Birželio mėnesį Europos Sąjungoje (ES) pradedamas diegti ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas, kuris leis paprasčiau kirsti valstybių sienas ir apsistojus kitoje šalyje pasinaudoti numatytomis laisvesnėmis priemonėmis. Iki liepos 1 d. šis dokumentas apjungs visas ES ir Šengeno erdvės valstybes.
ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas yra skaitmeninis įrodymas, kad asmuo buvo paskiepytas nuo COVID-19, yra persirgęs šia liga arba turi neigiamą COVID-19 tyrimo rezultatą. Turėdamas šį dokumentą, po ES šalis ir Šengeno erdvę keliaujantis žmogus galės paprasčiau kirsti valstybių sienas ir naudotis papildomomis paslaugomis, jei tai numatys šalis, į kurią vykstama, rašoma Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime žiniasklaidai.
Skelbta, kad nuo birželio 1 d. gauti ES skaitmeninį COVID pažymėjimą gali Bulgarijos, Čekijos, Danijos, Graikijos, Kroatijos, Lenkijos ir Vokietijos gyventojai. Šią savaitę tai padaryti taip pat turėtų Estijos, Austrijos ir Italijos gyventojai. Kitą savaitę ES skaitmeninis COVID pažymėjimas startuoja ir Portugalijoje.
Atkreipiame dėmesį, kad planuodami kelionę visi keliautojai turi pasitikrinti informaciją apie šalies, į kurią vykstama, keliamus reikalavimus atvykstantiesiems dėl persirgimo, skiepijimo, tyrimo tipo ir galiojimo sąlygų.
Pagal šiuo metu Lietuvoje galiojančius reikalavimus keliautojams, ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas atvykstantiesiems ar grįžtantiesiems į mūsų šalį galioja:
pasiskiepijus „Comirnaty“ vakcina – po antros dozės suleidimo praėjus 7 paroms;
„Janssen“ vakcina – po vienos dozės suleidimo praėjus 14 parų;
„Moderna“ vakcina – po antros dozės suleidimo praėjus 14 parų;
„Vaxzevria“ vakcina – po antros dozės suleidimo praėjus 15 parų.
arba
persirgus COVID-19 liga (kai ji patvirtinta PGR tyrimu ir nuo tyrimo dienos praėjo mažiau nei 180 dienų);
gavus neigiamą COVID-19 tyrimo rezultatą.
Lietuvoje viešintiems užsieniečiams ES skaitmeninis COVID pažymėjimas atvers tam tikras papildomas veiklas ir paslaugas, kurios skelbiamos čia.
Patikrinti ES skaitmeninio COVID pažymėjimo galiojimą ir nuskaityti jame esančią informaciją Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai ar kiti pareigūnai pasienio kontrolės punkte ar keleivių kontrolės punkte (oro, jūrų uostuose ar sausumos sienos kirtimo vietose) artimiausiu metu galės specialia programėle nuskaitę QR kodą.
O dokumento duomenis verslininkai ir paslaugų tiekėjai šalies viduje turės tikrinti taip pat, kaip iki šiol tikrindavo užsienio piliečių pateikiamus dokumentus, įrodančius vakcinaciją, persirgimą ar atliktą testą bei jo galiojimo laiką, atsižvelgdami į reikalavimus švelnesnėms karantino rėžimo priemonėms.
ES skaitmeninis COVID pažymėjimas nurodo tik būtiną pagrindinę informaciją: vardą ir pavardę, gimimo datą, atitinkamą informaciją apie vakciną, tyrimą arba persirgimą ir unikalų identifikatorių. Užsienio šalys, kuriose lankomasi, šios informacijos saugoti negali. Tikrinimo tikslais tikrinamas tik pažymėjimo galiojimas ir autentiškumas – tikrinama, kas jį išdavė ir pasirašė. Visi sveikatos duomenys lieka valstybės narės, kuri išdavė skaitmeninį pažymėjimą, žinioje.
Asmens duomenų saugumas užtikrinamas šiuolaikiniais technologiniais sprendimais, kurių vienas elementų yra dviejų žingsnių verifikacija. Kiekvienas išduotas pažymėjimas turės unikalų QR kodą, kuriame bus patalpinama visa reikalinga informacija, pasirašoma elektroniniais raktais. Verifikavimo programėlė patikrinti skaitmeninio pažymėjimo galiojimą galės net ir be prieigos prie interneto, tai reiškia gerokai didesnį vartotojo duomenų saugumą.
Lietuvos gyventojai, kai bus baigti techniniai darbai, ES Skaitmeniniu COVID pažymėjimu galės naudotis vykdami į kitas ES arba Šengeno erdvės valstybes. Apie tai Sveikatos apsaugos ministerija praneš iš anksto. Kokios sąlygos atvykstantiems taikomos Europos Sąjungos ir Šengeno erdvės šalyse ir kaip kelionę gali palengvinti ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas, nuo liepos 1 d. bus galima sužinoti čia, pasirinkus reikiamą kelionės kryptį.
Lietuvos gyventojų ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas bus skirtas kelionėms į ES šalis, bet galios ir šalies viduje, suteikdamas tuos pačius privalumus, kokius suteikia Galimybių pasas. Tačiau Lietuvoje, vidaus naudojimui, gyventojai raginami naudotis Galimybių pasu dėl paprastesnio tikrinimo proceso. Be to, siekiant valdyti įvežtinių atvejų riziką bei minimalizuoti galimų viruso mutacijų atvežimą į Lietuvą, ES Skaitmeninio COVID pažymėjimo terminai yra griežtesni.
ES skaitmeninis COVID pažymėjimas bus nemokamas, išduodamas nacionaline ir anglų kalbomis. Lietuvos gyventojai galės jį savarankiškai atsisiųsti PDF formatu iš sveikatos portalo www.esveikata.lt. Naudotis bus galima tiek skaitmenine (pvz., išsaugota išmaniajame telefone), tiek popierine pažymėjimo versija. Taip pat bus pristatyta šiam pažymėjimui skirta mobilioji programėlė.
Neturintys galimybės prisijungti prie www.esveikata.lt arba naudotis elektroninėmis ryšio priemonėms, dėl ES skaitmeninio COVID pažymėjimo išdavimo galės kreiptis į savo šeimos gydytoją.