Kandidatų į prezidentus reitinguose į antrą vietą stipriai padidinusi savo populiarumą iškopė Ingrida Šimonytė. Kitų populiariausių kandidatų reitingai stagnuoja, rodo „Spinter tyrimų“ apklausa.
Kaip rodo Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ spalio 16-30 dienomis, naujienų portalo DELFI užsakymu atlikta visuomenės nuomonės apklausa, populiariausių pretendentų į kandidatus į prezidentus trejetuke rikiuojasi ekonomistas Gitanas Nausėda, parlamentarė Ingrida Šimonytė ir premjeras Saulius Skvernelis.
G. Nausėdos reitingas per mėnesį kito nedaug, 3,1 proc. apklausos paklaidos ribose. Rugsėjį jis buvo 25,1 proc., spalį – 24,4 procento. I. Šimonytė iš trečios vietos pakilo į antrą. Jos reitingas prieš mėnesį buvo 10,3 proc., o spalį – 16,6 procento. S. Skvernelio populiarumas išliko stabilus. Rugsėjį už jį būtų balsavę 10,5 proc., o spalį – 9,5 proc. respondentų.
Spalį 9,2 proc. apklaustųjų būtų linkę balsuoti už buvusį diplomatą Vygaudą Ušacką, kuris apsisprendė, kad rinkimuose nedalyvaus. 4,9 proc. palaikė Kauno miesto merą Visvaldą Matijošaitį, 2,7 proc. – europarlamentarę Viliją Blinkevičiūtę, 2,2 proc. – „valstiečių“ lyderį Ramūną Karbauskį.
2,1 proc. apklaustųjų balsuotų už ekonomistę, parlamentarę Aušrą Maldeikienę, 1,9 proc. – už filosofą Arvydą Juozaitį, 1,8 proc. – europarlamentarą Antaną Guogą, 1,6 proc. – už parlamentarą Naglį Puteikį, 0,9 proc. – už eurokomisarą Vytenį Andriukaitį, 0,8 proc. – už europarlamentarą Valentiną Mazuronį, 0,5 proc. – už europarlamentarą Petrą Auštrevičių.
Už dar kokį nors kitą kandidatą balsuotų 2,5 proc. respondentų. Nežinojo, už ką balsuotų, 8,2 proc., o būtų nebalsavę 10,2 proc. apklaustųjų.
Augo vienintelės kandidatės populiarumas
Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ vadovas, sociologas Vladas Gaidys teigė, kad prieš mėnesį apklausoje, leidžiant respondentams patiems įvardinti savo kandidatą, pirmavo G. Nausėda, I. Šimonytė, S. Skvernelis ir V. Ušackas.
„G. Nausėdos reitingas buvo įsisotinęs, I. Šimonytė stipriai kilo, o S. Skvernelio ir V. Ušacko reitingo augimas buvo sustojęs“, – sakė V. Gaidys.
Sociologas pastebėjo, kad I. Šimonytė jau yra peržengusi konservatorių elektorato lubas, ją remia ir tie asmenys, kurie už konservatorius nebalsuotų, tačiau ją, kaip žmogų, palaiko.
„Tai – ne koks nors Tėvynė sąjungos (TS) kandidatas, o greičiau suvokiama, kad taip gavosi, kad TS prie jos į kompaniją atėjo“, – svarstė V. Gaidys.
Sociologas nemano, kad aštrus rinkėjų kritikavimas būtų į naudą S. Skverneliui.
„S. Skvernelio aštrus kalbėjimas turėjo pliusų ten, kur jis kovojo su svarbiomis politinėmis figūromis, galingomis institucijomis. Šiuo atveju, jeigu jis pasisako prieš mokytojus, tai čia – ne ta kova – gulintį mušti“, – sakė V. Gaidys.
Abejoja dėl S. Skvernelio kandidatavimo
Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos prorektorė mokslui ir studijoms prof. Jūratė Novagrockienė mano, kad I. Šimonytės populiarumo augimui įtakos turėjo konservatorių pirminiai rinkimai.
„Tai, kad buvo leista balsuoti ir ne partijos nariams, buvo puiki viešoji akcija kandidatams viešojoje erdvėje išreklamuoti. Buvo labai profesionaliai organizuoti debatai, aiškiai formuojami klausimai, leidžiama atsiskleisti kandidatų pozicijai. Manau, kad tai buvo viena pagrindinių priežasčių, kodėl I. Šimonytės reitingas kilo net šešiais punktais per mėnesį“, – sakė J. Novagrockienė.
Politologė suabejojo, ar S. Skvernelis dalyvaus prezidento rinkimuose.
„Labai tuo abejoju, nes jam, kaip politikui, kaip dabartiniam Ministrui Pirmininkui, neapsimoka eiti į rinkimus. Jam būtų labai sunku sukurti stiprią alternatyvą pirmaujantiems kandidatams, greičiau tai bus kova tarp tų dviejų (I. Šimonytės ir G. Nausėdos)“, – kalbėjo J. Novagrockienė.
Politologė nedrįso spėlioti, ką galėtų „valstiečiai“ palaikyti šiuose rinkimuose.
„Gal jie ir nori turėti savo kandidatą, bet jie turi lyderių krizę“, – sakė J. Novagrockienė.
Pats R. Karbauskis, pasak jos, yra labai pragmatinis lyderis.
„Jis labai apskaičiuoja savo žingsnius, bet jam trūksta charizmos“, – sakė J. Novagrockienė.
Politologės nuomone, lieka vis mažiau šansų, kad rinkiminėje kampanijoje pamatysime ir dar kokį nors naują stiprų kandidatą, kuris sumaišys visas kortas.
„Jeigu prieš kokį mėnesį atrodė, kad tai yra galimas variantas, tai dabar kuo toliau, tuo mažesnė tikimybė, kad jis sugebėtų iššokti į jau važiuojančias roges, ir sėkmingai dalyvauti rinkiminėje kampanijoje. Nebent tai būtų labai stiprus iš išorės atėjęs kandidatas, bet kol kas tokių nematau“, – sakė J. Nocagrockienė.
Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ 2018 metų spalio 16-30 dienomis, naujienų portalo DELFI užsakymu, atliko visuomenės nuomonės apklausą. Tyrime dalyvavo gyventojai nuo 18 iki 75 metų. Apklausa buvo atliekama standartizuoto interviu metodu.
Tyrimas vyko visoje Lietuvos teritorijoje, iš viso 65 atrankiniuose taškuose, išdėstytuose taip, kad reprezentuotų visą šalies teritoriją.Tyrimo metu buvo apklausta 1005 respondentai. Tyrimo dalyvių pasiskirstymas proporcingas gyventojų skaičiui šalies regionuose.
Tyrimo rezultatų paklaida 3,1 procento.
Daugiau naujienų skaitykite čia.