Draugystės parke paauglį žiauriai sumušusi gauja teisingumo sulauks – Kas vyksta Kaune

Draugystės parke paauglį žiauriai sumušusi gauja teisingumo sulauks

„Kas vyksta Kaune“ montažas

Spalio pradžioje nutekėjus vaizdo įrašui, kuriame būrys žaliūkų Draugystės parke talžo apsiginti negalintį vaikiną, viešoje erdvėje kilo tikras ažiotažas. „Kas vyksta Kaune“ skaitytojai pasibaisėjo paauglių žiaurumu ir svarstė, kad nepilnamečiai jaučiasi nebaudžiami. Portalo žiniomis, ikiteisminis tyrimas dėl šio įvykio tęsiamas, įtariami jau keturi asmenys ir jų gali būti dar daugiau.

Suįžūlėjo įvedus karantiną

Vienas „Kas vyksta Kaune“ šaltinis nurodė, kaip galima suprasti ir iš vaizdo įrašo, visą istoriją prasidėjus nuo to, kad nukentėjęs jaunuolis apkaltintas pasikėsinęs išprievartauti panelę. Iš pradžių vaikinas pakviestas susitikti, pasikalbėti, tačiau viskas baigėsi egzekucija. Šaltinio duomenimis, nukentėjusysis, kaip ir kai kurie agresoriai, mokosi VDU „Rasos“ gimnazijoje.

Net ir turint omeny, kad sumuštas nepilnametis galėjo nusižengti, portalo skaitytojų nuomone, mušeikos pakeldami ranką pasielgė ne ką geriau: „Eina žmogus ne per perėją, pažeidinėja įstatymą, bet tai nereiškia, jog dabar galiu jį pervažiuot, nes bausti turi policija, o ne eiliniai piliečiai. Jeigu jie jau taip nori būti baudėjais, tegul baigia vidurinę ir eina į policiją dirbt, tada galės bausti, o dabar patys pasielgė lygiai taip pat, pasinaudojo savo jėgos persvara prieš silpnesnį.“

Kaip pasakojo kita kaunietė, laisvo laiko, kurį vaikiščiai nusprendė skirti dykinėjimui, atsirado šalyje įvedus karantiną, paauglių siautėjimas parke tęsėsi vasarą. Esą, kviesta policija, tačiau prasuko tik porą kartų, o paauglių elgesys baisus ir jie nebaudžiami. Anot moters, jaunuoliai parke ne tik mušasi, bet ir geria, traukia žolytės dūmą, drabstosi keiksmažodžiais.

„Kas už tokį elgesį nepilnamečiams? Bausmių taikyti jiems negalima, gal koks priverstinis įpareigojimas padėtų susivokt situacijos rimtume? Jaunuoliai drąsūs, energingi, matosi, neturi kur energijos išlieti… Tas įpareigojimas galėtų būti kokie viešieji darbai tame pačiame parke: lapus grėbtų, šiukšles rinktų, žiemą sniegą kastų. Ir to įpareigojimo mažiausiai pusmečiui – lyja, vėjas, šalta, sninga – pirmyn dirbt į Dainavos parką“, – siūlė skaitytojai.

Skirtos kardomosios priemonės

Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Simona Snitkaitė-Kareivienė „Kas vyksta Kaune“ patikslino, kad ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 138 str. 1 d. dėl nesunkaus sveikatos sutrikdymo Kaune pradėtas rugpjūčio 30 d.

Spalio 6 d. duomenimis, įtarimai buvo pareikšti trims asmenims, iš jų vienas pilnametis, kiti du – nepilnamečiai. Visiems įtariamiesiems paskirtos kardomosios priemonės – rašytiniai pasižadėjimai neišvykti.

„Specialisto išvada ikiteisminio tyrimo metu dar negauta, todėl detalesnės informacijos apie sužalojimus pateikti negalime. Ikiteisminio tyrimo metu tiriamos visos įvykio aplinkybės, intensyviai atliekami būtini proceso veiksmai, todėl siekiant nepakenkti tyrimo sėkmei detalesnė informacija ir jūsų prašomi įtariamųjų charakterizuojantys duomenys nebus teikiami“, – paklausus, kokius sužalojimus patyrė nukentėjusysis ir ar mušeikos žinomi teisėsaugai, komentavo S. Snitkaitė-Kareivienė.

Ji nurodė, kad tyrimą, kuriam vadovauja Kauno apylinkės prokuratūros Ketvirtojo skyriaus prokurorė Lina Zakarauskaitė, atlieka Kauno miesto Dainavos komisariato tyrėjai.

Įtariamųjų skaičius gali augti

Portalo žurnalistams susisiekus su L. Zakarauskaite, ši prasitarė, kad tokių nutikimų parke ir dėl jų pradėtų bylų yra ne viena. Su konkrečiu atveju susijusių įtariamųjų skaičius, naujausiomis žiniomis, pakito – šiuo metu yra keturi (du nepilnamečiai ir du pilnamečiai), bet ir tai dar ne galutinis skaičius. Gali būti, kad jis keisis, tikslesnės informacijos laukiama kitą savaitę.

„Trūksta vienos merginos, žinau, kad ji nustatyta, tik dar neaišku, kada bus atliekami veiksmai. Tų vaikų ten košė, ne vienas, ne du ir ne trys. Reikia juos identifikuoti, nustatyti, ar jie subjektai pagal šį straipsnį. Bylos perspektyva taip pat bus aiškesnė, kol kas negaliu pasakyti, kiek procesas užtruks, tiesiog vaikų labai daug“, – kalbėjo prokurorė, paneigusi bet kokias dvejones, kad mušeikos nuo atsakomybės gali išsisukti.

Tiesa, laukiama ir specialisto išvados dėl nukentėjusiojo patirtų sužalojimų – jos dar nėra dėl to, kad ekspertai ne tik apžiūri patį nukentėjusįjį, bet ir kreipiasi į gydymo įstaigą, baigus gydymą prašo medicininių dokumentų, su kuriais susipažįsta, o tai esą užtrunka. Oficialios išvados dėl sužeidimų byloje dar nėra.

Tyrimo duomenimis, vaikinui buvo kviesta greitoji medicinos pagalba, medikams nurodyta, kad jį sumušė bendraamžiai. Iš specialiųjų tarnybų gauto pranešimo galima daryti prielaidą, kad į gydymo įstaigą kreiptasi, tačiau to patvirtinti L. Zakarauskaitė negalėjo.

16-os neturinčių vaikų tėvams – tik įspėjimas

Nepilnamečių teisės srityje besispecializuojanti prokurorė „Kas vyksta Kaune“ pridūrė, kad tokių bylų yra ne viena ir ne dvi, nors ne visi įvykiai fiksuojami Draugystės parke. Nepilnamečiai taip aiškinasi santykius ir atvejai, kai apsupę sumuša kelis žmonės, pakankamai dažni. Kartais bendraamžiui sveikata sutrikdoma net sunkiai, kartais nežymiai.

„Šitokių bylų baigtis įvairi. Nustačius, kad asmenys neturi 16 metų, ikiteisminis tyrimas nutraukiamas, kadangi tai nėra subjektai, atsakantys pagal baudžiamuosius įstatymus. Nutraukus ikiteisminį tyrimą, nukentėjusieji gali kreiptis į teismą dėl neturtinės žalos atlyginimo.

Taip pat informuojami vaiko teisių specialistai, kreipiamasi į savivaldybės administracijos direktorių su prašymu spręsti dėl minimalios arba vidutinės priežiūros priemonių taikymo. Tuo pačiu nutarimu siūloma policijos pareigūnams pradėti administracinę teiseną tokių atsakyti dar per jaunų vaikų tėvų atžvilgiu dėl tėvų valdžios nepanaudojimo“, – komentavo L. Zakarauskaitė.

Tiesa, jeigu smurtiniai veiksmai fiksuoti mokykloje, tėvų patraukti administracinėn atsakomybėn negalima, o mokyklos administracija pagal teismų praktiką, pridėjo pašnekovė, irgi netraukiama.

Veiksmų ėmėsi vaiko teisės

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba Kauno miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Andželika Vežbavičiūtė „Kas vyksta Kaune“ praėjusią savaitę pateiktame komentare nurodė, kad policijos pranešimo ar kitos informacijos apie vaizdo įraše matomą įvykį Kauno miesto vaiko teisių apsaugos skyrius nebuvo gavęs.

Viešoje erdvėje pasirodžiusį įrašą praėjusį pirmadienį tarnyba pateikė policijai, prašydama padėti identifikuoti jame užfiksuotus asmenis. Spalio 6 d. skyrius gavo informaciją apie tris asmenis, kurie galimai dalyvavo įvykyje – nukentėjusį nepilnametį ir du galimai smurtuvius, kurių vienas pilnametis.

„Kiti asmenys dar nežinomi. Vyksta tyrimas. Gavę informaciją, specialistai skuba susitikti su paaugliais ir jų šeimomis. Pokalbio metu išsiaiškins, kokia pagalba reikalinga, kokias paslaugas būtina inicijuoti tiek nukentėjusiam, tiek smurtautojui, kad smurto protrūkių ateityje būtų išvengta“, – aiškino A. Vežbavičiūtė.

Pasiteiravus, kaip vertina tokį paauglių smurto protrūkį ir ko reikėtų imtis, kad agresyviai nusiteikę vaikai nedykaduoniautų, vaiko teisių speialistė sakė šeimą, mokyklą, visuomenines organizacijas turint susitelkti ir įtraukti jaunimą į įvairias veiklas, ieškoti alternatyvių bendravimo būdų.

„Juk pasiekti, sudominti galima kiekvieną paauglį be išimties, tik pastangų skirtingai reikia. Svarbiausia nenumoti ranka į netinkamai besielgiantį jaunuolį, jam reikalinga dar didesnė pagalba nei kitiems. Paprastai smurtauti linkę paaugliai nori būti lyderiais, tik šį savo siekį nukreipia netinkama linkme“, – dėstė A. Vežbavičiūtė.

Talžė penkiese

„Kas vyksta Kaune“ primena, kad kraupus vaizdo įrašas, kuriame matyti paauglių smurto protrūkis prieš panašaus amžiaus vaikiną, paviešintas praėjusį pirmadienį. Ratu apstojęs būrys jaunuolių bendraamžį apkaltino mėginus išprievartauti merginą. Iš pradžių aukai smogia su būriu vyrukų stoviniuojanti mergina, dar po kelių įtampos akimirkų netikėtai trenkia greta kampu stovintis vaikinas, o po to nusiveja ir spardyti pradeda visas būrys mušeikų. Galima suskaičiuoti, kad prieš nukentėjusįjį smurtavo šeši asmenys.

Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis portalui praėjusią savaitę pateiktame komentare nurodė, kad dėl vaizdo įraše užfiksuotų įvykių ikiteisminis tyrimas dėl nesunkaus sveikatos sutrikdymo (LR BK 138 str. 1 d.) Dainavos policijos komisariate pradėtas rugpjūčio mėnesį.

Baudžiamojo kodekso 138 str. 1 d. numato, kad tas, kas sužalojo ar susargdino žmogų, jeigu dėl to nukentėjęs asmuo prarado nedidelę dalį profesinio ar bendro darbingumo arba ilgai sirgo, bet jam nebuvo kodekso 135 str. 1 d. nurodytų padarinių, gali būti baudžiamas laisvės apribojimu arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

Reikia pažymėti, kad gavus dokumentus iš ligoninės ir teismo medicinos ekspertų išvadas bei paaiškėjus naujoms faktinėms aplinkybėms apie vaikino patirtus sužalojimus, ikiteisminis tyrimas teoriškai gali būti perkvalifikuotas.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT