Įmonėse inicijavus pokyčius ir atleidus šimtus darbuotojų, dauguma jų greitai randa naujus darbus – Kas vyksta Kaune

Įmonėse inicijavus pokyčius ir atleidus šimtus darbuotojų, dauguma jų greitai randa naujus darbus

Pirmąjį šių metų ketvirtį Užimtumo tarnyba (UT) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos gavo pranešimus iš 20 įmonių, kurios apie atleidimą iš darbo įspėjo 893 darbuotojus. Tai – dviem pranešimais daugiau nei pernai tokiu pačiu laikotarpiu.

„Statistika šiais metais nėra išskirtinė. Keli mėnesiai dar nerodo metinių tendencijų. Jei lygintume su dar ankstesniais metais, atleidimų būtų net mažiau. Įmonės persitvarko, vyksta optimizavimo procesai. Dar dirbdami įmonėse, darbuotojai dažnai jau turi potencialius kitus darbdavius. Šiuo klausimu intensyviai dirba ir mūsų specialistai“, – pabrėžė Užimtumo tarnybos direktoriaus pavaduotoja Giedrė Sinkevičė.

Jos teigimu, technologinė pažanga keičia įmonių veiklas ir mažina žemos kvalifikacijos darbuotojų skaičių. Akivaizdus pavyzdys – „Omniva LT“ atsisako 66 siuntų skirstytojų, koordinatorių, siuntų skirstymo komandos vadovų ir pagalbinių darbuotojų, nes optimizuoja procesus, diegdama automatizuotas linijas.

Anot UT atstovų, grupės darbuotojų atleidimų priežastys išlieka panašios, – šiemet septynios įmonės pranešė apie bankrotus (pernai buvo trys). Darbo organizavimo pakeitimus įvardijo 10 įmonių: nusprendus imtis pokyčių, darbo neteks 418 darbuotojų. Dėl šios priežasties 2023-ųjų pirmąjį ketvirtį irgi buvo inicijuota 10 grupės darbuotojų atleidimų, – tuomet darbo neteko 365 darbuotojai.

Kaip naujienų portalas „Kas vyksta Kaune“ jau skelbė, 2024-aisiais didžiausi (bent iki šiol) grupės darbuotojų atleidimai numatyti AB „Kauno Baltija“ (rūbų siuvimas), – dėl bankroto darbo neteks 115 darbuotojų. AB „Lietuvos paštas“ atleidžia 90 darbuotojų – vykdo laiškininkų tinklo pertvarką. UAB „Mechel Nemunas“ (šaltasis vielos tempimas) dėl darbo organizavimo pakeitimų atsisako 83 darbuotojų funkcijų.

Pramonės sektoriaus apdirbamosios gamybos įmonėse panašiai, kaip ir pernai, numatyta daugiausiai atleidimų – iš viso 9. Trys siuvimo bendrovės šiemet paskelbė bankrotus ir pranešė, kad darbo neteks 189, o pernai – 55 siuvimo įmonių darbuotojai.

Informacijos ir ryšių srityje planuojami 3 grupės darbuotojų atleidimai (tiek pat kaip ir 2023-ųjų pirmąjį ketvirtį). Pranešta apie 124 darbuotojų atleidimą: Vipps MobilePay AS Lietuvos filialas atsisako 74 darbuotojų paslaugų, UAB „Interactio“ – 28, Oracle East Central Europe Limited Filialas – 22.

Prekybos srityje šiemet paskelbti du atleidimai. KB „Lietuviškas pienelis“ dėl likvidavimo atleidžia 21 dirbantį. „Prekių gausa“, užsiimanti padėvėtų drabužių prekyba, paskelbė bankrotą ir atleis 74 darbuotojus. Statybos sektoriuje – du grupės darbuotojų atleidimai, ir darbo neteks 41 darbuotojas.

Atleidžiamų darbuotojų sąraše daugiausia – 100 – siuvėjų. Kitos profesijos pagal darbdavio pagrindinės veiklos specifiką – šaltkalviai, apdailininkai, pardavėjai, laiškininkai, programuotojai, siuntų skirstytojai, pinigų plovimo prevencijos specialistai, statybininkai, buhalteriai, įmonės vadovai ir t.t.

Pažymėtina, jog šiuo metu šalies įmonėse yra 107 laisvos darbo vietos siuvėjams. Miestuose, kur numatyti grupės darbuotojų atleidimai, UT padaliniuose siuvėjams yra registruota laisvų darbo vietų: Kaune – 40, Vilniuje – 16, Telšiuose – 2.

Aštuonios Kauno įmonės informuotos apie numatomus grupės darbuotojų atleidimus nurodant darbdavį, kuris planuoja atleisti darbuotojus, ir profesijas. O keturios įmonės – Z. Kuncienės, MB „Sautilė“, „Siuvilija“, „Fantas“ jau pranešė apie laisvas darbo vietas siuvėjams.

Kaune dar keturios įmonės siūlo darbą įvairių kvalifikacijų darbuotojams. Vokietijos „HI STEEL“ numato įdarbinti operatorius, šaltkalvius, gamybos meistrus, koordinatorius, pamainų meistrus, suvirintojus, tekintojus, frezuotojus, kokybės kontrolierius, elektromonterius bei padalinio viršininkus.

„Kaunas Metal“ šiuo metu ieško operatorių, sandėlininkų, buhalterių, pagalbinių darbininkų, suvirintojų, vadybininkų bei inžinierių. „Trate“ įdarbintų CNC staklių operatorius, kokybės kontrolierius, pakuotojus, metalo apdirbimo staklių operatorius, tekintojus, personalo specialistus ir inžinierius. „Serfas“ priimtų operatorius, suvirintojus, kokybės specialistus, elektromonterius, šaltkalvius, sandėlininkus, automobilinio krautuvo vairuotojus, krovikus.

Šiais metais Užimtumo tarnyba informavo 730 apie atleidimą įspėtų darbuotojų apie padėtį darbo rinkoje, laisvas darbo vietas, registracijos tvarką ir sąlygas, persikvalifikavimą ir kt. Kreiptis į Užimtumo tarnybą planavo tik 102 įspėti apie atleidimą darbuotojai.

Pasak G. Sinkevičės, dabar grupės darbuotojų atleidimas nėra nuosprendis kvalifikuotam specialistui: „Kartais po 20 metų vienoje įmonėje nelengva ieškoti darbo kitomis sąlygomis, todėl tokiems žmonėms padedame atrasti save iš naujo, įgyjant naują kompetenciją prie jau turimos kvalifikacijos arba apskritai pakeičiant veiklos kryptį“.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA