Ministro prasitarta informacija sukėlė kritikos bangą: ar A. Anušauskas gali tęsti darbus šiose pareigose? – Kas vyksta Kaune

Ministro prasitarta informacija sukėlė kritikos bangą: ar A. Anušauskas gali tęsti darbus šiose pareigose? papildyta

ELTA / Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė 2023/07/26 19:05
Arvydas Anušauskas / DELFI nuotr.

Prezidentūra teigia, kad teisiškai įvertinti krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko viešai pateiktą riboto naudojimo informaciją apie vokiškų tankų pirkimą pirmiausiai turi pati Krašto apsaugos ministerija (KAM).

„Pirmadienio posėdyje VGT svarstė riboto naudojimo informaciją. Prezidentas pateikė politinį vertinimą. Teisiškai įvertinti viešumoje paskleistą informaciją pirmiausia turi pats jos savininkas – Krašto apsaugos ministerija“, – Eltai atsiųstame atsakyme teigia prezidento Gitano Nausėdos patarėjas Ridas Jasiulionis.

Visgi Prezidentūra nepateikė atsakymo į klausimą, ar šalies vadovas vis dar pasitiki ministru.

Dėl A. Anušausko viešai aptartų detalių apie vokiškų tankų pirkimą Mišrios Seimo narių grupės seniūnė Agnė Širinskienė ketina kreiptis į prokuratūrą. Jei kreipimasis nesudarys pagrindo pradėti apkaltos procesą, opozicijai priklausantys politikai sako neatmetantys galimybės rudens sesijos pradžioje konservatorių deleguotam ministrui kelti interpeliacijos klausimą.

Bet kuriuo atveju, sutaria opozicijai priklausantys politikai, toliau eiti ministro pareigų A. Anušauskas tiesiog nebegali.

ELTA primena, kad pirmadienį po Valstybės gynimo tarybos (VGT) posėdžio krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas užsiminė, jog artimiausiu metu bus pasirašytas ketinimų protokolas su Vokietijos gamintojais dėl tankų įsigijimo.

Visgi, A. Anušauskas dėl viešų pareiškimų sulaukė aštrios kritikos. Keliami klausimai dėl tokių sprendimų skaidrumo, dvišalių santykių su JAV bei Vokietija, Lietuvos derybinės galios potencialo.

Tuo metu VGT vadovaujantis prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė, kad krašto apsaugos ministras paskelbė riboto naudojimo informaciją, kurios sutarta neviešinti.

Planuojamas tankų įsigijimas bus didžiausias Lietuvos pirkinys, sako prezidento vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys – tam planuojama skirti apie 2 milijardus eurų. Pasak jo, galutinio sprendimo pirkti vokiškus tankus „Leopard“ dar nėra, todėl ketinimų protokolas reiškia tik tai, kad Lietuva siekia gauti daugiau informacijos apie galimus technikos įsigijimus.

Papildyta liepos 27 dieną 08.40 val.

A. Anušauskas atmeta jam reiškiamą kritiką

Dėl paviešintų Lietuvos susitarimo detalių tankų įsigijimo klausimu nuo pirmadienio kritikuojamas krašto apsaugos ministras A. Anušauskas teigia savo kaltės situacijoje nematantis ir atmeta jam reiškiamą kritiką. Anot ministro, informacija, kurią jis paviešino, nebuvo slapta, o perteklinis slaptumo grifų uždėjimas Lietuvoje taip pat draudžiamas įstatymu, pabrėžia A. Anušauskas.

„Pabrėžiu esminį momentą – krašto apsaugoje viešinimui nenaudota ir nenaudojama jokia informacija, kuri turi kokius nors slaptumo grifus. Nei mano paskelbtoje informacijoje (jau apie tai skelbiau ne kartą), nei Krašto apsaugos ministerijos, nei Lietuvos kariuomenės“, – asmeninėje „Facebook“ paskyroje ketvirtadienį paskelbė ministras.

„Mažai kas žino, bet nepagrįstas slaptumo grifų uždėjimas irgi draudžiamas įstatymu. Jei šio principo būtų nesilaikoma, tai matyt nesužinotumėte nei apie atvykstančius sąjungininkus, nei apie pratybas, nei kariuomenės gaunamą techniką, nei apie planuojamus įsigijimus, naudojant visų mokesčių mokėtojų pinigus“, – pažymėjo A. Anušauskas.

Todėl, pasak ministro, visuomenei reikia žinoti, kiek šaliai kainuos gynybos sprendimai, nes „tai mokesčių mokėtojų finansuojami projektai“.

Ministras taip pat sureagavo į parlamentarės Agnės Širinskienės ketinimus dėl jo paviešintų valstybinio susitarimo detalių kreiptis į prokuratūrą.

„Tikrai nesirengiu stabdyti vienos Seimo ponios išlavintų gebėjimų rašyti skundus, nes ji jau visus metus saugo jų trafaretus. Yra lūkestis, kad bent taip (ji – A. Širinskienė – ELTA) pradės daugiau domėtis ir daugiau sužinos apie kariuomenę, valstybės gynybinės galios stiprinimo procesą“, – teigė A. Anušauskas.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA