Pernai bedarbio statuso neteko tūkstančiai Užimtumo tarnyboje tvarką pažeidusių asmenų | Kas vyksta Kaune

Pernai bedarbio statuso neteko tūkstančiai Užimtumo tarnyboje tvarką pažeidusių asmenų

Asociatyvi / ELTOS nuotr.

Užimtumo tarnyba (UT) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, įsigaliojus naujiems teisės aktams, lanksčiau vertina savo klientus, kurie atsisako siūlomo tinkamo darbo. Tokie asmenys bedarbio statuso netenka po antro atsisakymo per 12 mėnesių.

Tačiau tuo pačiu, pabrėžia UT atstovai, remiantis naujo įstatymo nuostatomis imta taikyti griežtesnė atsakomybė tiems, kurie nelegaliai dirba ar vykdo nelegalią veiklą ir gauna nelegalias pajamas.

Pernai tinkamo darbo pasiūlymo be svarbių priežasčių antrą kartą atsisakę 908 asmenys neteko bedarbio statuso. Dėl to, kad nevykdė pareigos atvykti priimti darbo pasiūlymo, statuso neteko 9,5 tūkst. asmenų. Neatvykimas sudaryti individualaus užimtumo veiklos plano – irgi pažeidimas. Dėl šios priežasties statuso neteko 4,7 tūkst. klientų.

„Keičiasi požiūris, ir klientai atsakingiau vertina paslaugas, labiau apgalvoja veiksmus prieš priimdami sprendimus. Tam įtakos turėjo nuosaikesnė darbo rinka, kai darbo ieškantys žmonės jau ne taip lengvai galėjo keisti darbus bei greitai susirasti kitus. Bedarbio statuso netekimas jiems būtų skaudesnis, todėl dedamos maksimalios pastangos tvariam įdarbinimui, o ne išregistravimui pasiekti“, – teigė Užimtumo tarnybos Paslaugų organizavimo departamento direktorė Brigita Blavaščiūnienė.

Komentuodama sankcijas dėl nelegalaus darbo veiklos, ji priminė, kad registracija tokiais atvejais nutraukiama be teisės registruotis 6 mėnesius. 2022 m. liepą įsigaliojus Užimtumo įstatymo pakeitimams Užimtumo tarnyba bedarbio statusą panaikina iš karto, gavusi pirmąjį pranešimą iš atsakingų institucijų apie asmens nelegalų darbą, nelegalią veiklą ar nelegalias pajamas.

Siekiant ateityje efektyviau veikti, sustiprintas Užimtumo tarnybos ir Valstybinės darbo inspekcijos bendradarbiavimas: reguliariai keičiamasi informacija elektroninėje erdvėje apie nelegaliai dirbančius asmenis.

„Nelegalaus darbo atveju svarbiausios yra ne sankcijos, bet poveikis taip dirbančio asmens ateities gerovei, aplinkiniams ir jo šeimos nariams. Bendradarbiaudami su Valstybine mokesčių inspekcija, vykdome švietėjiškus projektus, kurių metu paaiškinamos nelegalaus darbo pasekmės, o nelegalaus darbo atvejų nustatoma mažiau.

Svarbu ir nelegalaus darbo prevencija. Darbo ieškantys asmenys šioje srityje yra itin pažeidžiama grupė. Dirbdami nelegaliai, jie nėra draudžiami ligos, pensijos, nedarbo atvejais. Kartu siekiame apsaugoti žmones nuo darbo santykių pažeidimų, išvengti galimų rizikų ir skatinti ginti savo teises bei nepakliūti į nelegalaus darbo pinkles“, – pridūrė B. Blavaščiūnienė.

Darbdaviams, kurie toleruoja nelegalų darbą, Užimtumo tarnyba taip pat taiko sankcijas. Paaiškėjus, kad darbdavys jau yra gavęs nuobaudą už nelegalų darbą, jis netenka teisės į subsidijas darbo užmokesčiui.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA