Kaune šiuo metu vieši dvasinis vaišnavų mokytojas Sankaršan Das Adhikari iš JAV. Visame pasaulyje jis turi 300 inicijuotų mokinių, viena jų – dainininkė Ieva Zasimauskaitė-Kiltinavičienė, kurią prieš išvykstant į „Euroviziją 2018“ bei jos dvasinį mokytoją, suskubo pakalbinti portalas „Kas vyksta Kaune“.
Dainininkė atviravo, kad susitikti su savo dvasiniu mokytoju Lietuvoje gali vos dukart per metus, kai šis atvyksta į turą po šalį, tad visad išnaudoja galimybę.
Pirmiausiai kalbiname dainininkę I. Zasimauskaitę-Kiltinavičienę, mat ji interviu skirti gali vos 15 minučių, po jų iškart išskuba į repeticiją Vilniuje. Verda paskutiniai paruošiamieji darbai, netrukus, balandžio 28 d., ji išvyks į Lisaboną, o gegužės 8 d. su daina „When We’re Old“ pasirodys pirmajame „Eurovizijos 2018“ pusfinalyje.
Pavyzdį perėmė iš antrosios pusės
Su vaišnavizmu, Vedomis ji susipažino prieš 4,5 metų, pavyzdį perėmė iš tuomet dar būsimo vyro Mariaus, kuris šiuo religiniu judėjimu domėjosi jau metus.
„Viskas prasidėjo, kai Marius išvyko į Rusiją treniruoti krepšinio komandą ir pradėjo man pasakoti apie vegetarizmą, sielą, dvasingumą ir kitus dalykus. Iš pradžių į viską žiūrėjau skeptiškai, vegetarizmas man atrodė nesąmonė! Buvau iš tų lietuvių, kurie 3 kartus per dieną valgo mėsą, mėgsta lašinius, kepsnius. Apie tikėjimą išvis negalvojau. Tačiau, pastebėjau, kad Mariui viskas labai gerai sekasi, tvarkosi problemos, tada pagalvojau, kodėl ir man nepasidomėjus?”, – pasakojimą pradeda dainininkė Ieva Zasimauskaitė-Kiltinavičienė.
Dainininkė vaišnavizmą vadina ne tikėjimu, o gyvenimo keliu: „Tikėjimo niekada nekeičiau, tik pasirinkau sau priimtinesnį dvasinį kelią“, – pažymi.
Atsisakė mėsos ir alkoholio
I. Zasimauskaitė-Kiltinavičienė pasakojo, kad netrukus iš maisto raciono išbraukė mėsą, alkoholį. Tą padaryti paskatino dovanų gauta knyga apie ajurvedinę mitybą, grožį, kur rašoma, jog šie dalykai kenkia sąmonei, žmonės dėl to jaučiasi nervingi, suirzę. „Turėjau šią problemą, taigi, pagalvojau: kodėl gi man nemetus valgyti mėsos?“, – kalbėjo dainininkė.
Kartą eidama sostinės gatve, viename pastate išgirdo dainuojant „Harė Krišna“ mantrą, tuomet užėjo į vidų ir pradėjo klausinėti apie šią kultūrą, apsilankė paskaitoje. „Paskaita mana atsakė į visus klausimus. Bhakti jogas lektorius Anantara Das davė man maldos karoliukus, taip viskas ir prasidėjo. Radau čia geriausius draugus“, – sakė Lietuvos „Eurovizijos 2018“ laimėtoja.
Dainininkė I. Zasimauskaitė-Kiltinavičienė turi dvasinį vardą – Yasoda Mayi Devi Dasi, reiškiantį įžymiausiojo (t.y. Dievo) tarnaitė.
Keliasi 4 val. ryto, miegoti eina 21 val.
Dainininkė kasdien po 2 valandas kartoja „Harė Krišna“ mantrą, laikosi dienos režimo – idealiu atveju keliasi 4 val. ryto, o miegoti eina 21 val. „Žinoma, tokia tvarka galioja, kai nebūna koncertų. Šiuo metu dienos režimo laikytis sudėtinga, nes su „Eurovizijos“ turu važinėju po visą Europą, būna, miegoti nueinu ir 2 val. nakties, o keliuosi 7-8 val.“, – pažymi.
Sarių (tradicinių šio religinio tikėjimo moterų drabužių) spintoje moteris turi apie 15. „Štai ir šiandien su sariu nuėjau į parduotuvę, labai patogus drabužis, beje, išskirtinio dėmesio ši apranga nesukelia. Būna, kad kartais aplinkiniai nužiūri, pagiria, ko nors paklausia, tik tiek. Užsienyje aplinkiniai labai draugiški, štai į piligriminę kelionę Indijoje kasmet skrendame apsirengusios sariais, jaučiamės puikiai”, – sakė I. Zasimauskaitė-Kiltinavičienė, paatviravusi, kad piligriminėse kelionėse Indijoje buvo keturis kartus – kasmet vyksta po kartą.
Pašnekovė prasitarė, kad, jei galėtų, ir scenoje dainuotų apsirengusi sarį. „Tai labai gražus ir patogus rūbas. Ar norėčiau jį vilkėdama pasirodyti „Eurovizijoje“ Lisabonoje? Žinoma! Tačiau, neišeis…“, – šypsosi.
Išsilaisvino iš depresijos gniaužtų
Paprašome palyginti, kaip pasikeitė moters asmenybė prieš patenkant į šį religinį judėjimą ir jau jame esant penktus metus. „Pokyčiai – esminiai: nuo depresijos, nenoro gyventi – iki laimės, pilnatvės, vidinės harmonijos. 100 proc. žinau, kad šis kelias mane atvedė į laimę. Tai, kad šiandien esu „Eurovizijoje“ – yra šio kelio pasekmė“, – neabejoja I. Zasimauskaitė-Kiltinavičienė.
Pašnekovė atviravo, kad gyvenime buvo laikas, kai ji nenorėjo dainuoti, tačiau atradusi vaišnavizmą, Vedas, ir vėl susigrąžino gyvenimo prasmę, dainavimo džiaugsmą. Be to, aplinkiniai netruko pastebėti, kad pakito moters balsas: išlaisvėjo, o ir kompleksai nunyko. „Vaišnavizmas – tai kelias, kalbanti ne tik apie tikėjimą, bet ir apie asmenybės ugdymą, savęs atradimą. Šiandien man laimė – tai begalinė ramybė“, – priduria dainininkė.
Kodėl pasirinko dvasinį mokytoją iš JAV?
Kadangi šiuo metu Kaune vieši jos dvasinis mokytojas Sankaršan das Adhikari, pasiteiraujame apie jį: kodėl pasirinko būtentį jį, kokių pamokymų sulaukia. I. Zasimauskaitė-Kiltinavičienė pasakojo, kad kartą būnant kirtane (mantrų giedojimas) vieną akimirką susitiko jų akys. „Man pradėjo riedėti ašaros, šiurpuliukai per visą kūną nuėjo, apėmė visiška ramybė. Pagalvojau, Dieve, atradau stebuklą!“, – prisimena dainininkė.
Su mokytoju ji bendrauja elektroniniais laiškais, o esant galimybei, susitinka gyvai Lietuvoje ar piligrimėse kelionėse Indijoje. Iš mokytojo išgirsta žinias apie Vedų filosofiją apie tai, kaip šiame gyvenime nepasimesti tarp reklamų, televizijos, stereotipų srautų. „Man ši filosofija pasiteisina praktiškai. Galiu pritaikyti kiekvieną dalį, tai veikia“, – teigė žinoma kaunietė.
Pasak jos, būti dvasiniame kelyje nėra lengva, tenka eiti prieš srovę. „Vyrauja stereotipas, kad jeigu tiki Dievu, esi keistuolis, prastesnis, ne toks „kietas“. Tačiau man atrodo, kad tikėti Dievu yra labai „kieta“. Meldžiuosi, kad man pavyktų šiame kelyje išlikti, nes kartais sunku, kai matai, jog kone visas pasaulis eina priešinga linkme. Džiaugiuosi, kad tėvai priima mane tokią, kokia esu, nors iš pradžių rimtai paklausė, kodėl pasirinkau būtent šį kelią. Dabar jiems ramu, nes mato mano teigiamus pokyčius. Ir scenoje jaučiuosi tvirtai, nes turiu šios bendruomenės žmones šalia savęs, jų palaikymą. Prieš lipant į sceną kalbu „Harė Krišna“ mantrą, prašau, kad man pavyktų išlikti savimi, nieko nevaidinti, būti ramiai”, – atviravo I. Zasimauskaitė-Kiltinavičienė.
Į „Euroviziją“ palaikyti skris visas lėktuvas
Į „Euroviziją 2018“ dainininkę lydės šeima, draugai, gerbėjai, skaičiuoja, kad susidarys pilnas lėktuvas. „Mano režisierė Rasa sakė, kad visas lėktuvas skrenda į Lisaboną manęs palaikyti, neįtikėtina!“, – šypsosi I. Zasimauskaitė-Kiltinavičienė ir priduria: „Džiugu, kad ir dvasinis mokytojas mane palaiko, jis sakė: „Laimėjai Lietuvoje, dabar reikia ir Europoje laimėti.“
Pašnekovė aiškino, kad einant dvasiniu keliu, nereikia mesti savo darbo, pareigų, veiklų ar pan. „Kelias padeda susikoncentruoti ir nesimėtyti. Prieš šį dvasinį kelią buvau išsibarsčiusi, man stovėti vokalo pamokoje 1 val. buvo didžiausia askezė, o dabar – labai paprasta, mantra meditacija išmokė koncentracijos, vidinės ramybės”, – pokalbį baigė dainininkė ir išskubėjo į vokalo pamoką.
Kas tas Sankaršan Das Adhikari?
Sankaršan Das Adhikari iš JAV, kurio pasaulietinis vardas Stephan Bridge, vaišnavizmu susidomėjo sulaukęs 23 metų, tuo metu buvo muzikantas.
„Jaunystėje buvau dainininkas, kartą dainavau vietoje, kur manęs klausėsi tik viena mergaitė. Ji matė, kad aš nusiminęs, tad pabaigus dainuoti, ji priėjo ir pasakė: „Nesijaudink, Dievas tave girdi“. – Supratau, kad Dievas man siunčia žinią. Meldžiausi, kad Jis padėtų suprasti, kaip tapti Jo tarnu”, – pasakojimą pradėjo svečias iš JAV bei tęsė:
„Ir netrukus Dievas atsiuntė vaišnavus vienuolius į mano miestą. Susitikau su jais, pabandžiau kalbėti mantrą, kaip eksperimentą. Ilgainiui supratau, kad Dievas to iš manęs ir nori. Taip tapau Harė Krišna-krikščioniu, Jėzus mane čia atvedė. Dabar man 70 metų, bet vis dar jaučiuosi lyg 23 metų, nes dvasinės praktikos padeda atkurti jauną prigimtį“, – teigė pašnekovas.
Šiuo metu jis pristatomas kaip vaišnavų teologas, vaišnavų bei Vedantos filosofijos specialistas, tačiau ir dabar paima į rankas gitarą bei vis dar dainuoja. Neseniai iš buvusio JAV prezidento B. Obamos sulaukė padėkos už dainą „Taikos formulė“: „Jūsų skleidžiama žinia yra svarbus priminimas, ką turime nuveikti, ir kartu įpareigojimas, kad būtume aktyvūs kurdami savo ateitį. Ačiū, kad rašote. Aš Jūsų klausausi“, – laiške rašė buvęs JAV prezidentas.
Vaišnavizmą Sankaršan Das Adhikari praktikuoja jau apie 50 metų. Pasaulyje jis turi apie 300 inicijuotų mokinių, tokių kaip dainininkė Ieva Zasimauskaitė-Kiltinavičienė. Elektroniniame kurse jo aiškinamą Vedų išmintį ir vaišnavų religinį judėjimą studijuoja 27 tūkst. studentų iš šimto šalių.
Vesdamas paskaitas, per metus jis aplanko apie 20 šalių: JAV, Jungtinę Karalystę, Suomiją, Estiją, Latviją, Lietuvą, Bulgariją, Rumuniją, Rusiją, P. Afriką, Malaiziją, Australiją, Argentiną, Čilę, Indiją ir kt. Indija šio religinio tikėjimo išpažinėtojams tokia svarbi dėl to, kad ji laikoma šventa žeme, teigiama, kad prieš 5 tūkst. metų Indijoje apsilankė Dievas Krišna.
Dvasinių mokytojų šeima
Dvasinis mokytojas Sankaršan Das Adhikari iš JAV turi žmoną Višnupriją Devi Dasi, kuri lydi jį visose kelionėse.
Jo šeima yra atsižadėjusi pasaulietinio gyvenimo. „Turiu žmoną, bet mes nesame įprasta sutuoktinių pora – su žmona net nemėginome pradėti vaikų, mes sukoncentravę savo gyvenimą į dvasinių mokytojų misiją. Esame pamokslavimo komanda: abu skaitome paskaitas visame pasaulyje‘, – teigė svečias iš JAV.
Dievas – vienas, skiriasi tik vardai
Kokia jo nuomonė apie kitas religijas? „Nėra kitų religijų, religija viena – mylėti Dievą. Tai gali daryti kaip krikščionis, hinduistas, krišnaitas, žydas ir kt. Dievas – vienas. Dievas – tai visa ko šaltinis, bet vardų jis turi daug: Alachas, Jehova, Kristus, Krišna…“, – aiškino Sankaršan Das Adhikari.
Pokalbio metu jis pasirėmė Biblijos dalimi, kurioje Jėzus Kristus meldžiasi: „Dieve, tegul būna tavo valia, o ne mano“. – Supratau, kad tai dvasinio gyvenimo tobulumas. Reikia atsiduoti Dievo valiai“, – teigė dvasinis mokytojas.
Pasiteiraujame, ką mano apie situaciją, kuomet užklupus sunkumams, žmogus supyksta ir nusigręžia nuo Dievo. „Tai – kvailystė, žmogus nesupranta, kad jo paties kaltė, jog jis kenčia, nes vis nesuvokia, ką turi suvokti gyvenime, nesikeičia, todėl ir vėl patenka į išbandymus.“
Jis atskleidė turintis du gyvenimo tikslus: pirmasis – tapti tyru Dievo tarnu, antrasis – žemėje padaryti dvasinę revoliuciją. „Noriu, kad šioje planetoje visi pažadintų meilę Dievui. Tai neįmanoma? Žodis „neįmanoma“ yra iš kvailių žodyno. Net jei neįmanoma – aš pabandysiu“, – kalbėjo Sankaršan Das Adhikari.
Pašnekovas pabrėžė, kad šiuo metu dauguma žmonių gyvena iliuzijoje. „Žmonės galvoja, kad yra tik kūnai. Visame pasaulyje žmonės kenčia nuo šios iliuzijos. Tačiau, mes nesame tik šis kūnas, mes esame amžina dvasinė būtybė“, – aiškino vaišnavų dvasinis mokytojas.
Konkurse palaikys Lietuvos atstovę
Pasiteiraujame jo apie dainininkę I. Zasimauskaitę-Kiltinavičienę. „Ji labai miela, nuolanki, šilta asmenybė, šlovė jos visai nepaveikė, ji labai nuolanki mergina. Ar žiūrėsiu „Euroviziją 2018“? Mielai. Jei bus galimybė – balsuosiu už Ievą, man patinka jos eurovizinė daina, vertinu jos talentą”, – sakė Sankaršan Das Adhikari.
Kaunas – vienas mėgstamiausių pasaulio miestų
Galiausiai pasiteiraujame, ką Sankaršan Das Adhikari mano apie kauniečius? „Kaunas – viena mėgstamiausių mano vietų visame pasaulyje, o keliauju aš labai daug. Žmonės Kaune yra labai dvasingi“, – komentavo pašnekovas.
Kadangi jis kuria dainas apie taiką, paklausiame: kokia yra taikos formulė? „Tas, kuris žino, kad viskas priklauso Dievui – pasiekia taiką. Karai kyla tik dėl to, kad žmonės sako: „Tai priklauso man, man ir tik man bei ima kovoti vieni su kitais. O jei suprastume, kad viskas priklauso Dievui? Į pasaulį juk ateiname nuogi, ir mirštame nuogi, tad kaip galime sakyti, kad mums kažkas priklauso? Viską sukūrė Dievas, jam viskas ir priklauso, kai tai suvoksime – bus taika. Būkite laimingi!”, – palinkėjęs atsisveikino dvasinis mokytojas Sankaršan Das Adhikari.