Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnai savaitgalį visoje Lietuvoje tikrino, kaip verslininkai laikosi Vyriausybės nustatytų karantino režimo sąlygų bei jų veiklą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų.
Kaip rašoma FNTT pranešime žiniasklaidai, atlikta beveik 200 patikrinimų Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio miestuose ir apskrityse. Patikrinimai atlikti statybose, viešojo maitinimo įstaigose, parduotuvėse, prekybos centruose, gėlių ir grožio salonuose, degalinėse, taksi, turgavietėse, kitose viešose vietose.
Per abi savaitgalio dienas iš viso nustatytas 101 administracinis nusižengimas ir 8 užimtumo įstatymo pažeidimai. Daugiausia pažeidimų – 32 – susiję su karantino režimo sąlygų nesilaikymų, kai asmenys nesilaikė reikalavimo viešose vietose dėvėti kaukes, nevykdyti prekybos, kiti – su prekybos tvarka ir finansų sistema.
Tai ir neteisėtas vertimasis komercine veikla, ir kasos aparatų naudojimo tvarkos pažeidimai, ir kasos čekių neišdavimai, neapskaitytų pinigų laikymas kasoje ir jų kiekio neatitikimas, buhalterinę apskaitą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimai. Nustatyti aštuoni atvejai, kai asmenys dirbo nelegaliai arba samdė nelegalius darbuotojus, kurie oficialiai gauna nedarbo išmokas, turi nedarbingumą ir t.t.
Daugiausia pažeidimų savaitgalį fiksuota šalies turgavietėse. Asmenys ne tik vykdė karantino metu draudžiamą prekybą, bet ir nesilaikė saugaus atstumo, nedėvėjo karantino metu privalomų kaukių, nesilaikė buhalterinės apskaitos taisyklių.
Pavyzdžiui, Kaune, Šilainių turgavietėje, moteris vykdė lauko prekybą drabužiais, apatiniu trikotažu, kojinėmis. Patikrinimo metu smulkioji verslininkė negalėjo pateikti nei verslo liudijimo, nei prekių įsigijimo dokumentų, nei kitų dokumentų. Ji pareigūnams nurodė, kad esą dirba kartu su vyru, abu turi verslo liudijimą, tačiau patikrinus paaiškėjo, kad verslo liudijimo moteris iš tikrųjų neturi, o jos vyro verslo liudijimas galiojo tik iki karantino pradžios.
FNTT Kauno apygardos valdybos pareigūnams apsilankius kitoje prekyvietėje ir patikrinus kitą prekeivę, kuri neturėjo prekių įsigijimo dokumentų, ši paaiškino, kad jai liepė ateiti į darbą ir prekiauti drabužiais, kurių prekyba turgavietėse per karantiną draudžiama, direktorė, su kuria ji sudariusi darbo sutartį. Nustatyta, kad verslininkė iš viso turi keturias analogišką veiklą vykdančias vietas, visos jos vykdė prekybą.
Klaipėdos FNTT pareigūnai užfiksavo statybininkus, kurie į pagalbinius darbus buvo pasitelkę jokių darbo sutarčių neturinčių darbuotojų. Apie šiuos atvejus bus informuojama Užimtumo tarnyba. Nustatyta, kad Klaipėdos rajone statybos darbus vykdė asmuo, kuris yra deklaravęs Užimtumo tarnybai, jog niekur nedirba. Dar du nelegalaus darbo atvejai užfiksuoti viename uostamiesčio prekybos centre, kur trys įmonės darbuotojai vykdė prekių inventorizaciją, nors du iš jų turi nedarbingumą.
Žemaičių Naumiestyje patikrinus kebabinę, nustatyta ir apskaitos pažeidimų (grynųjų pinigų perteklius kasoje, neišduotas kasos kvitas), ir karantino pažeidimų, kebabus gaminę asmenys nedėvėjo veido apsauginių kaukių.
Alytuje, taip pat turgavietėje, pardavėja prekiavo mėsa, neturėdama nei kasos aparato, nei kasos operacijų žurnalo, valė vitriną, kurioje buvo laikomi mėsos produktai, nedėvėdama karantino metu privalomų apsaugos priemonių. Toje pačioje turgavietėje užfiksuota ir nelegali prekyba gėlėmis: kiosko viduje, kurio vizualus plotas iki 15 kv. m, patikrinimo metu buvo trys klientai ir pardavėja, nors ant kiosko puikavosi užrašas „užeiti po vieną“.
Informacija apie patikrinimus ir jų metu užfiksuotus karantino pažeidimus bus perduota policijai, o dėl nelegalaus darbo – Užimtumo tarnybai, Darbo inspekcijai ir Sodrai. Dalį baudų skirs FNTT pareigūnai. FNTT ir toliau tikrins, kaip laikomasi karantino reikalavimų.