Mirė popiežius emeritas Benediktas XVI | Kas vyksta Kaune

Mirė popiežius emeritas Benediktas XVI

DELFI, BNS, Kas vyksta Kaune inf. 2022/12/31 12:09
AP nuotr.

Eidamas 95-iuosius metus mirė popiežius emeritas Benediktas XVI. Benediktas, kuris 2013 metais tapo pirmuoju nuo Viduramžių popiežiumi, atsistatydinusiu iš pasaulio Katalikų Bažnyčios vadovo pareigų, jau daug metų buvo silpnos sveikatos.

Popiežius Pranciškus gruodžio 28-ąją pareiškė, kad jo pirmtakas „labai serga“ ir paragino už jį melstis. Vatikanas vėliau patvirtino, kad buvusio popiežiaus sveikatos būklė pablogėjo dėl senatvės.

Pastarosiomis dienomis visose Romos vyskupijos bažnyčiose per mišias buvo meldžiamasi, kad Viešpats lydėtų Romos vyskupą emeritą dabartiniu jam sunkiu metu, jį guostų ir padėtų jam iki galo liudyti meilę Bažnyčiai, pranešė Vatikanas.

Paskutiniu metu Benediktas XVI gyveno vienuolyne Vatikano teritorijoje.

„Dievo rotveileris“

Benediktui XVI buvo 78 metai, kai 2005 metų balandį jis pakeitė ilgai valdžiusį populiarųjį Joną Paulių II. Jo atsistatydinimas sukūrė precedento neturinčią situaciją, kai du popiežiai – Benediktas XVI ir jo įpėdinis popiežius Pranciškus – vienu metu gyveno tarp mažo miesto valstybės sienų.

Benedikto XVI pontifikatą temdė Bažnyčios nesutarimai ir pasipiktinimai dėl pedofilijos. Jis tapo pirmuoju pontifiku, kuris atsiprašė už visame pasaulyje kilusius skandalus, išreikšdamas „gilų gailestį“ ir asmeniškai susitikdamas su aukomis.

Tačiau nors jis ėmėsi svarbių veiksmų kovai su dvasininkų vykdomu vaikų išnaudojimu, buvo kritikuojamas, kad nesugebėjo užkirsti kelio Bažnyčios dangstymui. Pedofilijos skandalas jį vėl persekiojo, išėjus į pensiją.

2022 metų sausio mėnesį pasirodžiusioje kritiškoje vokiečių Bažnyčios ataskaitoje Benediktas buvo apkaltintas, kad būdamas Miuncheno arkivyskupu XX amžiaus aštuntajame dešimtmetyje asmeniškai nesugebėjo sustabdyti keturių grobuoniškų kunigų.

Benediktas neigia padaręs ką nors bloga, o Vatikanas griežtai gynė jo reputaciją.

Kitaip nei jo įpėdinis popiežius Pranciškus, jėzuitas, kuris džiaugiasi būdamas tarp tikinčiųjų, Benediktas XVI laikomas konservatyviu intelektualu. Anksčiau, eidamas vyriausiojo doktrinos vykdytojo pareigas, jis buvo pramintas „Dievo rotveileriu“.

Tačiau, būdamas pontifiku, jis atrodė prislėgtas iššūkių, su kuriais susidūrė Bažnyčia, prarasdama įtaką ir šalininkus, o Vatikane daugelį metų vykę neramumai padarė savo įtaką.

Jis atsistatydino 2013 metų vasarį, kardinolams lotyniškai paskelbęs pranešimą, vėliau sakydamas, kad šį sprendimą lėmė mistinė patirtis.

Užuojautą reiškia G. Nausėda

Šeštadienį popiet užuojautą dėl popiežiaus emerito Benedikto XVI (Juozapo Aloyzo Ratzingerio) mirties pareiškė Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda.

„Netekome dvasininko, kurio mokyme šiandienos pasaulis ir žmogus visada buvo dėmesio centre. Mąstydamas apie tai Benediktas XVI rėmėsi didžiaisiais krikščionybės išminčiais ir troško, kad mūsų perdėm vartotojiškame, susiskaldžiusiame pasaulyje krikščionybė atliktų svarbų apjungiantį vaidmenį. Pažinoję ar susidūrę su Benediktu XVI jį prisimins ne tik kaip dvasininką, bet ir kaip nuostabų mokslininką, teologijos ekspertą, studentų mylimą profesorių, aktyvų diskusijų tikėjimo ir religijos klausimais dalyvį. Jis garsėjo kaip estetas, suprantantis ir vertinantis meną bei muziką“, – sako šalies vadovas.

Prezidentas primena, kad 1968 metais išleista J. A. Ratzingerio knyga „Krikščionybės įvadas“ pelnė pasaulinį pripažinimą, buvo platinama pogrindyje ir sovietmečio Lietuvoje. Skaitydamos šią knygą išaugo ištisos Lietuvos krikščionių kartos. Nemažai daliai lietuvių leidinys buvo tarsi vadovėlis, skatinęs iš naujo suvokti tikėjimą kaip buvimo žmogumi galimybę.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA