Politologė D. Jakniūnaitė: Europai reikia apsispręsti, kaip stipriai nubausti Rusiją – Kas vyksta Kaune

Politologė D. Jakniūnaitė: Europai reikia apsispręsti, kaip stipriai nubausti Rusiją

Indrė Sesartė 2022/09/16 13:48
Asociatyvi / DELFI nuotr.

Ar Europos vienybė yra pakankamai stipri Rusijos agresijos Ukrainoje akivaizdoje ir geopolitinių audrų sūkuryje, ketvirtadienį bandė surasti atsakymą įvairių sričių atstovai „Europos namuose“ Vilniuje vykusioje diskusijoje. Manoma, jog yra bijoma visiško Rusijos subyrėjimo, o Vakarai ir toliau nesielgs preventyviai.

Kalbant apie sankcijų Rusijai poveikį, Marius Vaščega, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas, teigia, jog agresorę reikia silpninti palaipsniui, nes „sankcijos yra tarsi sunkus geležinis kamuolys, kuris pririštas prie kojos ir su juo judėti sunkiau, todėl reikia jas išlaikti“. „Tad sankcijos turi naudą ir prasmę. Deja, man atrodo, kad Vakarai toliau tik post factum reaguos į įvairias krizes, o ne elgsis preventyviai“, – pastebi M. Vaščega.

Politologė Dovilė Jakniūnaitė pabrėžia, jog „svarbu, kiek yra pasaulio pasiryžimo nubausti Rusiją“. „Yra ir baimė, kaip smarkiai nubausti Rusiją“, – teigia Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorė.

Daiva Jakaitė, Europos Parlamento biuro Lietuvoje vadovė, įvardija, jog yra bijoma visiško Rusijos kolapso, nes toks tektoninis lūžis galėtų turėti sunkiai nuspėjamas pasekmes visam pasauliui: „Pasižiūrėkime, kas dabar vyksta buvusios Jugoslavijos teritorijoje? Dar ir dabar ES ten sunku susitvarkyti. Yra bijoma visiško Rusijos subyrėjimo.“

Apie naują epochą ir vertybių perkainojimą bei naujos realybės įsisąmoninimą kalba Vytautas Bruveris, ELTA vyriausiasis redaktorius, kuris pasitelkia filmą „Žiedų valdovas“. Filmo pradžioje kalba elfų karalienė, kuri sako, jog pasaulis pasikeitė. „Pasaulis keičiasi ir mes tai jaučiame, mes įžengiame į naują epochą, naują realybę. Visas pasaulis turi suprasti, kad „reikalai kaip įprastai“ su Rusija jau nebevyks, todėl turime priimti pokyčius ir ruoštis būsimiems“, – teigia V. Bruveris.

Anot žurnalisto, jis pasigenda griežtesnės ES sankcijų politikos Rusijos atžvilgiu ir informacijos apie ginkluotės tiekimą Ukrainai: „Reikia aiškesnės vizijos į kur veda sankcijos, koks ES galutinis tikslas. Pasigendu užuominų, kaip pasiekti atsiribojimą nuo šėlstančio naujo nacistinio diktatoriaus Putino.

Trūksta informacijos ir dėl ginkluotės Ukrainai. Aišku, ES yra nekarinė, „vegetariška“ organizacja, bet apie ginklus reikia kalbėti, skleisti žinutę. Reikia aiškios politikos su Rusija ir reaguoti preventyviai, o ne po fakto. Tiesa ta, kad Rusija turi būti silpninama palaipsniui, nes jeigu Rusijoje viskas grius staiga, tai bus didelis kataklizmas su baisiomis pasekmėmis“.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA