Kai už lango siaučia žiemiškos pūgos, kai dienos trumpėja, kai treniruotes sporto salėje retsykiais norisi iškeisti į tingius vakarus prie ekranų, į kino teatrus sugrįžta Sporto kino festivalis. Septintus metus Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) ir Lietuvos olimpinio fondo organizuojamas, jau tradiciniu tapęs renginys skelbia startą – ketvirtadienį sostinės „Forum Cinemas Vingis“ kino teatre vyksta šventinis renginio atidarymas.
Raudonas kilimas, būrys garsių svečių, interaktyvios pramogos ir galimybė kitaip pažinti sportą – per kiną, per išskirtines asmenybes, jų istorijas ir išgyvenimus, kurie įkvepia, motyvuoja, stebina, priverčia susimąstyti. Apie tai, kad už kiekvieno herojaus pirmiausia stovi žmogus, kalba ir šių metų festivalio šūkis – „Už medalį ryškesnės istorijos“.
Vieną tokių istorijų Sporto kino festivalio svečiai galėjo išvysti šventiniame atidaryme – daugiau nei dviem šimtams susirinkusiųjų buvo pristatyta filmo „Olga“ VIP premjera.
Išskirtinė šveicarų režisieriaus Elie Grappe‘o drama jau dabar vadinama realiai pretendente į „Oskarą“, ji jau spėjo sulaukti kritikų ovacijų: sužibėjo Kanų festivalio paralelinėje programoje „Kritikų savaitė“, gavo įvertinimą už geriausią scenarijų, aplankė Karlovi Varų, San Paulo, Morelijos, Lozanos festivalius, Hamburge nuskynė Geriausio filmo, Romoje – Specialų žiuri, Briuselyje – Publikos simpatijų prizus.
Apie ukrainiečių gimnastę Maidano įvykių kontekste pasakojanti juosta galiausiai pasiekė ir Lietuvos žiūrovus –„Olga“ sudomino tiek sportininkus, tiek kultūros, pramogų pasaulio atstovus.
Kaip skelbiama organizatorių pranešime, į šventinį Sporto kino festivalio atidarymą rinkosi būrys žinomų žmonių. Tarp jų – olimpiečiai Diana Zagainova, Milda Valčiukaitė ir Saulius Ritter, Ričardas Nekriošius, taip pat – Janina Lapinskaitė ir Algimantas Puipa, Valda Bičkutė, Gabija Ryškuvienė, broliai Kšištofas ir Darjušas Lavrinovičiai, Baiba Skurstenė-Serdiukė su vyru Mykolu Serdiuku, Redita Dominaitytė ir daugelis kitų.
Festivalyje sveikinimo kalbą sakė ir Lietuvos ir Ukrainos tarpparlamentinės draugystės grupės narys ir tos grupės pirmininko pavaduotojas Jonas Jarutis.
„Džiaugiamės, kad sporto tema kine kasmet tampa vis aktualesnė, kad kasmet kuriama vis daugiau filmų, atskleidžiančių kitą medalio pusę, leidžiančių iš arčiau pažvelgti į tai, kas dažnai lieka už kadro. Šiemet Sporto kino festivaliu siekiame žiūrovui parodyti, jog kiekvienas herojus pirmiausia yra žmogus“, – sako festivalį organizuojančio LTOK prezidentė, olimpinė čempionė Daina Gudzinevičiūtė.
Pasak jos, sporte, kaip ir gyvenime – dažnai matome tik pergales, džiaugiamės sportininkų pasiekimais. Tačiau kelias iki triumfo neretam atletui – ilgas ir sudėtingas, kupinas įvairiausių kliūčių. Todėl kinas gali tapti puikiu įrankiu, padedančiu pažinti sportą, atrasti naujas sporto šakas, apie kurias galbūt niekuomet nesusimąstėme, neįvertinome, nepažinome jų.
„Sporto kino festivalis skatina kitomis akimis pažvelgti į sportą – įkvėpti, edukuoti, pamokyti, motyvuoti. Sportas – labai įvairialypis, tuo, neabejojame, įsitikins ir festivalio žiūrovai – programa parinkta taip, kad joje žiūrėti ką ras kiekvienas“, – tikina D. Gudzinevičiūtė.
Gruodžio 2–9 dienomis Vilniaus ir Kauno „Forum Cinemas“ ekranuose bus rodomi įvairias sporto šakas ir aktyvias veiklas apimantys filmai, tarp jų – plaukimas, futbolas, banglentės, nardymas, bėgimas, riedlentės, gimnastika. Nors pagrindinės filmuose nagrinėjamos temos apima daugiau nei tik sportą – filmai kalba apie toleranciją, lygybę, humaniškumą, diskriminaciją, socialinę atsakomybę, LGBT temas.
Programos turiniui šiemet festivalio organizatoriai skyrė itin didelį dėmesį – ją sudarė bene garsiausias Lietuvos kino kritikas bei apžvalgininkas Edvinas Pukšta. Kasmet jam tenka peržiūrėti tūkstančius filmų, tačiau atrinktus filmus jis jau dabar vadina sėkmingais ir įtraukiančiais kiekvieną žiūrovą.
„Tai ne specifiniai filmai apie kokią nors vieną sporto šaką, bet labiau taiklios, provokuojančios, įkvepiančios, asmeninės, praplečiančios akiratį dramos, kuriose sportas tik padeda iškelti opias humaniškas, socialines ir politines dilemas. Filmai prabyla apie nepastebimą diskriminaciją, pasineria ginti žmogaus teises, atskleidžia televizijos ekranuose nematomus užkulisius po varžybų, egzaminuoja atletus dažnai užgulančius nepakeliamus lūkesčius, atkreipia dėmesį į tikrus istorinius įvykius“, – sako E. Pukšta.
Sporto kino festivalio programa žiūrovui siūlo 6 dokumentinius ir 3 vaidybinius filmus. Pusė jų kurti režisierių moterų, kitą režisavo vyrai. Filmai išsiskiria geografine gausa, programoje – ne tik Europos kinas, bet ir Egipto, Kanados, Kinijos, Australijos kūrėjų darbai. Dalis jų atkeliavo tiesiai iš didžiausių ir populiariausių pasaulio kino festivalių, kuriuose jau spėjo sulaukti pasaulinio pripažinimo.
Sporto kino festivalis vyks gruodžio 2–9 dienomis, filmai bus rodomi Vilniaus ir Kauno „Forum Cinemas“ kino teatruose.
Visas naujienas sekite: https://www.facebook.com/sportokinofestivalis
Filmų repertuaras: https://www.forumcinemas.lt/events/sportokinofestivalis/