Klimatologų verdiktas: vasara bus karšta ir ilga, bet gali užklupti didžiausia grėsmė

delfi.lt 2018/05/24 17:51

Gegužė dar nesibaigė, tad meteorologai nedrįsta „skaičiuoti viščiukų“, tačiau drąsiai teigia, kad tokį šiltą balandį turėjome tik antrą kartą per 60 metų. O ar anksti atkeliavę šilti orai neiškeliaus anksčiau nei derėtų?

Klimatologas Donatas Valiukas ir gamtininkas Selemonas Paltanavičius teigia, kad ši vasara išties bus karšta ir ilga, tačiau vis dar gali užklupti didžiausia grėsmė – šalnos, kurių tikimybė išlieka iki pat birželio pradžios.

Gamtininkas taip pat tikina, kad ši vasara bus gerokai sausesnė nei pernai, tačiau ūkininkams esą dėl to nereiktų skųstis, priešingai – patiems pasirūpinti savo derliumi nelaukiant pagalbos iš gamtos.

Vasara bus šiltesnė nei įprastai

Kiek pavėlavęs, tačiau su visu trenksmu atėjęs pavasaris lepina vasariškai šiltais orais. Termometro stulpelis dienos metu dažnai šokteli aukščiau dvidešimties laipsnių šilumos, o naktimis retai nukrenta žemiau dešimties.

Ar toks šiltas pavasaris nenubaus mūsų atnešdamas šaltą vasarą? Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos klimatologas dr. Donatas Valiukas teigia, kad šiuo metu prognozės džiugina: vasara taip pat bus šiltesnė nei įprastai.

„Pagal dabartines prognozes, ir birželis, ir liepa numatomi kiek šiltesni nei įprastai, – teigė D. Valiukas ir pridūrė, kad vidutinė vasaros temperatūra tiek birželį, tiek liepą turėtų būti 1,5 laipsnio aukštesnė nei daugiametė norma. – Nors, žinoma, temperatūros svyravimų neišvengsime.“

Ar anksčiau prasidėjusi vasara nesibaigs kalendorinės vasaros viduryje? „Rugpjūtis dar toli, bet jis turėtų būti įprastas. Jis neturėtų būti labai šaltas“, – kalbėjo pašnekovas.

Šilti orai džiugina jau nuo pat balandžio. Ir nors klimatologas tikina, kad šis balandis – antras pagal šiltumą beveik per 60 metų, priduria, kad daugelis nė nepastebėjo, kad pavasaris iš tikrųjų gerokai pavėlavo. „Klimatologinis pavasaris, kurio daugelis nepastebi, vėlavo apie dvi savaites. O vėliau viskas vyko labai greitai: temperatūra šoko aukštyn, viskas sužaliavo, sužydėjo. Tai buvo gana staigus procesas“, – kalbėjo D. Valiukas.

Artimiausiu metu nenumatomos stiprios liūtys, tačiau vasara, anot klimatologo, gali pateikti staigmenų: „Vasaros krituliai yra specifiniai. Dažnos liūtys, kai krituliai pasiskirsto labai netolygiai. Vieni rajonai kritulių gali gauti pakankamai, o kituose gali jaustis jų trūkumas.“

Į pajūrį vasara atkeliaus vėliau

Pajūrio klimatas dažnai skiriasi nuo likusios Lietuvos, ši vasara nebus išimtis. „Pajūryje viskas prasideda vėliau. Jei Lietuvoje vasara prasideda birželio viduryje, pajūryje tik po Joninių ar net vėliau. Šilčiausia pajūryje būna liepos pabaigoje ir rugpjūčio pradžioje, – pasakojo D. Valiukas. – Rugpjūčio pirma pusė tikrai geras laikas atostogauti pajūryje.“

Šiuo metu Baltijos jūros vanduo įšilęs vos iki 13 laipsnių – maudynėms vanduo dar per šaltas. Ar dar ilgai lauksime tinkamo vandens maudynėms? „Tai didelis vandens telkinys, dėl to reikia laiko, kad įšiltų. Kažką prognozuoti sunku, tačiau dar teks palaukti, kol vandens temperatūra taps priimtinesnė. Artimiausiomis savaitėmis dar tikrai ne“, – teigė klimatologas.

Kurį laiką danguje plaukioję debesėliai traukiasi ir termometro stulpelis kyla aukštyn. Žadama, kad savaitgalį temperatūra šoktels iki 27 laipsnių šilumos. Ar ir toliau mus lepins vasariška kaitra? „Savaitgalis žada būti šiltas, kitos savaitės pradžioje ir viduryje bus dar karščiau, tačiau pabaigoje temperatūra kiek kris. Nedrastiškai, tik šiek tiek“, – įvardijo klimatologas D. Valiukas.

Visas kortas gali sumaišyti užklupusios šalnos

„Vasara jau atėjo. Reikia nežiūrėti į kalendorių, tai mūsų išradimas, gamtoje jau vasara“, – sako gamtininkas Selemonas Paltanavičius ir skaičiuoja, kad šįmet vasara Lietuvoje tikrai tęsis šimtą dienų.

Gamtininkas taip pat tvirtina, kad pavasaris šįmet gerokai paskubėjo. „Viskas daug anksčiau sužydo, užmezgė vaisius ir sėklas“, – vardijo pašnekovas. Anot jo, vasara turėtų tęstis iki pat rugsėjo pirmosios dekados.

Ir nors gamta jau seniai pabudo, gamtininkas įspėja, kad dar iki pat birželio ją gali užklupti didžiausias priešas – šalnos.

„Iki birželio 5-8 dienos yra realus šalnų pavojus. Dabar labai karšta ir pranašaujama net iki 30 laipsnių karščio, tačiau kai kuriuose regionuose šalnos dar gali rastis“, – sako S. Paltanavičius. Jo teigimu, šalnų tikimybė didesnė smėlėtuose regionuose, tačiau jų dar gali tikėtis visa Lietuva.

Miškai ir laukai džiugins derlingumu

„Gamtos derlingumas numatomas labai geras, – apie laukinius vaisius ir uogas kalbėjo S. Paltanavičius. – Jei tik nebus didelių šalnų, nes jos gali ne tik lapus pakąsti, bet ir vaisius ar sėklas.“

Ir nors prognozės džiugios, gamtininkas neskuba planuoti, ar uogautojų kibirai šįmet bus pilni. „Pirmiausia reikia atsižvelgti į gamtą, kad liktų ir jai. Juk pirmiausia gamta visa tai augina sau, o ne mums“, – įspėjo gamtininkas.

S. Paltanavičius teigė, kad ir gyvūnams šis oras tinkamas. „Vasara laukiniams gyvūnams turėtų būti sėkminga, nors maisto jie niekada nepritrūksta ir nepritrūks, – teigė S. Paltanavičius. – Vasara visomis prasmėmis bus labai sėkminga.“

Vasariški orai džiugina ne visus

„Gamta visiškai negalvoja apie naudą, tuo labiau apie žmonėms kuriamą naudą. Daug kas skundžiasi, bet skųstis nėra kuo. Prieš tai trūko drėgmės, visi skundėsi, pernai drėgmės buvo, bet ir tai nepatiko, o šįmet vasara vėl turėtų būti sausa ir karšta“, – svyravimus įvardijo gamtininkas S. Paltanavičius.

Jo teigimu, net ir ankstyva vasara ūkininkams nėra vien tik džiaugsmas. „Ūkininkai prarado žemkenčius. Pernai negalėjo jų pasėti, o šįmet atsėjo vasarojus. Koks jų derlius – sunku pasakyti, nes javai dar nesudygę. Jei dabar nepalynos, dygimas užsilaikys. Šiuo metu javai turėtų jau dygti, nors mačiau, kad praėjusią savaitę kai kurie dar tik sėjo, – teigė pašnekovas. – Jei dygimo laikotarpiui nepasitaikys paskutinė birželio dekada, kuri dažniausiai būna drėgnesnė, derlių prognozuoti dar labai sunku.“

Gamtininko teigimu, ūkininkams nereiktų visko tikėtis iš gamtos. Esą tai dirbtinis procesas, kuriuo turi rūpintis patys ūkininkai, gamta gali tik padėti.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA