Ruošiamasi į mokyklas priimti nelegalų vaikus – Kas vyksta Kaune

Ruošiamasi į mokyklas priimti nelegalų vaikus

delfi.lt 2021/08/18 12:38
Sulaikyti nelegalus migrantai
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Migrantų vaikai pradžioje bus mokomi stovyklose, kur jie ir gyvena, o antraisiais metais, išmokę lietuvių kalbos, jie jau eitų į bendrojo lavinimo mokyklas.

Pradžioje mastoma apie tas mokyklas Pabradėje ir Rukloje, kurios jau turi patirties dirbti su migrantų vaikais, „Info TV“ laidoje „Info diena“ aiškino Švietimo mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius.

„Migrantų mokymas Lietuvoje apskritai nėra naujiena. Didžioji naujiena yra tai, kas nutiko šioje situacijoje, tai yra padidintas kiekis migrantų vaikų. To plano pagrindiniai aspektai yra tokie, kad pirmais metais tokie atvykę į mūsų šalį nepilnamečiai, pirmiausia, turi mokytis lietuvių kalbos.

Pirmą pusmetį jie mokosi tik lietuvių kalbos. Antrąjį pusmetį jie mokosi lietuvių kalbos, pilietinio ugdymo, Lietuvos istorijos, geografijos ir bendrinių dalykų sąvokų lietuvių kalba“, – pasakojo J. Lukošius.

ŠMSM kancleris aiškino, kad nuo tradicinio migrantų vaikų ugdymo dabartinis planas skirsis tuo, kad dėl didesnio migrantų kiekio planuojama juos mokyti stovyklose, kur jie yra apgyvendinti.

„Skaičiai visą laiką keičiasi. (…) Bet kaip pavyzdį galėčiau pasakyti, kad šiuo metu Rukloje yra apie 60 mokyklinio amžiaus vaikų, ir jų ugdymą reikėtų organizuoti“, – sakė J. Lukošius.

Ministerija skaičiuoja, kad penkiolikos mokinių pamokai reikalingas vienas mokytojas.

„Galime maždaug įsivaizduoti, kad, jeigu turėsime tarkime tris šimtus mokinių, tuomet tam reikėtų dvidešimties mokytojų. Jeigu švietimą vykdytume dviem pamainomis, tuomet užtektų dvigubai mažesnio kiekio mokytojų“, – teigė J. Lukošius.

Vaikai bus mokomi stovyklose, kur gyvena

Ministerijos kancleris aiškino, kad bent jau pradžioje migrantų vaikai bus mokomi stovyklose, kuriose jie gyvena.

„Ilgainiui, antraisiais metais jie jau turėtų mokėtis visų dalykų, tuomet paprastesnis būdas būtų ugdymą organizuoti mokyklose. Bet, pirmiausia, kalbame apie pirmuosius žingsnius. Pirmieji žingsniai – lietuvių kalba, tai – stovyklose“, – kalbėjo J. Lukošius.

Pasak ministerijos kanclerio, jie buvo susitikę su mokyklų Pabradėje ir Rukloje atstovais. Šios mokyklos jau turi patirties dirbant su migrantų vaikais.

„Jų statistika rodo, kad ilgesnį laiką švietimo sistemoje užsilaiko apie penkis procentus migrantų vaikų. Mes įsivaizduojame, kad nebūtų sudėtinga toms mokykloms antraisiais metais priimti mokinius mokytis pas save“, – teigė J. Lukošius.

Ministerija nemato priežasčių, kodėl mokyklos turėtų atsisakyti priimti tokius mokinius.

„Tai yra nenaujiena. Yra pakankamai aišku, kaip reikia organizuoti integracijos procesą. Tai nėra kažkoks nežinomas dalykas, kurio reikėtų vengti arba bijoti mokykloms“, – sakė J. Lukošius.

Mokyklos už tai specialiai nėra skatinamos.

„Aišku, atsirandant didesniam kiekiui mokinių, natūraliai didėja krūviai mokytojams, ir daugiau pamokų vyksta mokykloje. Toks tas principas ir yra“, – teigė J. Lukošius.

Migrantų vaikų mokymas prasidės spalio 1 dieną.

„Mes kaip šalis privalome užtikrinti migrantų vaikų mokymą per tris mėnesius nuo atvykimo laiko. Įvertinant tai, kada buvo didžioji banga, pasirinkta data – spalio 1 diena, nuo kada turėtume pradėti jų švietimą“, – sakė J. Lukošius.

Mokykloms kyla klausimų dėl kalbos

Tačiau mokykloms, nors jos ir turi patirties, nėra viskas taip aišku, kaip sako Ministerijos kancleris.

Kaip skelbė LNK Žinios, Ruklos mokykloje svarstoma mokyti apie 300 vaikų, dviejose Pabradės gimnazijose – 100.

Pabradės Ryto gimnazijos direktorė Laima Markauskienė LNK Žinių žurnalistams sakė, kad kol kas klaustukų dėl kitataučių ugdymo yra daug – ypač dėl bendravimo ir mokymo kalbos.

Esą iki šiol mokykla su arabų kalba susidūrusi nebuvo. Atvykėliai mokėjo rusų arba anglų kalbas. Dėl to mokytojams susikalbėti su jais buvo paprasčiau.

„Šioje situacijoje, jeigu atsirastų vaikų, kurie kalba tik arabų kalba, tai tikrai mes neišsiverstume be vertėjų. Manau, kad ŠMSM čia teiktų tam tikrą pagalbą. Buvo kalba galbūt apie savanorius. Aišku, kad nesusikalbant pedagogui su vaiku ugdymas nebūtų įmanomas“, – sakė L. Markauskienė.

Specifinės kultūrinės subtilybės iki šiol buvo sėkmingai sprendžiamos

Anot Vilniaus lietuvių namų, besirūpinančių svetimšalių ugdymu Lietuvoje, kalba – ne problema. Pasak direktoriaus, pagal specialią programą jos išmokti galima nuo nulio.

„Pati metodika yra mokyti per vaizdą. Turime vaikų iš arabų šalių. Pas mus mokykloje ir dabar yra vaikų iš Egipto, Sirijos, Irako, šiemet priimame vaikų ir iš Libano. Mes mokant pradedame nuo abėcėlės. Per 800 val., tai yra maksimali programos apimtis, vaikai gali išmokti lietuvių kalbą net nemokėdami abėcėlės“, – sakė Vilniaus lietuvių namų direktorius Gintautas Rudzinskas.

Pasak L. Markauskienės, patirtis rodo, kas svetimšaliai vaikai mokykloje pritampa, susibendrauja su vietiniais vaikais, o kultūrinės subtilybės iki šiol buvo sėkmingai sprendžiamos. Direktorė pasidalino viena jų.

„Mokytojai klasėse pastebėjo, kad 12 val. vaikai tiesiog visi prašosi išeiti į tualetą. Darbuotojai ir mokytojai po kelių dienų įsitikino, kad vaikams reikia nusiplauti rankas, nusiprausti kojas, ir tuo metu pasimelsti. Sudarėme galimybę, skyrėme atskirą patalpą tą jų ritualą atlikti“, – pasakojo L. Markauskienė.

Mokytojų, turinčių mokyti pabėgėlių vaikus, apmokymu pasirūpins specializuota mokykla.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.