Skaitytojai nerimauja, kad naktiniai garsai susiję su Astravo jėgainės paleidimu

Kauno termofikacijos elektrinė / KTE nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Savaitgalį kauniečius iš lovų vertę mįslingi garsai sulaukė įvairių interpretacijų. Paaiškėjus, kad triukšmą skleidė Kauno termofikacijos elektrinė, „Kas vyksta Kaune“ skaitytojai teiraujasi, ar tik bandymai nesusiję su Astravo atomine jėgaine.

Budino Kauno termofikacijos elektrinė

Primename, kad bauginantys garsai gyventojus žadino praėjusį savaitgalį, naktį iš šeštadienio į sekmadienį. Geriausiai juos girdėjo Dainavos mikrorajono gyventojai, apie 4.30 val. ūžimas žmones iš lovų kėlė J. Tonkūno gatvėje.

Triukšmas, kaip pasakojo kita kaunietė, atsklido net iki „Telia“ būstinės Taikos prospekte: „Girdėjosi ir kažkur 2-3 nakties, bet girdėjosi labai, nes žiūrėjau serialą – susistabdžiau, nesupratusi, kas vyksta. O gyvenu prie „Telekomo“.

Žmonės spėjo, kad garso šaltiniu galėjo būti neseniai pradėjusi veikti Kauno kogeneracinė jėgainė, bet susisiekus su jos atstovu žiniasklaidai Andriumi Kasparavičiumi, šis nurodė, kad miegoti miestiečiams trukdė Kauno termofikacijos elektrinė (KTE) – Taikos prospekte esanti šiluminė jėgainė.

Susiję su daug diskusijų keliančia atomine jėgaine?

Po triukšmingo savaitgalio „Kas vyksta Kaune“ parašiusi moteris taip pat pasakojo keistą garsą girdėjusi antrą kartą gyvenime ir nė kiek nenustebusi: „Prieš daug metų, kai tokį garsą išgirdau pirmą kartą, buvo labai siaubinga, dar filmų nebuvau mačius apie kokius nors monstrus, puolančius žemę. Pamaniau, kad reaktyviniai lėktuvai palei žemę skraido, tuo laiku negalėjau suvokti tokio siaubingo ir neaiškaus danguje garso.

Bet praėjusio sekmadienio ankstų rytą mes vis dar šventėme gimtadienį, visas veiksmas vyko lauke, ir tai jau nebestebino, nes buvau išsiaiškinus, kad Kauno šiluminiai tinklai leidžia garus. Šį garsą pažinojo visi gyvenantys Dainavos mikrorajone, tad nei puolėm įrašinėti, nei kam skambinti, mes toliau linksmai leidom laiką.“

Anot vieno skaitytojo, panašų garsą kaip Kaune sekmadienį, apie 1 val. nakties, buvo galima išgirsti ir Rygoje, prie Mangalsalos molo. Vyras svarstė, ar gyventojus gąsdinęs triukšmas negali būti susiję su Astravo atomine jėgaine, kurią paleisti planuojama rugpjūtį.

Dirbo maksimaliu pajėgumu

KTE komunikacijos koordinatorius Arūnas Armalis „Kas vyksta Kaune“ aiškino, kad pagal Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ atsiųstas sąlygas tiksliai nurodytu laiku KTE įrenginius, esančius rezervinėje parengtyje, reikėjo įjungti maksimaliu galingumu per labai trumpą laiką. Tai ir sukėlė tokius garsus.

Kaip pridėjo „Litgrid“ komunikacijos projektų vadovė Jurga Eivaitė, šis izoliuoto darbo bandymas skirtas pasirengti artėjančiai sinchronizacijai.

Briuselyje galutinai sutarta dėl grandiozinio strateginės reikšmės projekto 9 nuotr.

„Bandymai nėra susiję su Astravo atominės elektrinės paleidimu, tai pasiruošimas patiems valdyti savo energetikos sistemą ir dažnį, kai 2025 m. sinchronizuosime Lietuvos energetikos sistemą su kontinentinės Europos tinklais. Tokios apimties bandymas jau antrasis, pirmasis vyko pernai“, – dėstė J. Eivaitė.

Pasak jos, artimoje ateityje analogiškos apimties bandymų neplanuojama, o jeigu dar bus atliekami bandymai KTE, žiniasklaidą ir gyventojus žadama informuoti iš anksto. „Litgrid“ atstovė išreiškė apgailestavimą, kad miestiečiai patyrė nepatogumų.

Izoliuotu režimu veikė visoje Lietuvoje

Kaip detalizuojama „Litgrid“ pranešime, elektros tinklo dalyje, atskirtoje nuo UPS/IPS sistemos, kurioje veikė visos didžiosios Lietuvos elektrinės ir vyko bandymas, „Litgrid“ dispečeriai dažnį valdė savarankiškai.

„Bandyme dalyvavo visi didieji šalies elektros gamintojai – „Orlen Lietuva“ elektrinė, Lietuvos elektrinės septintasis ir devintasis blokai, Kauno termofikacijos elektrinė bei Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė ir „NordBal“ jungtis. Taip pat buvo išbandyta jungtis su Lenkija „LitPol Link“ ir ištestuota, kaip ji gali padėti valdyti dažnį esant jo pokyčiams, pasitelkiant jos technologinį funkcionalumą“, – nurodo „Litgrid“.

Bandymo metu elektrinės pradėjo gaminti energiją esant įprastinei tinklo būklei, tuomet jos buvo izoliuotos ir veikė salos režimu valdydamos dažnį nepriklausomai nuo UPS/IPS sistemos. Pernai tokio pobūdžio bandymo metu elektrinių veikla buvo testuojama jas įjungiant dirbti iš karto salos režimu.

Pagrindiniai bandymai atlikti naktį iš šeštadienio į sekmadienį, nuo 18 val. iki 2.40 val., ir galutinai baigti sekmadienio ryte. Vartotojams elektra buvo tiekiama be sutrikimų, tad šiuo atžvilgiu gyventojai bandymo nepajuto, nors akivaizdu, kad išgirdo.

„Litgrid“ informuoja, kad Baltijos šalims ruošiantis sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais, šių metų rugsėjo mėnesį yra planuojamas Kaliningrado izoliuoto darbo bandymas.

51 KOMENTARAS
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Iš sostinės į Kauną perkeltas ekstremalių sveikatai situacijų centras

Įspėjimas apie didelį oro užterštumą: specialistai pataria neiti iš namų

Kauno savivaldybė džiaugiasi naujais ribojimais, bet nežino, kaip juos įgyvendinti

Smarvė Kaune baisi, o atsakyti iš kur – niekas negali (papildyta)

Mokymai medikams kvepia afera: SAM sumokėjo keliasdešimt kartų brangiau

Koronavirusas Kaune: infekcijos užkratas sparčiai plinta muzikiniame teatre ir policijos komisariate

Per parą Lietuvoje nustatytas 91 naujas koronaviruso atvejis

Tarp kandidatų Savanorių apygardoje – Matijošaitis: ar tai sutapimas?

Seimas priėmė draudimus dėl rūkymo balkonuose (papildyta)

Koronavirusu serga apie 30 policijos pareigūnų