Konkurencijos taryba įvertino siūlymą drausti prekybininkams dirbti savaitgaliais ir švenčių dienomis | Kas vyksta Kaune

Konkurencijos taryba įvertino siūlymą drausti prekybininkams dirbti savaitgaliais ir švenčių dienomis

BNS 2023/04/12 10:59
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Draudimas prekybininkams dirbti savaitgaliais ir švenčių dienomis galimai ribotų konkurenciją, pareiškė Konkurencijos taryba.

Taryba tokią išvadą paskelbė išanalizavusi Seime registruotas Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo pataisas, siūlančias sekmadieniais ir švenčių dienomis uždrausti dirbti maisto prekių ir gėrimų parduotuvėms, kurių prekybos plotas yra didesnis nei 500 kv. metrų.

„Savaitgaliais ir švenčių dienomis leidžiant dirbti tik mažiesiems prekybos centrams gali sumažėti konkurencija lokaliose rinkose, kas galimai lemtų kainų didėjimą ir prekių bei aptarnavimo kokybės sumažėjimą“, – nurodo Konkurencijos taryba.

Pasak jos, prekybos tinklai, turintys daugiau mažų parduotuvių, atsidurtų palankesnėje padėtyje, kas vėlgi iškreiptų konkurenciją ir galėtų pabloginti vartotojų padėtį.

Taryba pataisų iniciatoriams siūlo atlikti poveikio konkurencijai vertinimą, o nustačius, jog neigiama įtaka konkurencijai bus didesnė nei galimos teigiamos pasekmės, pakeitimų siūloma atsisakyti.

Nuo 2024 metų sausio riboti prekybą savaitgaliais, per šventes yra pasiūlęs Seimo Ekonomikos komiteto narys konservatorius narys Andrius Kupčinskas. Jo pataisą Konkurencijos tarybos įvertinti paprašė Lietuvos laisvosios rinkos institutas.

A. Kupčinskas siūlo sekmadieniais ir Darbo kodekse nurodytomis švenčių dienomis – iš viso tokių yra 14 – uždrausti prekybą maisto prekių ir gėrimų prekybos vietose, kurių prekybos plotas yra didesnis arba lygus 500 kv. metrų.

Parlamentaras siūlo leisti joms dirbti tik keturis sekmadienius per metus – po du prieš Kalėdas ir Velykas, kad gyventojai spėtų apsipirkti. Jis taip pat siūlo neleisti dirbtinai sumažinti prekybos ploto, o už tvarkos pažeidimą skirti baudą iki 0,7 proc. pajamų.

Pataisas yra sukritikavę ir Seimo teisininkai: jie atkreipė dėmesį, kad beveik visi prekybos tinklai verčiasi nuotoline prekyba, kuri vyksta ir sekmadieniais. Jie, be kita ko, įspėja, kad priėmus pataisą, negalėtų prekiauti ir didesnės turgavietės, pavyzdžiui, Vilniaus Kalvarijų, Benedikto ar Halės.

Švenčių dienų dabar yra 12: sausio 1-oji, vasario 16-oji, kovo 11-oji, gegužės 1-oji, birželio 24-oji, liepos 6-oji, rugpjūčio 15-oji, lapkričio 1-oji ir 2-oji, gruodžio 24-26 dienos. Be to, sekmadieniais minima Motinos ir Tėvo dienos, o Velykos – sekmadienį ir pirmadienį.

Lietuvoje diskusijos dėl prekybos centrų darbo laiko kyla nuo 2002 metų, kai didieji prekybininkai susitarė nedirbti per šventes, tačiau visi susitarimo laikėsi vos kartą – per tų metų Kalėdas.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA