E. Balčiūnaitės patarimai bėgikams prieš Olimpinę dieną: kaip pasiruošti varžybų startams ir kokių klaidų nedaryti – Kas vyksta Kaune

E. Balčiūnaitės patarimai bėgikams prieš Olimpinę dieną: kaip pasiruošti varžybų startams ir kokių klaidų nedaryti

Bėgimas – ir sportas, ir meditacija, o bėgti gali visi! Tuo neabejoja olimpietė, tituluota Lietuvos vidutinių nuotolių bėgikė Eglė Balčiūnaitė. Pasak jos, kone kiekvienas gali bėgte įveikti keletą kilometrų – svarbiausia neperspausti treniruojantis ir turėti kantrybės – rezultatai anksčiau ar vėliau ima džiuginti.

Patyrusiems bėgikams 5 ar 10 kilometrų neretai tėra kasdienis apšilimas, o tiems, kurie tik pavasarėjant orams nupūtė dulkes nuo sportinių batelių, tokia distancija gali būti tikras iššūkis. Tačiau nuo kažko juk reikia pradėti, o jei dar norisi sudalyvauti varžybose?

Kaip tinkamai pasiruošti bėgimų startams, nuo ko pradėti ir kokių klaidų nedaryti – pasakoja E. Balčiūnaitė.

„Bėgime vienos populiariausių distancijų – 5 ir 10 kilometrų, tačiau, nors toks atstumas išties įveikiamas atstumas daugeliui, jam reikia kryptingai pasiruošti. Jei pasiruošimo mažiau arba tik pradėjote treniruotis – pradėkite nuo mažesnių atstumų, porą kilometrų lengvu tempu bus puiki treniruotė, labai svarbu, kad bėgimas teiktų malonumą ir netaptų kančia“, – sako olimpietė.

Eglė Balčiūnaitė / Organizatorių nuotr.

Kaip rašoma Lietuvos tautinio olimpinio komiteto pranešime žiniasklaidai, per didelis tempas treniruočių pradžioje – viena dažniausių pradedančių bėgikų klaidų. E. Balčiūnaitės teigimu, daugelis dažnai pervertina jėgas, startuoja per greitai, o finišo tiesiojoje keiksnoja save tikindami, kad bėgimas – ne jiems. Tokios situacijos – itin dažnos, todėl pirmiausia, ką reikėtų padaryti siekiant jų išvengti – sąmoningai pristabdyti save ir nebijoti bėgti lėčiau.

„Prieš startą visi esame kupini jėgų, bet labai svarbu pradėti per stipriai. Tinkamai pasirinkus greitį ir paskirsčius savo jėgas galime nubėgti daugiau nei patys manome, pavyzdžiui 1988 metrų ilgio lietuviškos olimpinės mylios atstumas tikrai įveikiamas praktiškai kiekvienam“, – tikina profesionali bėgikė.

Šią distanciją, kaip ir 5 bei 10 kilometrų kiekvienas galės išbandyti jau šį šeštadienį – birželio 18-ąją Kauno Santakos parke vyks didžiausia vasaros sporto ir pramogų šventė „Olimpinė diena 2022“. Stadione prie miesto pilies vyksiantis renginys kviečia aktyviai įsitraukti bėgikus – čia nuo pat ryto bus vyks Olimpinės dienos bėgimo varžybos.

„Jeigu ilgai nesportavote, siūlyčiau iki starto dienos pabėgioti intervalais: 1 minutę bėgti, 1 minutę – eiti. Arba bėgti tam tikrą atstumą labai lengvu tempu. Labai svarbu prieš bėgimą padaryti gerą apšilimą ir paruošti kūną – praverstų dinaminiai tempimo bei specialūs bėgimo pratimai, jie padeda paruošti kūną jo laukiančiam krūviui. Tempimo pratimų svarbu nepamiršti ir po bėgimo“, – pataria E. Balčiūnaitė.

Tiems, kurie niekada nėra bėgioję arba tik neseniai pradėjo sportuoti, olimpietė rekomenduoja rinktis Lietuvos olimpinės mylios distanciją, šiek tiek įgudę jau galėtų išbandyti save 5 kilometrų ilgio trasoje.

„Pasirinkusiems didesnį iššūkį, rekomenduočiau turėti širdies dažnio matuoklį, stebėti pulsą – jis bėgant neturėtų būti didesnis nei 150, dar geriau – būtų apie 140. Neleidžiant širdžiai pervargti nebūtų sunku įveikti 5 kilometrus, o po bėgimo pavyktų greitai atsistatyti“, – sako sportininkė.
Pasak jos, norint pajusti bėgimo naudą, svarbu kūną fiziniam krūviui paruošti visapusiškai.

„Bėgimas – tai ir šuoliukai, ir dinaminiai tempimai, preso, sausgyslių stiprinimo pratimai. Labai svarbus bendras fizinis pasiruošimas, kuomet dirbama su visomis raumenų grupėmis, pasirenkami įvairūs pratimai. O.. stiprios pėdos duoda daug naudos ne tik bėgime, bet ir kasdieniame gyvenime“, – šypsosi E. Balčiūnaitė.

Jos teigimu, neretai ambicijų skatinami žmonės nebijo ir pasirenka bėgti per ilgas distancijas. Taip pat neretai pradedantieji arba mažiau patyrę bėgikai neįvertina savo galimybių ir varžybų trasoje susiduria su nemaloniais pojūčiais – nuovargiu, kojų skausmu, pasunkėjusiu kvėpavimu. Daug kas stengiasi žūtbūt pasiekti finišo liniją, o tas užsispyrimas gali būti labai pavojingas.

„Jeigu pajuntate kažką nemalonaus, tai rekomenduoju tiesiog sustoti. Taip tikrai blogiau nebus ir priešingai – tik padėsi sau. Jeigu kūnas siunčia skausmo signalą, reiškia, jog kažkas kažkur yra negerai. Tuomet geriausia kreiptis į specialistus. Reikia suprasti, kad jeigu, pavyzdžiui, suskausta kelį, tai problema dažniausiai būna ne kelyje, o kažkur kitur, žmogaus kūnas yra kaip visa grandinė. Suradę problemą, galime vėliau stiprinti norimą vietą ir ramiai sugrįžti į aktyvų judėjimą“, – pasakoja pašnekovė.

Prieš pradedant bėgti ji rekomenduoja kritiškai įvertinti ir savo emocinę būklę – įtakos rezultatams gali turėti ir stresas darbe, šeimoje, trasoje apie save primena ir neišmiegotos naktys, ir mitybos įpročiai – visa tai gali turėti įtakos kvėpavimui bėgant, todėl jei pastaruoju metu patiriate daugiau įtampos, verčiau rinkitės trumpesnius atstumus.

Eglė Balčiūnaitė / Organizatorių nuotr.

Olimpietės teigimu, bėgiojant protingai ir atsakingai, žmogaus kūnas įgauna visapusiškos energijos, kurią vėliau galima išnaudoti kiekvienoje gyvenimo situacijoje. Todėl neretai pradėję bėgioti žmonės greitai pamilsta šį judėjimo būdą ir jo teikiamas naudas.

„Bėgimas yra labai naudingas žmogui tiek fizine, tiek emocine prasme, tačiau tai turi būti daroma nuosekliai ir kryptingai. Jeigu bėgiosite atmestinai, tikrosios naudos nepajausite. Tačiau jei bėgimą įsitrauksite į savo savaitės rutiną, po kurio laiko pajausite nerealus rezultatus: kūnas taps stipresnis, sveikesnis, labiau pasitikėsite savimi. Bėgimas suaktyvina kraujotaką ir stimuliuoją visą protinę veiklą, geriną nervų sistemą, gebėjimą susikaupti“, – sakė bėgikė.

Pradėti prisijaukinti bėgimą olimpietė rekomenduoja jau dabar – birželio 18-ąją dalyvaujant „Olimpinės dienos bėgime“. Čia sau tinkamą trasą atras kiekvienas – jų yra net 4: 1988 metrų ilgio lietuviška olimpinė mylia, 5 ir 10 kilometrų trasa bei speciali 500 metrų ilgio rungtis vaikams.

Bėgimo varžybų startas bus duotas 11:30 val., visų dalyvių lauks specialūs Olimpinės dienos medaliai, „LTeam“ prizai ir dovanos. Registruotis į bėgimo varžybas kviečiame čia.

Bėgimo rungtys – tik viena iš aktyvios „Olimpinės dienos 2022“ veiklų. Jau šį šeštadienį, birželio 18-ąją, Kauno Santakos parkas virs viena didele sporto ir pramogų aikštele – visą dieną čia lauks daugiau nei 100 nemokamų veiklų, bus organizuojami įvairūs turnyrai, žaidimai, vyks pokalbiai su olimpiečiais, vakarą vainikuos nemokamas Lino Adomaičio koncertas ir kino „Aš esu Zlatanas“ seansas po atviru dangumi.

Daugiau informacijos – www.olimpinediena.lt.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA