Kaune į kojas dėjęs nusikaltėlis vis dar laisvėje, Kalėjimų departamentas ramina gyventojus – Kas vyksta Kaune

Kaune į kojas dėjęs nusikaltėlis vis dar laisvėje, Kalėjimų departamentas ramina gyventojus

delfi.lt / Dainius Sinkevičius 2019/09/18 14:17
DELFI nuotr.

Po visuomenę pribloškusios istorijos, kai praėjusį penktadienį paspruko laisvėje dirbęs dėl pasikėsinimo nužudyti jauną merginą devynerių metų laisvės atėmimo bausme nuteistas kaunietis Andrius Kalasiūnas, už jų priežiūrą atsakingi pareigūnai ėmė teisintis. Nors teisėsaugą žiaurumu pribloškęs kalinys, kurį prokuroras lygino su Aušvico koncentracijos stovyklos budeliu Josefu Mengele, iki šiol nerastas, Kalėjimų departamentas ramina, jog jis esą yra nepavojingas.

Trečiadienį kalėjimų sistemą kontroliuojanti Teisingumo ministerija išplatino Kalėjimų departamento vadovo Virginijaus Kulikausko komentarą, kuriame teigiama, kad pareigūnai esą reikliai vertiname kiekvieną nusižengimo atvejį.

„Nuteistojo pasišalinimas iš darbo vietos viešojoje erdvėje sulaukė nevienareikšmių vertinimų ir keliamas klausimas, kodėl nuteistajam, padariusiam sunkų nusikaltimą, suteikta teisė dirbti be sargybos laisvėje, – teigė V. Kulikauskas. – Noriu pabrėžti, kad bausmę atliekantys nuteistieji yra įtraukiami į resocializacijos – įvairios naudingos veiklos programas, padedančias nepraprasti ar įgyti darbinių įgūdžių, keisti elgesį. Pasiteisinusi darbinės resocializacijos praktika ateityje bus dar labiau stiprinama.“

Pasak jo, kasdien už pataisos įstaigų sienų dirba arba mokymo užsiėmimus lanko apie 400 nuteistųjų, kurie turi teisę vykti be sargybos ar palydos. Kuriam nuteistajam galima suteikti tokią teisę, sprendžia speciali komisija ir pataisos įstaigos vadovas.

„Per praėjusius trejus metus iš atvirų objektų – nesaugomų kolonijų ar darbo vietų pasišalino 22 nuteistieji ir 2 nuteistieji pabėgo iš saugomų objektų ar konvojavimo metu – pabrėžiu, visi jie buvo sulaikyti ir atliks arba atlieka papildomą bausmę“, – V. Kulikausko teigimu, šiais metais iš įkalinimo įstaigos pabėgo penki nuteistieji, kol kas nesulaikytas tik A. Kalasiūnas.

„Pasišalinimo ar pabėgimo metu smurtinių nusikaltimų nebuvo padaryta, apie bausmę atliekančio nuteistojo pabėgimą nedelsiant, teisės aktų nustatyta tvarka yra informuojamas artimiausias tos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas“, – Kalėjimų departamento vadovas teigė, kad policijai paskelbus nuteistojo paiešką yra bendradarbiaujama, teikiant visą reikalingą informaciją ar duomenis, galinčius turėti įtakos kuo greičiau sulaikyti nuteistąjį.

„Kiekvienu tokio pažeidimo atveju pataisos įstaigoje buvo atliktas ne tik ikiteisminis tyrimas nuteistojo atžvilgiu, bet ir pradėtas tarnybinis patikrinimas, siekiant išsiaiškinti veiklos silpnąsias vietas ar galimas spragas, Kalėjimų departamento vadovybė reikliai vertina ir vertins pareigūnų darbą, galimai lėmusias nuteistųjų pabėgimo ar pasišalinimo priežastis ir aplinkybes“, – nurodė už kalėjimų sistemą atsakingas V. Kulikauskas.

V. Kulikauskas / DELFI nuotr.

Kalėjimų departamentas pirmadienį pranešė, kad rugsėjo 13 d., apie 13.30 val., iš darbo vietos Kaune, Laisvės al., pasišalino Pravieniškių pataisos namuose kalintis nuteistasis, kuriam buvo suteikta teisė išvykti be sargybos arba be palydos už pataisos įstaigos teritorijos ribų.

„Gavus informaciją apie nuteistojo pasišalinimą, iš karto buvo informuota įstaigos vadovybė, Kalėjimų departamento budėtojas ir Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato budėtojas bei nedelsiant paskelbta jo paieška“, – lakoniškame pranešime departamentas nurodė, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl kalinio pabėgimo.

Kalėjimų departamento pareigūnai nutylėjo, kad pabėgęs nuteistasis yra pavojingas nusikaltėlis, kurio dabar ieškoma visoje Lietuvoje. Devynerių metų laisvės atėmimo bausme 2016-ųjų lapkritį Kauno apygardos teismo nuteistas A. Kalasiūnas pabėgo iš statybvietės Laisvės alėjoje, kur dirbo su kitais tokiais pačiais, anot Pravieniškių pataisos namų vadovybės, paleisti į laisvę ruošiamais nuteistaisiais bei, pirminiais duomenimis, imigrantais iš Ukrainos.

Anot Pravieniškių pataisos namų direktoriaus Dainiaus Sušinsko, pasišalinti iš darbo vietos A. Kalasiūnas teisės neturėjo. Net ir per pietų pertrauką, nes buvo maitinamas vietoje – darbdaviui atvežus maistą iš pataisos namų.

Sudarė įtartinai saldaus ir sukto žmogaus įspūdį

Anot D. Sušinsko, nuteistasis, norintis gyventi už pataisos namų ribų ir dirbti laisvėje, turi atitikti tam tikras sąlygas: būti atlikęs tam tikrą dalį bausmės ir jos atlikimo metu neturėti jokių nuobaudų. Formaliai A. Kalasiūnas šias sąlygas atitiko, nors ir D. Sušinskui, kaip pripažįsta, sudarė įtartinai saldaus ir sukto žmogaus įspūdį. Taigi, minėtos komisijos sprendimu, jam ir buvo leista gyventi už pataisos namų ribų ir dirbti laisvėje.

Tokiu pasitikėjimu A. Kalasiūnas, D. Sušinsko duomenimis, jau naudojosi daugiau kaip metus ir būdamas ne vienos jo elgesį darbo metu turėjusios kontroliuoti įmonės žinioje.

D. Sušinsko teigimu, apie A. Kalasiūno pabėgimą informuota ir nukentėjusioji, kol kas nėra žinių, kad nuteistasis būtų bandęs su ja susisiekti. „Duomenų, kad nuteistasis A. Kalasiūnas gali būti pavojingas, neturima“, – antradienį nurodė departamentas.

Nuteistasis nekėlė problemų

Kalėjimų departamentas DELFI nurodė, kad A. Kalasiūnas bausmę Pravieniškių pataisos namuose atliko nuo 2017 m. gruodžio 13 d.

„Kadangi nuteistasis atitiko visus įstatyme nustatytus kriterijus, buvo atlikęs daugiau nei trečdalį jam paskirtos bausmės, nuo 2018 m. rugsėjo 3 d. jam suteikta teisė išvykti už įstaigos teritorijos ribų be sargybos ar palydos, – nurodoma redakcijai atsiųstame atsakyme. – Tokią teisę nuteistajam suteikia pataisos įstaigos direktorius, atsižvelgdamas į atitinkamame sektoriuje sudarytos komisijos siūlymą. Per pastarąjį laikotarpį A. Kalasiūnas dirbo keliose įmonėse ir objektuose, drausminių nuobaudų dėl teisės aktų pažeidimų gavęs nebuvo, darbdaviai nuteistojo darbu nesiskundė.“

Anot departamento atstovų, nuteistieji, kuriems dėl darbo suteikta teisė vykti už įstaigos teritorijos ribų be sargybos ar palydos, įdarbintų įmonėse bendradarbiavimo sutarčių pagrindu, kontroliuojami atliekant netikėtus patikrinimus jų darbo vietose.

„Rugsėjo 13 d. pataisos įstaigos pareigūnams vykdant nuteistojo kontrolę (netikėtą patikrinimą) vienoje iš įmonių, nuteistasis A. Kalasiūnas nebuvo rastas savo darbo vietoje, tačiau po kelių minučių jis buvo pastebėtas grįžtantis į savo darbo vietą, – nurodė departamento atstovai. – Pareigūnams nurodžius vykti kartu aiškintis tokio elgesio aplinkybių, nuteistasis staiga peršoko statybvietės tvorą ir pasišalino. Įstaigos pareigūnai bandė vytis nuteistąjį, tačiau jo sulaikyti nepavyko.

Apie bausmę atliekančio nuteistojo pabėgimą nedelsiant, teisės aktų nustatyta tvarka buvo informuoti Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai, kurie pradėjo vykdyti paieškos veiksmus. Dėl nuteistojo pabėgimo yra pradėtas ikiteisminis tyrimas. Informacija kur, kokia galima kryptimi galėjo bėgti, ar fiksavo vaizdo kameros ir kt., yra ikiteisminio tyrimo duomenys, kuriuos atskleidus gali būti pakenkta tyrimo eigai.“

Teigiama, kad A. Kalasiūnas įkalinimo įstaigoje „elgėsi pozityviai, keturis kartus skatintas už gerą darbą, dalyvavimą pozityvaus užimtumo priemonėse ir gerą elgesį“, tačiau Lygtinio paleidimo komisija, gegužę svarsčiusi klausimą dėl nuteistojo galimo paleidimo į laisvę anksčiau laiko, nutarė nesiūlyti taikyti šios išimtinės įstatymo galimybės.

„Komisija, įvertinusi visą turimą duomenų visumą bei nuteistojo elgesio korekcijos pažangą, nusprendė nesiūlyti teismui taikyti lygtinio paleidimo“, – nurodoma DELFI atsiųstame atsakyme.

Pasak Kalėjimų departamento, Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje 172 nuteistiesiems suteikta teisė vykti už įstaigos ribų be sargybos, 20 nuteistųjų perkelta į pusiaukelės namus ir 148 nuteistieji yra atvirojoje kolonijoje.

Grasino, kad užmuš

Kaip skelbta anksčiau, A. Kalasiūnas nuteistas devynerių metų laisvės atėmimo bausme. Teismas yra konstatavęs, kad vyras BMW automobilį naudojo kaip kankinimo įrankį – 31 metų kaunietis automobilio durimis ir bagažinės dangčiu trankė merginos galvą, stūmė iš važiuojančios mašinos.

A. Kalasiūnas itin žiaurių kankinimo būdų ėmėsi įtaręs, kad jo vos dvidešimtmetį perkopusi draugė, jo manymu, per daug draugiškai bendrauja su kitais vyrais. Pora artimus santykius palaikė apie pusantrų metų.

Vyras anksčiau buvo teistas už tai, kad 2013 metų balandžio 1-osios naktį suniokojo Kauno Žurnalistų namus.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA