Svarstoma Lietuvoje kurti atskirą policijos padalinį seksualiniams nusikaltimams prieš vaikus – Kas vyksta Kaune

Svarstoma Lietuvoje kurti atskirą policijos padalinį seksualiniams nusikaltimams prieš vaikus

BNS 2023/06/01 10:40
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė sako, jog šiuo metu svarstoma kurti atskirą policijos padalinį, kuris tirtų bylas susijusias su seksualiniais nusikaltimais prieš nepilnamečius.

„Kalbant apie teisėsaugos darbą turime reguliarius pasitarimus su mūsų tarnybų vadovais ir šiuo atveju kalbant apie policijos darbą tikrai yra kreipiamas didžiulis dėmesys apie tai kad policijos pareigūnai turi turėti tinkamas kompetencijas šitose (seksualinių nusikaltimų prieš nepilnamečius – BNS) temose, tinkamą pasirengimą ir žinias“, – LRT radijui ketvirtadienį sakė A. Bilotaitė.

„Diskutuojame apie atskiro policijos padalinio atsiradimą, kuris dirbtų būtent su tokiomis bylomis, ir tokiais atvejais. Tas yra šiuo metu svarstoma“, – pridūrė vidaus reikalų ministrė.

Vis dėlto, pasak jos, sprendžiant seksualinių nusikaltimų prieš nepilnamečius problemą būtinas visuomenės bei kitų institucijų įsitraukimas.

„Tai yra ne vienos institucijos darbas. Tai ir visuomenės įtraukimas, ir skirtingų ministerijų, ir institucijų, tarnybų darbas. Tikimės, kad šiandien tas mūsų toks formatas, kad šiandien pasirašysime rezoliuciją, įtrauks ministerijas į tarpinstitucinį įsitraukimą, įgalinimą savo srityse daryti tuos darbus, kuriuos reikia padaryti“, – teigė A. Bilotaitė.

Ketvirtadienį Vidaus reikalų, Socialinės apsaugos ir darbo bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos ketina pasirašyti rezoliuciją, kurioje bus išdėstyti institucijų įsipareigojimai, siekiant efektyviau mažinti nuo seksualinių nusikaltimų nukentėjusių vaikų skaičių.

A. Bilotaitė pažymėjo, jog su vaikais dirbančios įstaigos nesinaudoja Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registru, į kurį, pasako jos, šiuo metu įtraukta apie 2,6 tūkst. su seksualiniais nusikaltimais prieš nepilnamečius susijusių asmenų.

„Jeigu kalbėti pavyzdžiui apie apie įstaigas, kurios dirba su vaikais – gydymo įstaigas, švietimo įstaigos – jos jau dabar priimdamos (į darbą – BNS), ar tai būtų žmogus toje įstaigoje dirbantis kaip pedagogas, ar ūkio dalį tvarkantis, turėtų būti įvertintas, ar jis nėra registre. (…) Bet ką mes pamatėme, tai kad šiuo įrankiu nėra naudojamasi“, – teigė A. Bilotaitė.

„Man labai sunku suprasti tas priežastis, kodėl yra ignoruojamas šitas dalykas. Bandėme aiškintis, ar tai yra techninės priežastys, bet kol kas priežasčių nematome“, – pridūrė ministrė.

Pasak jos, Vidaus reikalų ministerija taip pat siūlo, kad su seksualiniais nusikaltimais prieš nepilnamečius susiję asmenys informuotų policiją ne tik apie savo gyvenamosios vietos, bet ir darbo vietos pakeitimą.

Ragina steigti ir ES centrą

A. Bilotaitė ir Europos vidaus reikalų komisarė Ylva Johansson (Ilva Johanson) ragina steigti ir naują Europos Sąjungos (ES) centrą kovai su seksualine prievarta prieš vaikus.

Taip jos kalbėjo ketvirtadienį tarptautinėje nuotolinėje konferencijoje „Kaip apsaugoti vaikus nuo seksualinio išnaudojimo?“.

Anot eurokomisarės, šiame centre dėmesys būtų skiriamas prevencijai, smurtą patyrusiems asmenims.

„Mano pasiūlyme daugiausia dėmesio skiriama prevencijai. Bendrovės įpareigojamos atlikti seksualinės prievartos rizikos vertinimą prieš vaikus jų sistemose“, – savo kalboje ketvirtadienį sakė Y. Johansson.

Anot jos, jei prevencija nepadėtų ir seksualinės prievartos rizika vaikams išliktų, tada nacionalinis šalies teismas galėtų išduoti bendrovei nurodymą dėl nusikaltimo aptikimo per tam tikrą laiką ir rizikos sumažinimo.

Pasak eurokomisarės, šiuo metu atnaujintose ES privatumo taisyklėse internetinėse žinutėse seksualinė prievarta prieš vaikus nėra aptinkama.

„Kad policija neliktų akla, mums reikia naujo nuolatinio ES teisės akto. Mano pasiūlymas yra būtinas, kad būtų galima ir toliau aptikti prievartą internetinėse žinutėse“, – sakė ji.

Tuo metu vidaus reikalų ministrė konferencijoje kalbėjo, kad per pastaruosius dvejus metus nepilnamečių atžvilgiu užregistruota 524 seksualinio pobūdžio nusikalstamos veikos.

Anot jos, per trejus metus 957 šalies vaikai pripažinti nukentėjusiais nuo įvairaus pobūdžio seksualinių nusikaltimų. 42 proc. seksualinį smurtą patyrusių vaikų nukentėjo nuo artimo žmogaus – tėvo, mokytojo, motinos sugyventinio, brolio ar globėjo.

Ji taip pat pridūrė, kad šiuo metu Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registre yra virš 2,6 tūkst. asmenų, pirmosios instancijos teismų nuteistų už seksualinio pobūdžio nusikaltimus.

Pasak A. Bilotaitės, didžiąją dalį – 48 proc. seksualinio pobūdžio nusikaltimų, kurie padaromi vaikų atžvilgiu, sudaro disponavimas pornografinio turinio dalykais, kuriuose atvaizduojami vaikai.

Y. Johansson teigimu, praėjusiais metais interneto bendrovės pranešė apie 87 mln. vaizdų ir vaizdo įrašų, kuriuose užfiksuota seksualinė prievarta prieš vaikus visame pasaulyje.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA