Aistros dėl tymų vakcinų Kaune: jei nepatenkate į rizikos grupę, teks meluoti – Kas vyksta Kaune

Aistros dėl tymų vakcinų Kaune: jei nepatenkate į rizikos grupę, teks meluoti

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Pirmadienį paskelbtais Užkrečiamų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, laikotarpiu nuo sausio iki kovo 25 dienos pagal gyvenamąją vietovę, Kaune registruota daugiausiai tymų atvejų – 180. Tačiau visi norintys skiepytis nuo tymų nemokamai, deja, negalės to padaryti. Nemokama vakcina teikiama tik tam tikroms asmenų grupėms. O mokamų vakcinų nuo tymų Kaune taip pat nelikę. Tad tam, kad pavyktų išvengti pastarojo susirgimo, teks griebtis gudrybės, sako kauniečiai.

Su „Kas vyksta Kaune“ redakcija susisiekę ir apie vakcinos nuo tymų deficitą miesto gydymo įstaigose informavę skaitytojai, teigia kreipęsi į Kauno miesto poliklinikos Dainavos padalinį. Čia iš skiepų kabinete dirbančio personalo išgirdo liūdinančią žinią – nemokamai skiepijami tik asmenys, turėję kontaktą su tymais sergančiu žmogumi, arba vaikai nuo 1,3 metų bei nuo 6 iki 7 metų. Pageidaujantys susimokėti už skiepą, to padaryti esą taip pat negali – mokamų vakcinų kol kas nėra. Tikėtina, jog pastarųjų papildymas į gydymo įstaigas atkeliaus kitą savaitę, tačiau garanto nėra.

Portalo kalbinta medicinos klinikos „Endemik“ Kauno regiono padalinio vadovė Renata Jurienė taip pat patvirtino, jog vakcinų nuo tymų trūkumas jaučiamas ženkliai padidėjus besiskiepijančių žmonių kiekiui.

„Šiuo metu laukiame naujos vakcinos siuntos, tikimės, kad kitą savaitę jos turėsime visuose „Endemik“ padaliniuose ir galėsime paskiepyti dar daugiau žmonių. Vakcina perkama centralizuotai ir ja aprūpinamos gydymo įstaigos. Mokėti už šiuos skiepus nereikia – juos perka Valstybinė ligonių kasa Privalomojo socialinio draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Svarbiausia, jog žmonės, turėję tiesioginį kontaktą su tymais sergančiu asmeniu, kreiptųsi į savo šeimos gydytoją“, – akcentavo ji.

Tuo tarpu, R. Jurienės teigimu, tie, kurie nusprendžia pasiskiepyti klinikoje, bet nepatenka į rizikos grupę, už vakciną turėtų mokėti. „Skiepijame visus norinčius – tiek sergančius, tiek ketinančius skiepytis profilaktiškai. Pacientams, kurie nėra tikri, ar jie skiepyti apskritai, o galbūt yra persirgę tymais, rekomenduojama atlikti kraujo tyrimą imunizacijos lygio nustatymo tikslu. Atsižvelgdamas į tyrimo rezultatus šeimos gydytojas rekomenduoja skiepijimo schemą“, – paaiškino medicinos klinikos „Endemik“ atstovė.

„Kas vyksta Kaune“ žiniomis, tymų antikūnių kraujyje tyrimo apytikrė kaina 11-16 eurų. O atsakymo teks luktelėti 5-10 dienų.  Jei bus įrodyta, kad imunitetas nepakankamas, veikiausiai tokie asmenys bus paskiepyti nemokamai. Kaip jau minėta anksčiau, nemokamai paskiepyti bus ir turėję kontaktą su tymais sergančiu asmeniu, bet tai padaryti reikia skubiai – per 72 val.

Tiesa, skubiu atveju Kaune įsikūrusios „Antėjos“ klinikoje galima užsisakyti vardinę vakciną, kurios kaina siekia 45 eurus. Pastaroji bus pristatyta per 10 darbo dienų.

Kauniečiai šmaikštavo, jog žmonės, norintys skiepytis nuo tymų nemokamai, bet nepatenkantys į vieną iš dviejų anksčiau minėtų kategorijų, turėtų meluoti, jog, pavyzdžiui, turėjo kontaktą su tymais sergančiu asmeniu. Tuomet, tikėtina, bus paskiepyti nemokama vakcina, nes pastaruoju atveju atlikti imuniteto atsparumo tymams tyrimą lieka vis mažiau laiko, juk liga gali užklupti netikėtai.

„Šiuo metu turime per 30 tūkst. dozių finansuojamų vakcinų nuo tymų, skirtų vaikams pagal vaikų profilaktinio skiepijimo kalendorių, bei kontaktą su sergančiuoju šia virusine infekcine liga turėjusiems asmenims. Visos šalies gydymo įstaigos gali atvykti ir pasiimti minėtoms rizikos grupėms priklausančias vakcinas. Artimiausiu metu, ministro paliepimu planuojama nemokamų vakcinų nuo tymų kiekį papildyti dar nuo 60 iki 120 tūkst. dozių“, – „Kas vyksta Kaune“ sakė ULAC Švietimo ir komunikacijos skyriaus vedėjas Zigmas Nagys.

Portalo šaltinių duomenimis, imunitetas po vienos vakcinos nuo tymų, gautos vaikystėje, išlieka tik iki 6-7 gyvenimo metus. Pirmąja vakcina nuo tymų Lietuvoje pradėta skiepyti 1964 metais, antrąja – nuo 1988 metų.  Tad tikėtina, jei asmuo, gimęs 1964-1988 metais, ir jo tėvai nebuvo antivakcininkai, šis turi būti skiepytas viena vakcina, o gimęs po 1988 metų – dvejomis vakcinomis. Tymų viruso inkubacinis laikotarpis trunka apie savaitę. Tai bene labiausiai užkrečiama infekcinė liga – vienas sergantysis užkrečia iki 19 žmonių, tuo tarpu, sergant gripu – 4. Žmogus tymų virusą išskiria į aplinkos orą kosėdamas, čiaudėdamas, sloguodamas. Virusas išlieka aktyvus uždaroje patalpoje iki 2 val. Jei esate persirgę tymais, įgyjate imunitetą visam gyvenimui.

 

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA