Kauniečiai daugiabučių balkonuose įsirengė daržus: užsiaugina pomidorų, salotų ir net žemuogių – Kas vyksta Kaune

Kauniečiai daugiabučių balkonuose įsirengė daržus: užsiaugina pomidorų, salotų ir net žemuogių

Kauniečiai balkonuose užsiaugina daržovių, prieskonių, uogų./ Nuotraukų koliažas.

Vis daugiau kauniečių daugiabučių balkonuose įsirengia daržus ir sėkmingai užsiaugina pagardus pusryčiams, pietums ar vakarienei. Uždera net žemuogės ar braškės, puikiai tinkančios desertui. Kaip pasakoja ne pirmus metus balkono daržo derliumi besidžiaugiantys kauniečiai, šiuo metu sėjama ir daiginama ant palangių, o šių metų derliaus dar teks palūkėti. Dalinamės jų patirtimi.

Portalas „Kas vyksta Kaune“ pakalbino menininkę, „Šilainiai project“ iniciatorę, programos „Šilainių sodai“ koordinatorę Eveliną Šimkutę, KTU Aplinkos inžinerijos instituto doktorantę Akvilę Feiferytę-Skirienę, tapytoją, istoriką Dalių Virbicką ir kaunietę Rūtą Žemaitę.

A. Feiferytės-Skirienės praėjusių metų derlius./ Nuotraukų koliažas.

Gausiai dera

Dainavoje gyvenanti Akvilė Feiferytė-Skirienė daržą 2 kv. m dydžio balkone įsirengė prieš 4 metus, pagausėjus šeimai. „Pirmais metais mano daržas užėmė visą balkoną, ypač gerai sudygo daugybė pomidorų daigų, teko net pas vyro tėvus vežti ir antrą šiltnamį užsodinti pomidorais. Pakabinamuose balkono loveliuose užderėjo ridikėliai, svogūnai, įvairūs prieskoniai. Kaimynai net juokaudavo, kad mano balkonas panašėja į džiungles“, – su šypsena pasakojo Akvilė Feiferytė-Skirienė. Dabar augmenija užimta tik dalį balkono, pasilikta vietos ir staliukui bei kėdėms pasisėdėjimui.

Šilainiuose gyvenanti Rūta Žemaitė daržą standartinio dydžio balkone su pertraukomis augina apie 5-6 m.

„Pradėjau nuo bazilikų ant virtuvės palangės, po to prisidėjo svogūnų laiškai, pomidorai, agurkai, salotos, rozmarinai. Džiaugiuosi, kad pernai puikiai užderėjo ir pirmą kartą pasėti žirniai“, – sakė R. Žemaitė. Šįmet kaunietė jau pasėjo bazilikus, svogūnus, žirnius, ridikėlius, vyšninius pomidorus.

D. Virbicko daržas./ Nuotraukų koliažas.

Naudingieji daigai

Gričiupyje gyvenantis Dalius Virbickas daržininkauja trejus metus, jo specializacija – prieskoniniai žalumynai: salotos, rukola, bazilikai, petražolės, gražgarstės ir panašūs gardumynai. Daugiausiai jis augina daržovių ir žolelių daigus, vadinamuosius „mikrogreen“, užaugančius vos per kelias savaites.

„Daiguose yra daug naudingų mikroelementų. Aišku, reikia žinių kaip daiginti, auginti ir pan., bet juos užsiauginti gali kiekvienas. Daug patarimų galima rasti internete anglų kalba, taip pat ir lietuvių. Su bendraminčiais galima padiskutuoti feisbuko grupėje „Daržas balkone“, – pasakojo D. Virbickas.

Šilainių gyventoja Evelina Šimkutė daržu balkone džiaugiasi antrus metus. Ji pastebėjo, kad pandeminiu laikotarpiu į šią veiklą įsijungė dar daugiau miesto daržininkų. „Balkone auginu prieskonius, žemuoges, daigelius. Pastebėjau, kad kauniečiai itin pamėgo greit užaugančius mirkožalumynus. Gera patiems greit užsiauginti vitaminų“, – kalbėjo E. Šimkutė.

E. Šimkutės daržas./ Nuotraukų koliažas.

Prisideda ir kaimynai

Pašnekovai neabejoja, daržas balkone telkia bendruomenę, padeda geriau pažinti kaimynus. „Pirmais metais name buvau kone vienintelė auginanti daržą balkone. Po metų, kitų pastebėjau, kad ir kaimynų balkonai tapo žalesni, o pernai jau pusė mūsų dvylikaaukščio kaimynų augino pomidorus, salotas ar braškes“ – pasakojo Akvilė Feiferytė-Skirienė.

Ji atkreipė dėmesį, kad balkonų daržai didina bendruomeniškumą: su kaimynais atrandamos naujos temos, dalinamasi daigais, pasidžiaugiama derliumi. „Aš gyvenu 7-tame aukšte, dalis kaimynų mato mano balkoną, o aš jų. Jie pastebi, kad tarkim mano pomidorai jau mezgasi, pasidžiaugia, paima pavyzdį“, – teigė A. Feiferytė-Skirienė.

E. Šimkutė atviravo, kad daržo kūrimui ją labai įkvėpė Šilainių senjorai, puoselėjantys gėlynus prie daugiabučių bei daržininkaujantys Kauno tvirtovės VIII forto slėnyje įrengtuose „Šilainių soduose“. „Jau porą metų šioje programoje pradedantieji gali užsiauginti daržo gėrybių. Žinoma, pradžia būna butuose ant palangės ar balkone, kaip ir šįmet“, – pažymėjo E. Šimkutė. Ji atkreipė dėmesį, kad kaimynystėje daržus balkone ar bute ant palangės augina nemažai kaimynų. „Šilainių palangės žymiai žalesnės, nei bet kada anksčiau!“, – džiaugėsi E. Šimkutė.

R. Žemaitės praėjusių metų derlius./ Nuotraukų koliažas.

Džiaugsmas vaikams

Pašnekovės Akvilė Feiferytė-Skirienė ir Rūta Žemaitė pastebėjo, kad daržais balkonuose itin džiaugiasi jų atžalos. „Mano sūnus labai mėgsta laistyti, o paskui paragauti žalumynų, kartu taip susipažįsta su daržovėmis. Beje, kai pernai prasidėjo žirnių sezonas – sūnus vos per dvi savaites juos visus nuraškė. (…) Gera šeimai darželyje pasėdėti vakarais ar pusryčius pavalgyti“, – daržo balkone pliusus vardino Akvilė Feiferytė-Skirienė.

Keturmetė R. Žemaitės dukra irgi mėgsta lankytis balkono darže. „Jai smagu nueiti į balkoną nusiskinti pomidorą. Nusiskina 6, į kambarį parsineša tik 2, nes kitus jau būna pasigardžiuodama suvalgiusi. Turime kasdienį ritualą – pažiūrėti ar jau yra pomidoriukų“, – sakė R. Žemaitė.

Kalasi daigeliai./ E. Šimkutės nuotr.

Gera užsiauginti patiems

Kas smagiausia auginant daržą daugiabučio balkone? „Man smagu, gali tarsi virtuvės šefas Jamie Oliver pasiimti pintinę ir čia pat nueiti prisiskinti šviežių daržovių salotoms. Žaluma teikia ramybę, tad traukia ramiai pasėdėti balkone“, – atviravo A. Feiferytė-Skirienė. Šiuo metu kambaryje ant palangių dygsta jos pasėti daigai, kurie į nestiklintą balkoną iškeliaus gegužės mėnesį. Šįmet Akvilė lauks vyšninių pomidorų, agurkų, žemuogių, salotų, žirnių ir įvairių prieskonių derliaus.

Evelina Šimkutė prasitarė, kad ant palangės vietos jau beveik nebėra, reikia pagalvoti ir kur gėles dėti. „Žaluma pakelia nuotaiką. Aš dirbu prie kompiuterio, tad akys įtemptos visą dieną, o žiūrint į augalus akys pailsi. Augalų auginimas atpalaiduoja, laistymas – lyg meditacija“, – kalbėjo E. Šimkutė.

„Labai patogu nusiskinti baziliką ar salotą ir čia pat valgyti. Pačių užaugintas pomidoras turi tikrą kvapą, kaip iš šiltnamio, skirtingai, nei parduotuvėje“, – pažymėjo R. Žemaitė.

Dalius Virbickas tikino, kad didžiausią džiaugsmą jam suteikia pats auginimo procesas, kartu gera ir mitybą praturtinti. „Vitaminai nemažai kainuoja, o balkone jų pats užsiaugini. Tereikia kantrybės“, – sakė pašnekovas.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA