Jau birželį-liepą Lietuvoje baigs galioti 54 tūkst. „Mobile-ID“, anksčiau dar žinomo kaip mobiliojo parašo, paskyrų, praneša šią paslaugą teikianti bendrovė „SK ID Solutions“. Gyventojai, norintys toliau saugiai tvirtinti savo tapatybę internete ar pasirašinėti dokumentus šia kvalifikuoto elektroninio parašo priemone, turėtų suskubti ją atsinaujinti. Tai padaryti galima fiziškai atvykus į „Mobile-ID“ sertifikatą išdavusio mobiliojo ryšio operatoriaus saloną.
„Mobile-ID“ ir kitose tapatybės patvirtinimo priemonėse esantys el. atpažinties ir el. pasirašymo raktai yra nuolat tobulinami, o dėl saugumo patys „Mobile-ID“ sertifikatai galioja penkerius metus. Jie atitinka aukščiausius „eIDAS“ reglamento standartus, taikomus asmens tapatybei nustatyti ar pasirašyti dokumentus. Be to, su „Mobile-ID“ teikiami kvalifikuoti el. parašai prilygsta pasirašymui ranka“, – sako Viktoras Kamarevcevas, „SK ID Solutions“ verslo vadovas Lietuvoje.
Kaip rašoma „SK ID Solutions“ pranešime žiniasklaidai, apie „Mobile-ID“ sertifikato galiojimo pabaigą gyventojus asmeniškai informuoja mobiliojo ryšio operatoriai.
„Gavus pranešimą su data, kada baigs galioti jūsų sertifikatas, ne vėliau nei nurodytą dieną reikia nuvykti į šią priemonę išdavusio mobiliojo ryšio operatoriaus saloną, kuriame sena SIM kortelė bus pakeista nauja. Visgi, rekomenduojame nelaukti paskutinės dienos ir atvykti į saloną dar prieš baigiant galioti turimam „Mobile-ID“ sertifikatui. Mat atsinaujinę iš anksto būsite ramūs, jog ir toliau be trukdžių galėsite naudotis priemonės privalumais: prisijungti prie interneto banko ar kitų el. sistemų, pasirašyti dokumentus, užsisakyti el. paslaugas, patvirtini operacijas ir kita“, – sako V. Kamarevcevas.
Jei pranešimo negavote ir norėtumėte pasitikrinti savo „Mobile-ID“ sertifikato galiojimo laiką, tai galite padaryti „MyID“ portale.
Nesiunčia nuorodų
Ekspertas atkreipia dėmesį, jog „Mobile-ID“ sertifikatų atnaujinimas gali būti sukčių akiratyje. Todėl gavus pranešimą apie priemonės galiojimo pabaigą būtina atidžiai patikrinti informaciją.
„Svarbu atminti, jog informuodami apie „Mobile-ID“ galiojimo pabaigą nei mobiliojo ryšio operatoriai, nei paslaugos teikėjas „SK ID Solutions“ niekada nesiunčia jokių aktyvių nuorodų, neprašo pateikti asmens duomenų ar patvirtinti operacijų, – teigia V. Kamarevcevas. – Siųsdami apgaulingas žinutes sukčiai beveik visada stengiasi sukelti skubėjimo jausmą. Tad jei sulaukėte žinutės ar skambučio su raginimu tuojau pat atnaujinti „Mobile-ID“ sertifikatą, nedelsdami nutraukite bendravimą ir apie tai informuokite paslaugos teikėją bei policiją. Atminkite – naują sertifikatą išduoti gali tik jūsų mobiliojo ryšio operatorius ir tik fiziškai nuvykus į saloną.“
Šiuo metu kvalifikuotu el. parašu „Mobile-ID“ Lietuvoje naudojasi apie 460 tūkst. žmonių.