos atsidurdavo Rusijos aukcione.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA