Kaunietį pribloškė mašinos pardavėjo apgaulė: sutartyje nesutampa nei sumos, nei pavardės

Asociatyvi / Delfi nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

„Noriu, kad iš mano klaidos pasimokytų ir kiti“, – tokiu teiginiu į DELFI kreipėsi kaunietis Justas. Skaitytojas pasakojo, jog neretai susitikus su automobilių pardavėjais pastarieji ragina greičiau apsispręsti, tačiau šį kartą skubotai priimtas sprendimas tapo karčia pamoka.

Vyras pasakojo kad ilgą laiką ieškojo automobilio, todėl nuolat vykdavo apžiūrėti įvairių modelių. Paskutinis susitikimas įvyko su vieno „Peugeot“ modelio pardavėju. Anot DELFI skaitytojo, susitikimas niekuo nesiskyrė nuo kitų. Kaip ir visi, taip ir šis pardavėjas ragino greičiau apžiūrėti automobilį, tikino, kad skuba pas kitus pirkėjus ar tiesiog neturi laiko, skubino apsispręsti, ar perka mašiną, ar ne.

Atrodė paslaugus

Skaitytojas aiškino, kad pardavėjas atrodė pakankamai taikus, paaiškino, kokių defektų turi automobilis. Justui įtarimų nekilo net ir dėl perspėjimo, kad yra pamestas automobilio techninės apžiūros liudijimas, mat vos už kelis eurus techninės apžiūros centras gali išduoti liudijimo kopiją. Nieko blogo neįtardamas, vyras nusprendė įsigyti automobilį.

„Pardavėjas mane nuolat skubino, aiškino, kad turi išvažiuoti. Kai pasakiau, kad automobilį perku, jis pasiūlė, kad pirkimo-pardavimo sutartį gali supildyti vienas, o tuo metu, jei noriu, galiu nuodugniau apžiūrėti automobilį. Nieko neįtardamas su tokiu siūlymu sutikau“, – aiškino Justas.

Pasipylė neatitikimai

Kaunietis teigė, jog pabaigęs pildyti pirkimo-pardavimo sutartis pardavėjas ėmė dar labiau skubėti. Ragino greičiau sumokėti pinigus ir pasirašyti sutartyje, neva daugiau laiko nebeturi. Įvykdžius visus formalumus pardavėjas greitai pasišalino. Tik po išsiskyrimo kaunietis iš tiesų įsigilino į sutartį ir pastebėjo, kad nurodyta automobilio pardavimo suma – 150 eurų. Anot jo, tai visai neatitiko sumokėtos sumos.

Justas aiškino, kad iškart po to susisiekė su pardavėju, kuris paaiškino, kad pirkimo-pardavimo sutartis yra tarsi kvitas. Leidęs suprasti, kad apie jokią didesnę sumą jis nenori kalbėti, pardavėjas pasakė, kad jei kyla klausimų, jiedu vėl gali susitikti po trijų valandų.

Grįžęs į namus vyras rado ir dar daugiau neatitikimų. Automobilio registracijos liudijime įrašytas vardas neatitiko to, kuris buvo nurodytas pirkimo-pardavimo sutartyje. Iškart po to Justas nusprendė patikrinti, iki kada iš tiesų galioja techninė automobilio apžiūra, tačiau informacija „Regitroje“ pribloškė – negaliojo ne tik techninė apžiūra, tačiau automobilis apskritai buvo išregistruotas, o jo dalyvavimas eisme – draudžiamas.

DELFI skaitytojas teigė, jog bandė su pardavėju susitarti, susigrąžinti sumokėtus pinigus ir grąžinti automobilį, tačiau to padaryti nepavyko. Vyras kreipėsi ir į policijos pareigūnus, tačiau kol kas žinių iš jų dėl situacijos, į kurią pakliuvo, neturi.

Reikia atlikti namų darbus

Tokių situacijų, pasak „Regitros“ Komunikacijos skyriaus specialistės Emilijos Bardauskienės, galima būtų išvengti atlikus namų darbus. Pastarieji yra susiję būtent su visos informacijos surinkimu, kad prieš pasirašydamas transporto priemonės pirkimo-pardavimo sutartį pirkėjas būtų įsitikinęs ar transporto priemonė yra patikima.

„Regitros“ atstovė paaiškino, kad dar prieš įsigydami Lietuvoje jau eksploatuotą automobilį, pirkėjai duomenų bazėje turėtų patikrinti ar jis neturi apribojimų: nėra areštuotas, įkeistas ar kt. Jei įsigyjamas automobilis Lietuvoje eksploatuotas nebuvo, Policijos departamento duomenų bazėje vertėtų patikrinti ar jis nėra ieškomas.

Ne šiaip popierius, o dokumentas

Specialistė paaiškino, jog pirkimo–pardavimo sutartis yra interesus saugantis dokumentas, kuris kilus ginčui, teisme gali tapti pagrindiniu įrodymu. Būtent dėl to kiekvienas pirkėjas ir pardavėjas turėtų išskirtinį dėmesį skurti šios sutarties užpildymui. Sutartyje turėtų būti teisingai nurodyti pirkėjo ir pardavėjo duomenys ir automobilio pardavimo kaina.

„Regitros“ atstovė teigė, kad pasitaiko situacijų, kai pardavėjai prašo ar įkalbinėja įrašyti mažesnę sumą. Šiuo atveju pardavėjas nė nesistengė įkalbinėti, o pats įrašė jam palankią sumą. Vis tik specialistė atkreipė dėmesį, kad apgavystės atveju pirkėjas taip prisideda prie mokesčių vengimo, o tai gali pabloginti ir jo paties situaciją.

Vairuotojai turėtų daugiau dėmesio skirti ir automobilio trūkumams. Pildydamas pirkimo-pardavimo sutartį, pirkėjas turėtų paraginti pardavėją nurodyti visus defektus. Mat jei vėliau atsiras trūkumų, kurie nebuvo pažymėti, pirkėjas galės reikalauti kompensacijos.

„Beje, atkreiptinas dėmesys, kad „Regitros“ rekomenduojamoje formoje taip pat numatyta, kad pasirašydamas pirkimo-pardavimo sutartį pardavėjas patvirtina, jog parduodamos transporto priemonės nuosavybės teisė priklauso jam, o tretieji asmenys jokių teisių ar pretenzijų į ją neturi. Taip pat užtikrina pirkėją, kad transporto priemonė neareštuota, nėra teisinio ginčo objektas, teisė disponuoti ja neatimta ir neapribota. Pasirašydamas sutartį pardavėjas patvirtina ir tai, kad perduodamos transporto priemonės identifikavimo numeris ir kiti duomenys atitinka jos registracijos dokumente nurodytus duomenis“, – akcentavo specialistė.

Mokėjimą grynaisiais reikia užfiksuoti

„Regitros“ atstovė tikino, kad pildant pirkimo–pardavimo sutartį vertėtų pažymėti, kad pinigai yra sumokėti ar gauti.

„Jeigu už automobilį atsiskaitote bankiniu pervedimu, tokiu atveju turite nenuginčijamą įrodymą, jog sumokėjote už jį. Tačiau jei už automobilį mokate grynaisiais ar dalimis, pinigų perdavimo faktą kiekvieną kartą būtinai fiksuokite raštu. Perdavimo–priėmimo aktas, patvirtintas šalių parašais“, – sakė E. Bardauskienė.

Negana to, įrodymu gali tapti ir pardavimo skelbimas, todėl dar prieš važiuodami apžiūrėti automobilio, pirkėjai turėtų išsisaugoti skelbimo duomenis. Kilus ginčui, dėl automobilio defektų, tai gali tapti svarbiu įrodymu, jog pardavėjas nuslėpė informaciją.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

29 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.

Naujausios žinios

Kauno senjorai nenuobodžiauja – kartu eina į teatrą, kepa šašlykus, keliauja prie jūros

Laukia permainos: trumpam turėtų grįžti šiluma

V. Romanovui priklausęs namas Nidoje turi naują savininką

Svogūnų priedanga autobusiuko vairuotojo Šilainiuose neišgelbėjo

Nuo kitos savaitės planuoja įvesti naują tvarką: savivaldybes skirstys į tris zonas

Brutalų užpuolimą patyręs vyras Kauno klinikose neišgyveno

Mirė vienas žymiausių Lietuvos operos solistų V. Daunoras

Perkūno alėjoje griaunamo namo savininkas: „noriu gyventi šiuolaikiškame name“

Svarstoma ilginti moksleivių rudens atostogas

Pranešama apie dar 3 mirtis nuo koronaviruso