Tarptautinis baudžiamasis teismas išdavė V. Putino arešto orderį - Kas vyksta Kaune

Tarptautinis baudžiamasis teismas išdavė V. Putino arešto orderį

delfi.lt 2023/03/17 18:05
kremlin.ru / TASS nuotr.

Tarptautinis baudžiamasis teismas, įsikūręs Hagoje, išdavė arešto orderį Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, skelbia BBC. Kaip nurodo teismas, V. Putinas įtariamas atsakingas už karo nusikaltimą – neteisėtą vaikų deportavimą ir neteisėtą vaikų perkėlimą iš okupuotų Ukrainos teritorijų į Rusiją.

Nusikaltimai, kaip įtariama, buvo įvykdyti Ukrainos okupuotoje teritorijoje nuo 2022 m. vasario 24 d. Yra pagrįsto pagrindo manyti, kad V. Putinas prisiima individualią baudžiamąją atsakomybę už minėtus nusikaltimus,

1) už tai, kad veikas padarė tiesiogiai, kartu su kitais ir (arba) per kitus asmenis

2) už tai, kad jis nesugebėjo tinkamai kontroliuoti civilių ir karinių pavaldinių, kurie įvykdė veiksmus arba leido juos atlikti jam pavaldiems daliniams

Orderis išduotas ir Rusijos prezidentūros vaiko teisių komisarei Marijai Aleksejevnai Lvovai-Belovai, kuri, kaip įtariama, yra atsakinga už karo nusikaltimą – neteisėtą gyventojų vaikų deportaciją ir neteisėtą vaikų perkėlimą iš okupuotų Ukrainos sričių į Rusijos Federaciją.

„Nusikaltimai, kaip įtariama, buvo įvykdyti Ukrainos okupuotoje teritorijoje nuo 2022 m. vasario 24 d. Yra pagrįsto pagrindo manyti, kad M. Lvova-Belova minėtus nusikaltimus padarė tiesiogiai, kartu su kitais ir (arba) per kitus.

Kaip skelbiama, ikiteisminio tyrimo kolegija iš pradžių laikėsi nuomonės, kad orderiai turėtų būti slapti, siekiant apsaugoti nukentėjusiuosius ir liudytojus bei užtikrinti tyrimą.

Vis dėlto, atsižvelgdama į tai, kad šioje situacijoje nagrinėjamas elgesys galimai yra tęsiamas, o visuomenės informavimas apie orderius gali padėti užkirsti kelią tolesniam nusikaltimų padarymui, kolegija nusprendė, kad teisingumo labui reikia įgalioti kanceliariją viešai atskleisti apie arešto orderių išdavimą, įtariamųjų vardus, pavardes, nusikaltimus, už kuriuos išduoti orderiai, ir rūmų nustatytus atsakomybės būdus.

Minėti arešto orderiai buvo išduoti pagal 2023 m. vasario 22 d. prokuratūros pateiktus pareiškimus.

D. Žalimas: jie bet kur už Rusijos ribų nebegali jaustis saugūs

Buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas Delfi penktadienį sakė, kad šis sprendimas reiškia, jog visos valstybės, kurios yra Romos statuto dalyvės, turi sulaikyti V. Putiną ir Rusijos prezidentūros vaiko teisių komisarę M. A. Lvovą-Belovą.

„Tai reiškia, kad yra pakankamo pagrindo prokurorams pateikti šiems asmenims kaltinimus, tai yra, pradėti normaliam ikiteisminiam tyrimui“, – pabrėžė teisės specialistas.

D. Žalimo teigimu, šis teismo sprendimas taip pat reiškia, kad abiejų šių asmenų judėjimo laisvė tampa suvaržyta.

„Visos valstybės pagal tarptautinę teisę privalo atiduoti tokius asmenis teisingumui, tik, deja, mes žinome kokia yra Rusija, žinome, kad ji nėra Tarptautinio baudžiamojo teismo Romos statuto dalyvė, žinome, kad tarptautinės teisės ji ir šiaip nepaiso. Aišku, visai nėra tikėtina, kad Rusija juos ims ir atiduos“, – kalbėjo jis.

Todėl arešto orderis, pasak pašnekovo, labiau tam atvejui, jei jie išvyktų į valstybę, kuri net ir formaliai susaistyta Romo statuto.

„Bet šiaip jie bet kur už Rusijos ribų jau dabar nebegali jaustis saugūs“, – patikino D. Žalimas.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA