Kauno rajonas mokslo metus pasitinka su iššūkiais ir naujovėmis: mokyklose – pedagogų trūkumas, darželiuose – naujos vietos – Kas vyksta Kaune

Kauno rajonas mokslo metus pasitinka su iššūkiais ir naujovėmis: mokyklose – pedagogų trūkumas, darželiuose – naujos vietos

Kasmetinė švietimo konferencija Čekiškės Prano Dovydaičio gimnazijoje / KRS nuotr.

Likus kelioms dienos iki mokslo metų pradžios, Kauno rajono savivaldybė sukvietė ugdymo įstaigų vadovus, mokytojus į Čekiškės Prano Dovydaičio gimnaziją, kur vyko tradicinė, kasmetinė švietimo konferencija. Kauno rajono kaip ir kitų savivaldybių švietimo srityje laukia nemaži iššūkiai, nes ruošiamasi Tūkstantmečio mokyklų programos įgyvendinimui, tad konferencijoje buvo daug diskutuojama apie švietimo dabartį, perspektyvas ir kaip Kauno rajone bus kuriamos Tūkstantmečio mokyklos.

Daugiausia dėmesio sulaukė Kauno rajono mero Valerijaus Makūno pranešimas, kuriame jis apžvelgė tai, kas nuveikta ir nubrėžė ateities gaires.

„Paskutiniai mokslo metai parodė, kad turime nemažai kur pasitempti ugdymo srityje, tačiau viskas nėra taip blogai. Švietimas visada buvo ir bus mūsų savivaldybės prioritetas, juk vaikų ugdymas yra viso ko pamatas, mūsų pradžia ir ateitis“, – sveikinimo žodį konferencijoje tarė Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.

Darželiuose – 314 naujų vietų

Kauno rajonas yra auganti savivaldybė, kurioje šiuo metu gyvena jau 109 tūkst. gyventojų, be to, net 7 rajono gyvenvietės patenka tarp jauniausių šalyje, tad savivaldybė kasmet susiduria su iššūkiais, kaip užtikrinti visiems vaikams tinkamą ugdymą. Šįmet į mokyklas eis 10 491 mokinys, priešmokyklines grupes lankys 1068 vaikai, o darželius – 3746.

2022 metais darželiuose įsteigta 16 ugdymo grupių, t. y. 314 naujų vietų vaikučiams. Į darželius nepateko 543 vaikai, daugiausia didžiausiose pakaunės seniūnijose (Domeikava, Ringaudai, Užliedžiai), rašoma Kauno rajono savivaldybės pranešime žiniasklaidai.

Nuo 2025 metų Lietuvoje bus įvestas visuotinis ikimokyklinis ugdymas, todėl savivaldybės privalės užtikrinti visų vaikų nuo 2 metų ugdymą.

„Mes jau dabar galime drąsiai pasakyti, kad susitvarkysime su šiuo iššūkiu, nes link jo kryptingai einame jau ne vienerius metus“, – teigė V. Makūnas.

Valerijus Makūnas / KRS nuotr.

Meras savo pranešime priminė, kad pakaunėje iš viso yra 64 švietimo įstaigos. Per paskutinius 3 metus buvo atnaujintos kelios dešimtys mokyklų, darželių, daugiafunkcių centrų.

„Šįmet prasidės Domeikavos pradinės mokyklos statybos, kurių vertė 6 mln. eurų, Raudondvario gimnazijos rekonstrukcija (10 mln. eurų), priestatas atsiras prie VDU Ugnės Karvelis gimnazijos (15 mln.). Žinoma, laukia ir daugiau atnaujinimo darbų darželiuose ir mokyklose“, – meras vardijo laukiančius darbus.

Įvyko pokyčiai švietimo struktūroje: Batniavos mokykla-daugiafunkcis centras prijungtas prie Kulautuvos pagrindinės mokyklos, likviduotas Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos Mastaičių ir Pažėrų skyriai, įsteigtas Mastaičių mokykla-daugiafunkcis centras.

„Šie pokyčiai reikalingi, tačiau jie daromi pamatuotai, įvertinus visus būtinus aspektus“, – patvirtino meras.

Pasirengimas įtraukiajam ugdymui

Anot savivaldybės vadovo, vienas iš didžiausių iššūkių – tinkamai pasiruošti įtraukiojo ugdymo įgyvendinimui. „Kauno rajone ugdoma beveik 20 proc. specialiųjų poreikių turinčių mokinių. Savivaldybė turi pasiruošti, kad nuo 2024 metų mūsų ugdymo įstaigas galėtų lankyti visi vaikai, mokyklose dirbtų reikiamas kiekis pagalbos specialistų, specialių pedagogų. Šiuo metu mums labai trūksta tokių specialistų“, – akcentavo V. Makūnas.

2021-2022 mokslo metais iš beveik 240 švietimo pagalbos specialistų etatų neužimta 19 etatų.

Savivaldybė turi ir kuo pasidžiaugti ruošiantis šiai naujovei. Multisensoriniai kambariai jau įrengti Karmėlavos Balio Buračo gimnazijoje, Ežerėlio, Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinėse mokyklose, Raudondvario A. ir A. Kriauzų pradinėje mokykloje, Garliavos lopšelyje-darželyje „Eglutė“, Noreikiškių lopšelyje-darželyje „Ąžuolėlis.

Mokytojų krepšelis

Kaip ir visos šalies savivaldybės, Kauno rajonas susiduria su mokytojų trūkumo problema. Kauno rajone iš viso dirba 875 pedagogai. Jaunesnių nei 50 metų mokytojų rajone yra šiek tiek daugiau nei 40 proc. Vyresni mokytojai turi didžiulę patirtį, tačiau natūraliai bręsta mokytojų kaita.

Savivaldybė nuo pernai metų pradėjo ruoštis šiam procesui – pedagogikos studijoms, persikvalifikavimui ir stipendijoms pernai skyrė 100 tūkst. eurų. Yra pasirašytos 22 mokytojų pritraukimo į Kauno rajoną programos sutartys.

Kauno rajonas labai rūpinasi savo krašto žmonėmis: nuo 2018 m. visiems kūdikiams dovanojamas kraitelis, nuo 2020 metų – pirmoko kraitelis. Šįmet dovanos sulauks visi pakaunės mokytojai – jiems bus įteiktas 100 eurų vertės mokytojo krepšelis mokymo priemonėms įsigyti.

Kasmetinė švietimo konferencija Čekiškės Prano Dovydaičio gimnazijoje / KRS nuotr.

Tūkstantmečio mokyklos programa

Kauno rajono savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Jonas Petkevičius pristatė, kaip savivaldybei sekasi ruošis Tūkstantmečio mokyklų programos įgyvendinimui.

Tūkstantmečio mokyklų programos esmė – mokymosi sąlygų ir mokinių pasiekimų atotrūkių mažinimas.

Iki 2030 metų šia programa siekiama mažinti atotrūkius tarp savivaldybių ir tarp skirtingų tos pačios savivaldybės mokyklų, atnaujinti ir sustiprinti jau veikiančias mokyklas, kad visi vaikai turėtų geriausias sąlygas mokytis, nesvarbu, kokioje aplinkoje jie auga.

Programoje dalyvaujančios mokyklos turės būti atviros, bendradarbiauti su kitomis mokyklomis, dalytis turimais intelektiniais resursais ir infrastruktūra.

Vedėjas informavo, kad numatomos keturios programos sritys: lyderystė, įtraukusis ugdymas, kultūrinis ugdymas ir STEAM ugdymas.

„Atnaujinome ugdymo programas, paruošėme Tūkstantmečio mokyklos pažangos planą, rudenį baigsime rengti investicinį planą. Laukia dar daug darbų, tačiau dirbdami kartu pasieksime norimų rezultatų“, – teigė J. Petkevičius.

Švietimo specialistai konferencijos pabaigoje džiaugėsi, kiek Kauno rajono švietimas jau yra pasiekęs ir vienbalsiai patvirtino, kad yra ne problemos, o iššūkiai, su kuriais, jeigu yra noro, visada galima susidoroti.

Pasibaigus konferencijai, ugdymo įstaigų vadovai turėjo galimybę apžiūrėti atnaujintas Čekiškės Prano Dovydaičio gimnazijos patalpas, sporto salę, naujai įrengtą stadioną, greičio automodelių trasą, Čekiškės darželį.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA