Žvilgsnis į paslaptingą tarpukario Tyrimų laboratoriją – Kas vyksta Kaune

Žvilgsnis į paslaptingą tarpukario Tyrimų laboratoriją

Ginklavimo valdybos tyrimų laboratorija./ Koliažas.

Kviečiame pasivaikščioti po buvusią Krašto apsaugos ministerijos Ginklavimo valdybos Tyrimų laboratoriją, 1937-1940 m. veikusią Žaliakalnyje. Į vidų paprastai nepateksi, nes čia dirbama su pavojingomis medžiagomis, tačiau galimybė yra – pakliūti į pažintines ekskursijas.

Po vieną gražiausių funkcionalaus modernizmo architektūros pastatų vedžioja KTU muziejaus vadovė dr. Audronė Veilentienė.

Ginklavimo valdybos laboratorija
Buvusi Krašto apsaugos ministerijos Ginklavimo valdybos Tyrimų laboratorija laikyta moderniausia Baltijos šalyse ir viena moderniausių Rytų Europoje. Dabar čia veikia KTU Cheminės technologijos fakultetas. Nuotraukoje matyti unikalūs ištisiniai juostiniai langai./ R. Tenio nuotr.

Karo reikmėms

Idėją pastatyti specialią Tyrimų laboratoriją karo reikmėms pateikė Lietuvos kariuomenės pulkininkas, chemijos mokslų daktaras, Ginklavimo valdybos tyrimų laboratorijos viršininkas Juozas Vėbra (1901-1994). Jo idėjai pritarta 1930 m. spalį vykusiame Artilerijos komiteto posėdyje.

Siekdamas pasisemti idėjų naujai laboratorijai, J. Vėbra aplankė 8 naujausias panašios paskirties laboratorijas Belgijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Šveicarijoje, Vokietijoje. 1932 m. pastato konkursą laimėjo architekto Vytauto Landsbergio-Žemkalnio projektas (inž. Anatolijus Rozenbliumas), o 1935 m. pastatas buvo baigtas. Konstrukcijoms naudota inovatyvi to meto technologija – gelžbetonio karkasas. Pastato projektavimas ir statyba atsiėjo 1,9 mln. litų (statybų rangovas Jechielis Kaplanas). Žaliakalnis pasirinktas, nes čia telkėsi mokslo personalas, kurio itin reikėjo naujajai laboratorijai.

Šalia pagrindinio Tyrimų laboratorijos pastato buvo pastatytas administracinis pastatas; metalo, medžio apdirbimo ir stiklapūčių dirbtuvės; vandens stotis, dujų generatorius, sargo namelis. Po pagrindiniu pastatu buvo įrengtas rūsys, kuriame laboratorijos, priešlėktuvinė ir priešcheminė slėptuvės bei tunelis.

Ginklavimo valdybos laboratorija
Pastato forma atkartoja Gediminaičių stulpus. 2015 m. pastatas gavo Europos paveldo ženklą. 2019 m. organizacija „Getty Foundation“ šį pastatą pripažino XX a. architektūrai svarbiu objektu ir skyrė lėšų jo valdymo planui parengti./ R. Tenio nuotr.

Veikė 5 skyriai

Tyrimų laboratorijoje buvo įrengti 5 skyriai: organinės ir fizinės chemijos; toksikologijos, patologoanatomijos ir mikrobiologijos; sprogstamųjų medžiagų ir balistikos; techninės chemijos; metalurgijos, mechanikos ir optikos.

Laboratorijoje dirbo apie 80 žmonių, daugiausiai chemikai. Čia tirtos ir gamintos dujokaukės, įvairios signalinės raketos, sprogstamosios medžiagos, nuo iprito apsaugantys rūbai ir kt. Vyko sprogstamųjų medžiagų, biocheminiai, mikrobiologiniai ir epidemiologiniai tyrimai.

Ginklavimo valdybos laboratorija
Veiksmas. Įdomu, kad pastatas turi 4 įėjimus ant žemės ir vieną tuneliu./ R. Tenio nuotr.

Viena moderniausių

Ginklavimo valdybos tyrimų laboratorija pastate veikė 1937-1940 m. Tuo metu tai buvo geriausia laboratorija Baltijos šalyse ir viena geriausių Rytų Europoje.

„Tai buvo labai moderni, pažangi laboratorija. Įranga atkeliavo iš Prancūzijos, Vokietijos, Čekoslovakijos, o  emaliuoti Volviko lavos laboratoriniai stalai net iš Islandijos“, sakė KTU muziejaus vadovė dr. A. Veilentienė ir pridūrė, kad Žaliakalnio gyventojai bijojo šios laboratorijos ir vadino ją „dujų fabriku“. Galbūt jie baiminosi galimų sprogimų, juk čia vyko cheminio ginklo tyrimai.

Beje, ji pažymėjo, kad remiantis istoriko duomenimis, tarpukariu šiame pastate vienam nusikaltėliui žmogžudžiui galėjo būti įvykdyta mirties bausmė dujomis.

1940 m. sovietų okupacija nutraukė Tyrimų laboratorijos veiklą ir pastatas buvo integruotas į Kauno universitetą. Dabar čia mokosi KTU Cheminės technologijos fakulteto studentai.

Ginklavimo valdybos laboratorija
Organinės chemijos mokymo laboratorija./ R. Tenio nuotr.

Laboratorijose verda veiksmas

Įžengę į 313 mokslo laboratoriją išvystame šarvuotą traukos spintą, kuri buvo skirta sprogstamosioms medžiagoms tyrinėti. Kabinete išlikę tarpukario laikų čiaupai, kriauklė, įvairūs laboratoriniai indai.

319 organinės chemijos mokymo laboratorijoje pluša studentai. Tai viena didžiųjų pastate esančių laboratorijų. Joje išlikę autentiški baldai, stalai, puikiai atsiskleidžia ištisiniai juostiniai langai.

Prie laboratorijų buvo įrengti ir dušai, skirti skubiai apsilieti vandeniu, jei netyčia užtikštų pavojingų cheminių medžiagų ar jos užsidegtų.

Ginklavimo valdybos laboratorija
Šarvuota traukos spinta, skirta sprogstamosioms medžiagoms tyrinėti./ R. Tenio nuotr.

Įdomu, kad Tyrimų laboratorijos darbuotojai žemėje buvo užkasę 8 dėžės su įvairiomis cheminėmis medžiagomis, metalais.

„Pokariu enkavėdistai labai ieškojo, kur paslėpti ginklai. Vieną žmogų užverbavo, tardė ir galiausiai iškasė tas 8 dėžes. Šių atsargų universitetui naudotis užteko dešimčiai metų“, sakė dr. A. Veilentienė.

Ginklavimo valdybos laboratorija
Tyrimų laboratorijos iniciatoriaus pulkininko, chemijos mokslų daktaro Juozo Vėbros kabinete išlikę nemažai autentiškų baldų./ R. Tenio nuotr.

Išliko autentika

2019-2021 m. Ginklavimo valdybos Tyrimų laboratorijos pastatas buvo atnaujintas, tačiau jame iki šių dienų išliko autentiški ąžuoliniai baldai, traukos spintos su ventiliatoriais, šarvuotos traukos spintos, kita įranga, radiatoriai, kraneliai, laiptų turėklai, durys, du „Schindler“ firmos liftai, šviestuvai ir svarbiausias pastato pasididžiavimas ištisiniai juostiniai langai. Pasak dr. A. Veilentienės, jei įvyktų sprogimas, sprogimo banga išneštų tik langus, o sienos nenukentėtų.

Liko ir biblioteka, tiesa, to laikotarpio knygų nebėra, jos buvo nurašytos sovietų okupacijos metais, kaip nereikalinga literatūra.

„Okupacijos metais vokiečiai stebėjosi Tyrimų laboratorijos įranga, tikino kažką panašaus matę tik Japonijoje. (…) Tiek vieni, tiek kiti okupantai suko galvas, kaip išmontuoti Tyrimų laboratorijos įrangą ir išsivežti, bet viskas buvo puikiai integruota ir išmontuoti nesugriaunant gelžbetoninio karkaso buvo neįmanoma“, – teigė pašnekovė.

Ginklavimo valdybos laboratorija
Ant stogo matyti žalvariniai ventiliacijos kaminėliai, kylantys iš traukos spintų./ R. Tenio nuotr.

Vyksta ekskursijos

Ginklavimo valdybos tyrimų laboratorijoje reguliariai vyksta pažintinės ekskursijos. Jose gali dalyvauti visi norintieji. Būtina registracija čia: audrone.veilentiene@ktu.lt arba tel. nr. 8-37 300 633.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA