Tėvai nerimsta: už smurtą prieš auklėtinę Kaune teista trenerė toliau dirba su vaikais

DELFI montažas
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Po ilgo teisminio proceso net keliuose teismuose, čiuožimo trenerė Ramunė Satkauskaitė buvo pripažinta kalta dėl nežymaus sveikatos sutrikdymo auklėtinei, mažametei mergaitei, tačiau iki šiol trenerė eina savo pareigas ir jaunąją kartą moko dailiojo čiuožimo.

Dar balandį Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) paskelbė, kad Kauno ledo arenoje vasaros dailiojo čiuožimo stovyklos treniruočių metu dėl netinkamai vykdomų nurodymų ar atliekamų užduočių čiuožimo trenerė, tyčia spausdama ir sukdama rankų pirštais mažametei mergaitei, lankančiai pas ją dailųjį čiuožimą, nežymiai sutrikdė sveikatą – mergaitei buvo padarytos daugybinės poodinės kraujosruvos.

Pirmosios instancijos teismas trenerę nuteisė, vėliau Apeliacinis teismas ją išteisino, tačiau LAT paliko galioti pirmosios instancijos teismo nuosprendį.

„Teisėjų kolegija konstatavo, kad apeliacinės instancijos teismas, vertindamas įrodymus, pažeidė baudžiamojo proceso įstatymo nuostatas, susijusias su įrodymų vertinimu, ir dėl to nepagrįstai pripažino, jog byloje nėra pakankamai objektyvių ir neginčijamų duomenų, patvirtinančių čiuožimo trenerės kaltę padarius nusikaltimą“, – po sprendimo teigė LAT. Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Pagal Švietimo įstatymą, treneris laikomas mokytoju, nes įgyvendina neformaliojo švietimo programą. Tame pačiame įstatyme numatyta, kad mokytoju negali dirbti asmuo, kuris negali būti laikomas nepriekaištingos reputacijos. Reiškia, mokytoju negali dirbti asmuo, kuris buvo teistas už sunkų ar labai sunkų nusikaltimą, ar už kitą tyčinį nusikaltimą. Vis dėlto, ar teistumą turintis asmuo gali toliau tęsti mokytojo darbą, ar ne, turi spęsti darbdavys.

Čiuožimo federacijos prezidentė įsitikinusi, kad trenerė gali tęsti darbą su vaikais

Lietuvos dailiojo čiuožimo federacijos prezidentė Lilija Vanagienė DELFI tikino, kad trenerė be jokios abejonės yra verta toliau tęsti pareigas, nepaisant verdikto, kuris nuskambėjo teismo salėje.

„Tai tokia nesąmonė ir blefas, sufabrikuota byla, – teigė L. Vanagienė. – Satkauskaitę pažįstu jau labai seniai, labai daug metų. Kartu su ja buvau ir stovyklose, ir varžybose. Mačiau, kaip ji skrupulingai rūpinasi vaikais, kaip ji žiūri ir maistą, ir rūbelius. Čia viskas su kitos jaunos studentės atėjimu. Ji atėjo į Elektrėnus dirbti ir sukūrė planą, kaip išmesti šitą trenerę iš Elektrėnų. Viskas nuo to ir prasidėjo.“

L. Vanagienė teigė, kad ėjo į teismus, liudijo, tačiau vis tiek sprendimas buvo trenerei nepalankus. Ji pabrėžė, kad pats įvykis, dėl kurio buvo iškelta byla, įvyko prieš dešimtmetį. „Viskas vyko Kaune, stovyklos metu. Ir nieko nevyko, nieko nebuvo. Mes visos važiavome, liudijome. Čia yra tokia nesąmonė, kad net pykina“, – piktinosi L. Vanagienė.

Teismas trenerę pripažino kalta, tačiau L. Vanagienė vis tiek laikosi nuomonės, kad ji verta dirbti trenere. „Galiu tik tiek pasakyti, kad žmogus visą gyvenimą atidavė, pakėlė Elektrėnuose lygį, jos auklėtinės važiuoja ir į varžybas, o kažkas tik rašo skundus ir nori kažkokiu būdu išmesti ją, kad ten ta trenerė galėtų dirbti“, – kalbėjo Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentė.

Dar kartą pakartojus klausimą, ar teismo kalta pripažinta trenerė vis dar gali dirbti su vaikais, L. Vanagienė tvirtino, kad „buvo ir kitas teismas, kuris pripažino ją nekalta“. L. Vanagienė įvardija Apeliacinio teismo sprendimą, jame trenerė buvo išteisinta, tačiau vėliau byla pateko į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą, kuriame buvo nuspręsta palikti galioti pirmos instancijos teismo sprendimą – kalta.

„Tai kaip galima tikėti teismas? Kiek yra tų aukščiausių, kad padaro, vėliau vėl išteisina ir taip toliau. Tai žmogus, atidavęs visą savo gyvenimą šitam sportui ir apie jokį smurtavimą ar dar ką nors net nėra ką kalbėti, – teigė L. Vanagienė ir pridūrė, kad trenerė tikrai gali dirbti su vaikais. – Jei žmogus nepadarė to nusikaltimo, už kurį jį kaltina, aišku, kad gali.“

„Ne man spręsti, ar ji gali dirbti, ar negali. Aš sakau, kad nebuvo viso šito“, – trenerės nekaltumu įsitikinusi L. Vanagienė. Ji netiki ir įraše demonstruojamomis mergaitės mėlynėmis. „Viską gali padaryti, ką tik nori, kaip nori ir kiek nori. Krenta tiek vaikai“, – kalbėjo federacijos prezidentė.

Trenerė: kreipsiuosi į Strasbūrą

Dailiojo čiuožimo trenerė R. Satkauskaitė DELFI teigė, kad teismas nepažymėjo, kad ji negali dirbti trenere ir skyrė švelniausią bausmę – piniginę baudą. Trenerė pabrėžė, kad teisme buvo nagrinėjama dešimties metų senumo įvykiai ir piktinosi, kad tų mamų, kurios kreipiasi ir į teismą, ir žiniasklaidą, vaikai pas ją nesimoko.

R. Satkauskaitė įvardijo, kad į teismo salę nuvedę įvykis senas, nors stebėjosi, kad po įvykio dar dvejus metus mergaitė lankė jos treniruotes ir kartu su trenere kelis kartus per savaitę važinėdavo treniruotis iš Elektrėnų į Kauną.

Ji pabrėžė, kad šią bylą Kauno apylinkės teisme pralaimėjo, o vėliau apygardoje buvo išteisinta. Vis dėlto, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas galiausiai paskelbė jai nepalankų sprendimą.

„Mergaitė sako, kad aš ją sužeidžiau rodydama pratimą, o apygardoje pasakė, kad „gal ir netyčia“, – pasakojo trenerė įvardydama, kad nesutinka su teismo paskelbtu sprendimu. Trenerės teigimu, kiti vaikai teisme priekaištų jai neturėjo. Ir ne tik vaikai, bet ir kolegės, jos teigimu, liudijo jos naudai.

R. Satkauskaitė teigė, kad nemato priežasčių trauktis iš trenerės pareigų net po teismo sprendimo. „Turiu daug vaikų, vaikai lanko daugybę metų, turiu geresnius rezultatus nei kiti Elektrėnų treneriai“, – tvirtino pašnekovė ir pridūrė, kad kažkam patikti, o kažkam – ne, yra normalu.

Trenerė kalbėjo, kad teisme liudijo ir dabartinės jos auklėtinės. „Vaikai sako, kad jie nesuvokia, – pasakojo trenerė. – Jie sako, kad gyvenime nematė, kad trenerė panaudotų fizinį smurtą prieš tą mergaitę. Vaikai, kurie čiuožia, taip sako.“

„Kaip trenerė aš visą savo gyvenimą atiduodu vaikams. Čiuožimas yra sunkus sportas, krenti ant ledo, vaikai užsigauna, kartais bijo šuolius daryti, o griežtesnis trenerio pabarimas jiems tuo metu atrodo pasaulio pabaiga. Visko būna“, – pasakojo R. Satkauskaitė.

Teismo sprendimu nepasitikinti R. Satkauskaitė DELFI kalbėjo, kad visas procesas esą buvo keistas, todėl ji norėtų, kad jis buvo ištirtas, o teisybės toliau žada ieškoti Strasbūro teisme.

„Aš jau norėčiau visas tas mamas (tas, kurios rašo skundus ir siekė, kad incidento tyrimas pasiektų teismą – DELFI) paduoti į teismą, nes tai jau kažkoks terorizavimas, šantažavimas, mano kaip trenerės garbės pažeminimas. Tai ilgalaikis terorizavimas. Jos juk neina pas mane čiuožti, tai kodėl eina visur kitur, kodėl skambina, kad ją reikia išmesti. Savo vaikams aš tinku, o jos turi kitas treneres, – kalbėjo trenerė. – Galiausiai yra Strasbūras. Nesėdėsiu rankų sudėjusi, kreipsiuosi į Strasburą, nes Aukščiausiojo teismo sprendimas yra netiesa, aš kiekvieną pastraipą galiu skaityti ir sakyti, kas yra neteisinga.“

Sprendimas dėl trenerės likimo dar bus priimtas

Elektrėnų savivaldybės sporto centro direktorius Alfredas Vainauskas DELFI teigė, kad oficialų teismo verdiktą įstaiga gavo tik prieš parą, todėl sprendimas dėl trenerės dar nepriimtas, tačiau tvirtino, kad bus sprendžiama, ar trenerė toliau gali eiti savo pareigas.

Jo teigimu, teismo sprendime nebuvo nurodymo, kad ji negali eiti savo pareigų, nors šiuo metu vykdomas vidinis sprendimas. „Dabar bandome spręsti problemą: kaip susitvarkyti ir kaip susidėlioti taškus ant „i“, tada priimsime sprendimą, – kalbėjo direktorius. – Tariamės su Vaiko teisių specialistais, su Švietimo skyriumi, juristais, administracija. Galvojame, kaip šią problemą išspręsti. Bus priimti sprendimai.“

Direktoriaus A. Vainausko teigimu, procesas, po kurio turi būti priimtas sprendimas, neturėtų užtrukti ilgai, tačiau pažymėjo, kad yra visokių atsiliepimų apie trenerę: ne tik blogų, bet ir gerų.

„Tiek federacija skambina, tiek tėvai. Sprendimą priimti nėra paprasta, todėl tikrai bus konsultuojamasi ne su vienu ir ne su dviem teisininkais, specialistais. Nenoriu užbėgti už akių ir pasakyti, ar jis bus atleista, ar ne. Norime viską padaryti, kad viskas būtų teisingai ir įstatymiškai pagrįsta. Negaliu paimti ir išmesti žmogaus iš darbo“, – kalbėjo A. Vainauskas.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

6 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.

Naujausios žinios

Skaitytojai praneša: Laisves alėjos fontanas aptvertas

Kauno policija ieško mikliai prie bankomato apsisukusios moters

Karo muziejaus bokšto laukia atgimimas: lankytojams bus atverta nauja erdvė

Po išsamių tyrimų žalgiriečiai susirinko į pirmąją treniruotę

Policija šį savaitgalį pradeda tikrinti, kaip laikomasi saviizoliacijos: papildomo įspėjimo nebus

Vyriausybė ketina atšaukti draudimą užsieniečiams iš ES šalių atvykti į Lietuvą

Visoje Lietuvoje skelbiama hidrologinė sausra

Vidurinį pirštą Kauno pareigūnui ištiesęs vairuotojas pasigailėjo

Iš Kauno gatvių dingę „trikojai“ vėl sugrįš

Saugantis koronaviruso - stipresnė kavinių ir prekybos vietų patikra