Grįžta gandrai | Kas vyksta Kaune

Grįžta gandrai

Archyvo / J. Glemžos nuotr.

Lietuvoje laukiama sugrįžtančių baltųjų gandrų. Paskutinės apskaitos duomenimis, šalyje peri apie 20 tūkst. jų porų. Tai maždaug dešimtadalis pasaulinės rūšies populiacijos.

Medžiuose peri 21 proc. visų gandrų porų, ant vandentiekio bokštų ir pastatų – 18 proc., nedidelė dalis – neįprastose vietose (ant šiaudų stirtų ir t.t.). Daugiausia gandrų porų, net 61 proc., peri ant elektros linijų atramų. Beveik visi šie lizdai susukti ar bent pradėti sukti pačių paukščių.

Lizdai ant oro linijų atramų (stulpų) paukščiams patrauklūs ir patogūs, nes į juos paprasta įskristi. Tačiau tokie lizdai kelia problemų, nes laidus liečianti lizdo medžiaga sukelia energijos netektis, nuo paukščių išmatų laidai trūkinėja. Tokiuose lizduose ir didesnė gandrų žūčių tikimybė.

Lietuvos ornitologų draugijos vykdyto Europos Sąjungos lėšomis finansuoto projekto „Baltųjų gandrų (Ciconia ciconia) apsauga Lietuvoje“ metu, 2009–2012 m., ant oro linijų atramų sukrautų lizdų vietose įrengta 3 260 specialių metalinių lizdinių platformų, kurias gandrai „pripažino“ ir ant jų susuktuose lizduose perėjo. Nemažai tokių platformų įrengė elektros linijas eksploatuojančios įmonės.

Dėl to, kad ant elektros atramų esantys lizdai kelia grėsmę, skubama iki gandrams sugrįžtant juos tvarkyti. Dažnai klausiama, ar galima išardyti, nugriauti ant elektros linijų atramų esančius baltųjų gandrų lizdus ir taip apsaugoti šias linijas.

Baltasis gandras – saugoma rūšis, įrašyta į Europos Tarybos direktyvos dėl laukinių paukščių apsaugos (paprastai vadinamos Paukščių direktyva) I priedą; šio priedo rūšims privaloma steigti saugomas teritorijas.

Kadangi Lietuvoje baltųjų gandrų populiacija ypač gausi, ir visos Lietuvos paskelbti saugoma teritorija nėra prasmės, šis reikalavimas netaikomas. Tačiau gandrų, kaip ir visų kitų be išimties paukščių, lizdus pagal Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymo 15 straipsnio reikalavimus „tyčia naikinti arba pažeisti laukinių paukščių lizdus ir kiaušinius, net jei jie yra tušti“, ardyti yra draudžiama.

Tačiau, jeigu lizdas kelia grėsmę žmonių sveikatai ar daro didelę žalą, jį galima būtų perkelti, nuardant ir jo vietoje įrengiant specialią metalinę platformą. Taip pat, jeigu greta medyje, ant stogo ar kito stulpo įruošiamas pagrindas lizdui, tam specialaus leidimo nereikia. Elektros linijas eksploatuojančios įmonės turėtų pasirūpinti apsaugomis, trukdančiomis gandrams įsikurti senose lizdų vietose.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA