Mulkina žmones: ministerija iškastravo maisto produktų kainas

Asociatyvi / archyvo nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Pirmą kartą viešai paskelbta oficiali informacija apie pagrindinių maisto produktų kainas didžiuosiuose prekybos tinkluose. Tačiau susidaro įspūdis, kad kainas į lentelę Žemės ūkio ministerija rašė prekybininkų užlaužtomis rankomis. Detaliau susipažinus su pateiktomis kainomis ir produktais kyla rimtų abejonių, ar tokiais tyrimais galima pasitikėti ir apie tai žurnalisto Arūno Dambrausko tekstas. 

Žurnalistas Arūnas Dambrauskas

Nepretenduoju į eksperto nuomonę, tačiau pasižvalgęs keliuose Kaune esančiose prekybos centruose padariau išvadą, kad skelbiamos kainos yra iškastruotos. Ir tai padaryta gudriai, gal net amoraliai. Mat prekių krepšelio sudėtis (jei į jį dėsime produktus, kurie atitinka ministerijos lentelėje nurodytas kainas) yra elgetiška ir socialiai žeminanti.

Pavyzdžiui, lentelėje skelbiama, kad vidutinė mažiausia geriamojo pieno kaina – 0,39 centai už litrą (vidutinė produkto mažiausia kaina apskaičiuota panaudojant 3 mažiausias kainas). Rimtai?

Peržiūrėjus ir kitų ministerijos sąraše įtrauktų produktų kainas, darosi akivaizdu, kad lentelėje surinkti tokie produktai, kuriais minta patys vargingiausieji, skaičiuojantys kiekvieną centą. Toks maistas paprastai dalijamas nakvynės namų suvargėliams ir panašiems bėdžiams. Gal ministerija mus tokiais ir laiko? Įtariu, kad ministerijos atstovai patys tokios „pigienos“ neperka. Net ir veltui neimtų.

Antai skelbiama, kad tamsios duonos vidutinė mažiausia kaina 0,86 centai už kilogramą. Yra tokia duona. Tai pati pilkiausia prekė lentynoje – apačioje, prie pat grindų. Tokią duoną dažniausiai perka tie, kuriems nesvarbu kokybė, sveika mityba ir pan. Svarbu sutaupyti centą ir nenumirti iš bado.

Oriai ir sveikai galintys gyventi pirkėjai renkasi kokybiškesnius produktus. O tokių produktų duonos lentynose labai daug – tai ir visagrūdė, ir bemielė, ir ekologiška, ir pridėtinio cukraus neturinti duona. Tačiau ji keletą kartų brangesnė – iki 3,2 euro už kilogramą. Panašiai ir su makaronais. 

Bet grįžkime prie geriamojo pieno, kurio kaina lentelėje – 39 centai už litrą. Tokio pieno radau vienoje dėžėje sukrautuose plastikiniuose maišeliuose. Bet ar tai vidutinė mažiausiai kainuojančių tos rūšies prekių kaina? Kitokio pieno nepavyko rasti pigesnio nei 68 centai už litrą. Susumavus vidurkį išėjo ne 39, bet 59 centai už litrą. 

Beje, vidutinė trijų mažiausios kainos kategoriją atitinkančių makaronų 1 kilogramo kaina, mano skaičiavimais, – 85 centai už kilogramą (skelbiamoje lentelėje – 50 centų). Bet ne skaičiuose esmė. Tikrai nemanau, kad gali būti specialus klaidinimas. Tiesiog dar kartą išsigrynino valdžios institucijų požiūris į žmonių poreikius. Paaiškėjo, į kokį maistą kviečiama orientuotis, – į elgetišką.

Dažnai girdime, kad Lietuvoje siekiama užtikrinti kokybiškesnį gyvenimą, tai gal reiktų orientuotis ir į kokybiškesnių maisto produktų kainų vidurkį?

Bet Molio motiejukams tiks ir pigiena, nes jie juk gali maitintis šienu ir pjuvenomis!

41 KOMENTARAS
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

R. Alijevo bylos dėl prisijungimo prie buvusios žmonos paskyrų teismas ir vėl nepradėjo

Tarp įtakingiausių Lietuvos verslininkų ir ekonomistų - net trys kauniečiai

Žinomuose festivaliuose - tikra narkotikų puota

Vakar iškritęs lietus tik pradžia – atkeliauja 4 kartus stipresnės liūtys

Prie „Kauno Žalgirio“ klubo prisijungė vienas geriausių Lietuvos futbolininkų

Į smurto skandalą įklimpusi septynių vaikų mama: prašau mane išteisinti

Apie socialinę verslo atsakomybę ir galimybes Lietuvos moksleiviams

Pabėgioti išsiruošęs kaunietis sulaikė neblaivią vairuotoją

Savaitgalį atidaromas dar vienas atnaujintas Kauno parkas

Oficialu: nuo kitų metų turėsime viena nedarbo diena daugiau