Specialistai primena, kodėl svarbu vaikus skiepyti nuo užkrečiamųjų ligų

Organizatorių nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Prioritetine ligų valdymo ir kontrolės sritimi visame pasaulyje yra laikoma imunizacija. Skiepijimas nuo užkrečiamųjų ligų − tai ne tik asmens apsauga nuo užkrečiamosios ligos, bet ir svarbus kiekvienos šalies ekonominio bei socialinio vystymosi veiksnys, teigiama Nacionalinės imunoprofilaktikos 2014–2018 metų programoje.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, pakankamas kolektyvinis imunitetas susidaro saugių ir veiksmingų vakcinų pagalba (paskiepijus 90–95 proc. asmenų) ir tokiu atveju užkrečiamąją ligą galima kontroliuoti, riboti jos plitimą ar net visiškai likviduoti. Sumažėjus skiepijimo apimtims kyla didžiulė grėsmė užkrečiamųjų ligų protrūkiui.

Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, gimus naujagimiui, jis yra skiepijamas gydymo įstaigoje per pirmą jo gyvenimo parą, bet prieš tai tėvai ar teisėti globėjai turi pasirašyti Sutikimo dėl sveikatos priežiūros paslaugų teikimo formoje. Dėl kitų vaikų profilaktinių skiepų, kurie yra finansuojami iš valstybės biudžeto, tėvai turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Vaikai yra skiepijami nuo gimimo iki 16 metų, kad įgytų imunitetą šioms ligoms: tuberkuliozės, hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, B tipo Haemophilus influenzae infekcijos, poliomielito, pneumokokinės infekcijos, tymų, epideminio parotito, raudonukės, žmogaus papilomos viruso, rotavirusinės infekcijos, B tipo meningokokinės infekcijos.

Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento duomenimis, 2017 m. Kauno mieste nuo tuberkuliozės (iki 1 metų amžiaus grupėje), hepatito B, pneumokokinės infekcijos (1 metų grupėje), tymų, raudonukės, epideminio parotito (2 metų grupėje), kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito; tymų, raudonukės, epideminio parotito (8 metų grupėje), difterijos, stabligės, kokliušo (Tdap), difterijos, stabligės (dT) (17 metų grupėje) buvo paskiepyta daugiau nei 90 proc. vaikų.

Tų pačių metų duomenimis buvo nustytos mažesnės nei 90 proc. vaikų skiepijimo apimtys nuo šių užkrečiamųjų ligų: kokliušo, difterijos, poliomielito, B tipo Haemophilus influenzae (DTaP – IPV – Hib) (2 metų amžiaus grupėje), žmogaus papilomos viruso infekcijos (12 metų grupėje).

Skiepijimai kasmet padeda išvengti 2,5 milijonų žmonių mirčių, todėl pasauliniame 2011–2020 vakcinacijos veiksmų plane primenama, kad skiepijimai yra ir turėtų būti pripažįstami ne tik kaip esminė žmogaus teisės į sveikatos priežiūrą dalis, bet ir kaip asmens, visuomenės ir valdžios pareiga.

3 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Pasakė vietas Kaune, kur galima naudotis kepsninėmis: sąrašas nedžiugins

Lietuvoje vyksta prezidento ir Europos Parlamento rinkimai

Avarija Aukštuosiuose Šančiuose: automobilis po smūgio virto ant stogo

Kauno parkai tada ir dabar: istorija siekia XIX amžių

Sekmadienis žada nekokią įžangą į ateinančią savaitę: oras nedžiugins

Kaunietis M. Vitulskis tapo kolegės nesąžiningumo auka: kreipėsi į teisininkus

Kaune atidengtas žalgiriečio B. Davieso delno įspaudas

Po vakar Dainavoje įvykusios masinės avarijos kauniečiai širsta iki šiol

Policija ieško vagies: išsinešė fotoaparatą ir nešiojamąją kolonėlę

Atskleidė, kaip vos už kelis eurus pasigaminti prabangią vakarienę