Seime siūloma uždrausti įvežti daiktus su nacių bei sovietų simboliais – Kas vyksta Kaune

Seime siūloma uždrausti įvežti daiktus su nacių bei sovietų simboliais

BNS 2024/04/15 21:23

Du Seimo nariai konservatoriai siūlo, kad Lietuvoje ne tik būtų draudžiama platinti ir demonstruoti nacių bei sovietų simbolius, bet ir juos įvežti į Lietuvą ar gabenti tranzitu.

Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis ir krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas siūlo Administracinių nusižengimų kodekso straipsnį, numatantį atsakomybę už nacistinių, komunistinių, totalitarinių ar autoritarinių režimų simbolių platinimą ar demonstravimą, papildyti tokių daiktų ir prekių įvežimu į Lietuvą.

Jie siūlo, kad prekių ir daiktų, kuriuose pavaizduoti nacistiniai, komunistiniai simboliai, gabenimas platinimo tikslais užtrauktų 300–700 eurų baudą asmenims ir 600–1200 eurų baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims.

Parlamentarų teigimu, pastaruoju metu pasitaiko pavienių atvejų, kai to paties periodinio leidinio numerio dideliais kiekiais į Lietuvą įvežami įvairūs dezinformacinio, propagandinio turinio leidiniai arba gabenamos įvairios prekės su SSRS simboliais.

Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba buvo gavusi Muitinės departamento kreipimąsi įvertinti į Lietuvos teritoriją įvežamą knygų ir periodikos siuntą. Tarnyba nustatė, kad dauguma vertinimui pateiktos literatūros ir periodikos turinio turėjo propagandinį ir dezinformacinį pobūdį.

Anot Seimo narių, nors tokių prekių įvežimas į Lietuvą ar gabenimas tranzitu savaime nėra dezinformacijos skleidimas visuomenės informavimo priemonėse arba platinimas, tačiau tokia simbolika nukreipta prieš vertybes, pripažįstamas ir puoselėjamas Lietuvoje, skaldo visuomenę ir kursto nesantaiką.

„Kompleksinė analizė leidžia daryti prielaidą, kad importuojami leidiniai, skelbiantys draudžiamo turinio informaciją, yra ne tik skirti bibliotekoms ir mokslo įstaigoms užsienio šalyse akademiniams tikslams, bet ir gali būti platinami Lietuvos teritorijoje, tikėtina, kitais, nei akademiniais, tikslais“, – teigiama projekto aiškinamajame rašte.

Pasak projekto autorių, pasiūlymas teikiamas, atsižvelgiant į geopolitinę situaciją ir nacionaliniam saugumui kylančius iššūkius, siekiant užtikrinti viešąją tvarką ir užkirsti kelią įvairioms provokacijos ar bandymams propaguoti „Ruskij mir“ („Rusiško pasaulio“) ideologiją.

„Įstatymų projektu iš esmės nėra siūlomos naujos nuostatos, tik siūloma galiojančią formuluotę papildyti nauja sąvoka „gabenimas“, kad ji apimtų ir muitinės prižiūrimų prekių per(si)kėlimą ir kad Lietuvos visuomenė būtų apsaugota nuo dezinformacijos ir manipuliacijų viešąja informacija“, – tvirtino projekto autoriai.

Dabar baudžiama už nacių ir sovietų simbolių, šių režimų vadų viešą demonstravimą ir platinimą.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA