Oficialu: laikinai stabdomas „gpaso” veikimas | Kas vyksta Kaune

Oficialu: laikinai stabdomas „gpaso” veikimas papildyta

BNS 2022/02/02 14:23
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Nuo šeštadienio Lietuvoje nei kavinėse, nei parduotuvėse, nei renginiuose nebereikės rodyti galimybių paso (gpaso).

Vyriausybė trečiadienį nusprendė stabdyti jo galiojimą, tai yra atsisakyta skirtingų reikalavimų imunitetą koronovirusui turintiems ir neturintiems asmenims.

„Jaučiuosi kaip nekrologą skaitydama. Labai gerai bus, jeigu nebereikės grąžinti šito įrankio“, – prieš priimant sprendimą sakė premjerė Ingrida Šimonytė.

Anot jos, „gpasas” leido verslams atsidaryti po karantino, paskui – neužsidaryti, o kai kuriuos žmones paskatino pasiskiepyti nuo COVID-19.

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė dėkojo verslui, paslaugų tiekėjams, kad jie sklandžiai organizavo „gpaso” įgyvendinimą ir padėjo valdyti pandemiją.

„Mums pavyko išvengti kibernetinių atakų, pavyko tą įrankį turėti sklandų“, – sakė ji.

„Ekspertai pripažįsta, kad jei nuo rudens nebūtume turėję „gpaso”, matyt, būtume keletą mėnesių turėję ne atvejų mažėjimą, bet tikrai didėjimą. Tai, be abejo, paspartino ir skiepijimąsi“, – antrino ir sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Jis tvirtino, kad „gpaso” naudojimas stabdomas pasikeitus epidemiologinei situacijai.

„Plintant gerokai plitresnei omikron atmainai, rizika užsikrėsti koronavirusu išlieka tiek neskiepytiems, tiek pilnai skiepytiems ar persirgusiems asmenims, todėl „gpaso”, kaip masinio saugojimo priemonės, mažinant COVID plitimo riziką, funkcija reikšmingai sumažėjo“, – teigiama sprendimą lydinčiajame dokumente.

Per Vyriausybės posėdį ministrai pabrėžė, kad „gpasas” lieka kovos su koronavirusu arsenale, jis galės būti panaudotas, kai to prireiks.

„Atsisakius „gpaso”, svarbiausias tampa gyventojų sąmoningumas, ypač asmeninio apsisaugojimo priemonės – respiratoriai, medicininės kaukės, kontaktų ribojimas, ypač jaučiant simptomus ar turėjus sąlytį“, – kalbėjo A. Dulkys.

Anot jo, atsisakyti kitų apsaugos priemonių negalima, nes pandemija dar nesibaigė.

Atsisakius „gpaso”, parduotuvėms, turgavietėms ir kitoms prekybos vietoms, esančioms uždaroje erdvėje, nurodyta užtikrinti 15 kvadratinių metrų bendrą plotą vienam lankytojui arba vienu metu aptarnauti ne daugiau kaip vieną asmenį.

„Minėtas ploto reikalavimas nustatytas, atsižvelgiant į anksčiau taikytą praktiką iki „gpaso” įvedimo bei atsižvelgiant į dviejų metrų saugaus atstumo laikymąsi nuo kitų asmenų tose vietose, kuriose susidaro dideli lankytojų srautai“, – paaiškino Sveikatos apsaugos ministerija.

Nurodyta, kad kontaktiniu būdu teikiamos paslaugos, ūkinė veikla, prekyba, komerciniai ir nekomerciniai kultūros, pramogų, sporto renginiai, šventės, mugės, festivaliai ar kiti vieši renginiai galės vykti tik užtikrinus valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytus reikalavimus, tai yra asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi sąlygas, kitus visuomenės sveikatos saugos, higienos ir kt.

Taip pat neatmetama, jog priklausomai nuo epidemiologinės situacijos „esant poreikiui vėl būtų galima svarstyti apie „gpaso” taikymo grąžinimą“.

Priimtu nutarimu Vyriausybė pripažino ir dvi naujas vakcinas – „Covishield“ ir „Nuvaxovid“. Lietuvoje jomis neskiepijama, tačiau jei į šalį atvyktų šiomis vakcinomis pasiskiepiję asmenys, jie būtų laikomi kaip imunitetą turintieji.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA