Seimas užbėgo už akių V. Matijošaičio planams – reikės apklausti visus perdalijamos teritorijos gyventojus | Kas vyksta Kaune

Seimas užbėgo už akių V. Matijošaičio planams – reikės apklausti visus perdalijamos teritorijos gyventojus

Kas vyksta Kaune, BNS, 2019/12/03 15:36
R. Tenio nuotr.

Seimas užbėgo už akių Visvaldo Matijošaičio užmojams prie Kauno miesto prijungti dalį geidžiamų Kauno rajono teritorijų. Seimo nariai balsų dauguma pritarė socialdemokratų pasiūlytai įstatymo pataisai, reglamentuojančiai gyventojų apklausas dėl galimų teritorijų keitimų.

Kaip rašoma pranešime spaudai, pagal pataisą gyventojų apklausoje balsuoti ir savo nuomonę galės pareikšti visi tos savivaldybės teritorijoje gyvenantys gyventojai, kurios teritoriją planuojama prijungti. Ligi šiol, pavyzdžiui, Kauno miesto tarybai pareiškus norą prisijungti dalį Kauno rajono teritorijų – buvo planuojama apklausti tik prijungiamose teritorijose gyvenančius žmones.

„Kai nebuvo aiškaus reglamentavimo tai kažkam ir kildavo tokie norai prisijungti teritorijas neatsiklausus žmonių nuomonės. Tuo tarpu šalies vidaus teritorijų keitimas gali turėti gilias socialines, ekonomines, aplinkosaugines, teisines ir politines pasekmes.

Todėl šiuo klausimu turi būti atliktos ne tik išsamios studijos ir analizės, bet ir apklausti visos teritorijos, pavyzdžiui, skaidomos savivaldybės gyventojai. Teritorijų pakeitimai gali turėti pasekmių ne tik prijungiamų teritorijų gyventojams, bet ir aplinkinėse, neprijungiamose teritorijose gyvenantiems žmonėms“, – teigė įstatymo pataisos iniciatorė Raminta Popovienė.

Pataisą Seime pateikę socialdemokratai rėmėsi Europos vietos savivaldos chartija, kurios 5 straipsnyje teigiama, kad „savivaldybių teritorinės ribos negali būti keičiamos, iš anksto nepasitarus su visomis vietos bendruomenėmis ar nesurengus referendumo, kur tai leidžia statutas“.

Lietuvos Respublikos teisės aktai nenumato vietinių referendumų galimybės, tačiau ši vietos gyventojų teisė realizuojama vietinių apklausų procedūra.

„Žmonių nuomonė tokiais atvejais yra svarbiausia. Kalbu ne tik apie Kauno miesto ir rajono atvejį, bet ir apie kitus galimus jau suformuotų administracinių teritorijų perskirstymus. Ir čia esminį balsą turi ne tiek savivaldybių tarybos ar vyriausybė, o patys gyventojai. Todėl įstatymu turi būti nustatytas toks teisinis reguliavimas, kad būtų atsižvelgta į visų tos teritorijos gyventojų nuomonę, nes tai konkrečiai palies jų gyvenimą, kartais gali nulemti netgi jo kokybę“, – sako vienas pataisos teikėjų socialdemokratas Julius Sabatauskas.

Įstatymo pataisos rengėjų nuomone, labai svarbu, kad keičiant administracinių teritorijų ribas, dešimtadalis ar dar mažiau gyventojų neapspręstų visos teritorijos gyventojų likimo, įstatymo pakeitimu siekiama nustatyti, kad apklausa būtų laikoma įvykusia tuomet, jeigu balsuoja daugiau nei pusė balsavimo teisę turinčių tos teritorijos gyventojų.

Koreguoti savivaldybių ribų keitimo sąlygas – nesolidu

Pasak Kauno vicemero Andriaus Palionio, įstatymo pataisos Kauno planų nekeičia.

„Mūsų tikslas buvo ir toliau išlieka tas pats – išgirsti žmonių nuomonę dėl savivaldybės administracinių ribų išplėtimo, siekiant suteikti gyventojams prieinamas ir kokybiškas paslaugas bei panaikinant dirbtines biurokratines kliūtis“, – teigė jis.

„Seime priiminėjami šio klausimo sprendimai „stato vežimą prieš arklį“. Atrodo keista ir nesolidu koreguoti taisykles procesui jau prasidėjus“, – atsiųstame komentare sako A. Palionis.

„Tai parodo, kad politikai į žiedinių savivaldybių klausimą ir toliau žiūri ne iš esmės, bet veikiau gindami tam tikrus siaurus interesus“, – pridūrė jis.

Savivaldybės duomenimis, šiuo metu dokumentai dėl Kauno rajono teritorijų prijungimo tebėra ruošiami ir derinami su atsakingomis institucijomis.

Kaunas norėtų išsiplėsti prijungiant Garliavos, Akademijos, Karmėlavos ir Lapių miestelius bei 95 kaimus, esančius šiose seniūnijose: Akademijos, Alšėnų, Domeikavos, Garliavos, Garliavos apylinkių, Karmėlavos, Lapių, Neveronių, Raudondvario, Ringaudų, Rokų, Samylų ir Užliedžių.

Kauno miesto valdžia teigia, kad taip gyventojai gautų kokybiškesnes paslaugas. Rajono, kuriam vadovauja socialdemokratai, valdžia tokiems planams griežtai priešinasi ir vadina tai manipuliacija.

Kauno vicemero A. Palionio teigimu, miestas būtų siūlęs apjungti miestą su visa Kauno rajono teritorija, tačiau to neleido galioję teisės aktai.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA