I. Degutienei įteikta A. Stulginskio žvaigždė, N. Sadūnaitė apdovanota po mirties – Kas vyksta Kaune

I. Degutienei įteikta A. Stulginskio žvaigždė, N. Sadūnaitė apdovanota po mirties

BNS / Jūratė Skėrytė 2024/05/16 21:49

Aukščiausias Seimo apdovanojimas – Aleksandro Stulginskio žvaigždė – ketvirtadienį įteiktas buvusiai parlamento pirmininkei Irenai Degutienei, o disidentė, vienuolė Nijolė Felicija Sadūnaitė apdovanota po mirties.

Jai skirtą A. Stulginskio žvaigždę atsiėmė dukterėčia Marija Sadūnaitė.

„Šiandien Seimo apdovanojimu, Aleksandro Stulginskio žvaigžde, pagerbiame dvi iškilias Lietuvos moteris, daug nusipelniusias puoselėjant valstybingumo, demokratijos ir parlamentarizmo idėjas“, – ketvirtadienį sakė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Anot jos, kovo pabaigoje mirusi vienuolė, tikinčiųjų teisių gynėja, buvusi politinė kalinė N. F. Sadūnaitė yra tapusi „bekompromisės kovos už valstybingumo įtvirtinimą simboliu, savo pavyzdžiu įkvėpusi taip pat ir jaunosios kartos atstovus, tik iš pasakojimų girdėjusius apie sovietinės sistemos represijas“.

„Ilgametė Seimo narė, buvusi parlamento vadovė I. Degutienė yra pavyzdys politikės, kuri ieškodama sutarimo tarp labai skirtingų politinių jėgų Seime, gebėdavo rasti reikalingus ir tvarius sprendimus net ir sudėtingose aplinkybėse“, – tvirtino V. Čmilytė-Nielsen.

I. Degutienė 1996–2000 metais ėjo socialinės apsaugos ir darbo ministrės pareigas, 1999 metais buvo laikinoji premjerė, 1996–2020 metais rinkta į Seimą, 2009–2012 metais buvo Seimo pirmininkė, tris kadencijas ėjo Seimo pirmininko pavaduotojos pareigas.

„Veikdama visose šiose pozicijose Irena Degutienė visuomet išsaugodavo jautrų, žmogišką santykį – ir bendraudama su artimų pažiūrų kolegomis, ir su politiniais oponentais, ir aiškindama politinius sprendimus plačiajai visuomenei“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

I. Degutienė savo ruožtu teigė, kad jai didelė garbė būti apdovanotai drauge su N. F. Sadūnaite.

„N. Sadūnaitė mums buvo gyvas simbolis laisvės, nesitaikymo ir neprisitaikymo, sąžiningo gyvenimo ir sąžiningo bendravimo su žmonėmis“, – kalbėjo I. Degutienė.

„Paradoksas, tačiau tyli ir kukli moteris, vienuolė, pagal išsilavinimą, medicinos sesuo – įdomus sutapimas, o aš gydytoja – tapo vienu pavojingiausių priešu okupantų valdžiai. N. Sadūnaitė kartu su Antanu Terlecku, Petru Cidziku, Vytautu Bogušiu ir kitais bendraminčiais veikė tarsi moralinis ir vertybinis pamatas, griaunantis sovietijos kalėjimo sienas“, – tvirtino buvusi parlamento pirmininkė.

N. F. Sadūnaitė buvo „Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos“ bendradarbė ir platintoja, viena iš nesankcionuoto 1987 metų rugpjūčio 23 dienos mitingo prie Adomo Mickevičiaus paminklo Vilniuje organizatorių.

Į sovietų saugumo akiratį ji pateko dar 1970 metais dėl valdžios persekiojamų kunigų gynimo. 1971 metais N. F. Sadūnaitė slapčia nugabeno į Maskvą ir perdavė užsienio šalių diplomatams Lietuvos žmonių memorandumą dėl sąžinės laisvės suvaržymų sovietinėje Lietuvoje.

1974 metais ji pradėjo dauginti ir platinti pogrindinį leidinį „Lietuvos katalikų bažnyčios kroniką“, už tai tais pačiais metais buvo suimta ir nuteista laisvės atėmimu trejiems metams sunkiųjų darbų kalėjime ir trejiems metams tremties. Atlikusi bausmę ji grįžo į Lietuvą ir vėl įsitraukė į pogrindinę veiklą, Atgimimo laikotarpiu aktyviai dalyvavo protesto akcijose, 1989 metais tapo viena iš Lietuvos katalikiško moterų sambūrio „Caritas“ kūrėjų.

A. Stulginskio žvaigždės apdovanojimas skiriamas už indėlį puoselėjant parlamentarizmo, demokratijos ir valstybingumo idėjas. Seimo 2020 metais įsteigtu apdovanojimu pagerbiama Steigiamojo Seimo pirmininko, ėjusio prezidento pareigas, A. Stulginskio asmenybė.

Pernai šis apdovanojimas skirtas Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkui Ruslanui Stefančukui ir buvusiam parlamento vadovui, Kovo 11-osios Nepriklausomybės atkūrimo Akto signatarui Česlovui Juršėnui.

Anksčiau apdovanojimą yra gavę kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus ir JAV senatorius Richardas Josephas Durbinas (Ričardas Džozefas Derbinas).

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA