Kaune apdovanotas tolerantiškiausias metų žmogus ir L. Donskio premijos laureatas - Kas vyksta Kaune

Kaune apdovanotas tolerantiškiausias metų žmogus ir L. Donskio premijos laureatas

BNS 2023/02/19 18:22
K. Pansevič, D. Pipo nuotr. / „Kas vyksta Kaune“ montažas

Sekmadienio popietę Vytauto Didžiojo universitete Kaune Sugiharos fondas „Diplomatai už gyvybę“ paskelbė 2022 metų Tolerancijos žmogų ir įteikė Leonido Donskio premiją.

Fondo valdybos sprendimu praėjusių metų Tolerancijos žmogaus titulu apdovanotas istorikas Valdemaras Klumbys.

Valdemaras Klumbys / Domanto Pipo nuotr.

„Valdemaras Klumbys 2022 metais aktyviai reiškėsi viešojoje erdvėje, – kaip ir daugelis komentuodamas ir karo Ukrainoje peripetijas, bet tuo pačiu akcentuodamas jo pamokas Lietuvai, išeidamas už savo akademinių interesų lauko – sovietinės Lietuvos istorijos tyrimų – aktyviai polemizavo ir vertino šios epochos įtaką mūsų visuomenei, nuolat pabrėždamas, kad dabar Rusijos vykdomas karas Ukrainoje nėra tiesioginis sovietinis okupacijos tęsinys, kad sovietinės okupacijos ženklai Lietuvoje neturi būti beatodairiškai naikinami, o toks buldozerinis patriotizmas nužmogina Antrojo pasaulinio karo karius, vienareikšmiai ir beatodairiškai juos tapatinant su kraugeriškais okupantais – rusais, nors istorinė tiesa byloja, kad praeitis buvo daug kompleksiškesnė, Raudonosios armijos gretose buvo ne vien rusai, bet ir kitų tautybių žmonės, „vadavę“ Europą nuo nacizmo“, – teigiama fondo pranešime.

Anot jo, V. Klumbys savo įžvalgose ragino vengti esminės totalitarinio galvojimo prielaidos – nužmoginimo ir beveidystės, sovietinę praeitį priimant kaip kompleksiškesnę ir sudėtingesnę patirtį, kurią reikia vertinti kritiškai, bet ne vienpusiškai, įsiklausyti į kitų ir kitokius argumentus, nepamiršti dialogo ir diskusijų kultūros ir argumentuotų svarstymų, užuot dangsčiusis tik „patriotiniais“ lozungais ar kaltinimais pataikavimu Rusijos propagandai.

Filosofo L. Donskio premija skirta žurnalistui, aktyviam visuomenininkui Jonui Ohmanui.

Jonas Ohmanas / Karolinos Pansevič nuotr.

Vienas esminių kriterijų skiriant L. Donskio vardo premiją J. Ohmanui, pasak pranešimo, – nuosekli ir ilgametė veikla jo veikla, šiuo metu labiausiai susijusi su parama kariaujančiai Ukrainai.

„Svarbu, kad J. Ohmano veikla siejasi ne tik su solidarumu Ukrainai, bet ir skatina Lietuvos visuomenės pilietinę raišką, įsitraukiant į savo interesus peržengiančias veiklas, o dažnuose J. Ohmano pasisakymuose Lietuva jam asocijuojasi su sėkmingos kovos prieš sovietinę sistemą simboliu, valstybe prisidedančia prie kitų šalių laisvėjimo“, – rašoma pranešime.

Tradiciškai 2022 metų Tolerancijos žmogus – V. Klumbys – apdovanotas skulptoriaus Edmundo Frėjaus sukurtu atminimo medaliu ir diplomu, L. Donskio premijos laureatui J. Ohmanui įteiktas diplomas ir 1000 eurų premija.

Abiem laureatams taip pat įteikti šiemet mirusio Grigorijaus Kanovičiaus raštų rinkiniai.

Kasmetinė Tolerancijos žmogaus nominacija skiriama asmeniui savo veiksmais, viešu pavyzdžiu ar atviru žodžiu stojusiam prieš ksenofobijos bei antisemitizmo, kitaminčių, kitatikių bei kitataučių persekiojimą, pasisakiusiam prieš smurto, prievartos ir radikalizmo apraiškas visuomeniniame Lietuvos gyvenime.

L. Donskio premija teikiama už ilgametes pastangas stiprinti pilietinį sąmoningumą, pakantą ir toleranciją, taip pat už žmogaus teisių gynimą, dialogo mezgimą ir palaikymą tarp skirtingai mąstančių, už pamokas ir pastangas kalbėti be pykčio ir šališkumo, už kitokios nuomonės išklausymą ir jos gerbimą, už nuolatinį priminimą, jog lavinimasis ir apšvieta yra nuolat mus lydintys reiškiniai, stiprinantys abipusį supratimą ir empatiją.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA