Simbolinis 50-tas donoras Kauno klinikose išgelbėjo du sunkius ligonius – Kas vyksta Kaune

Simbolinis 50-tas donoras Kauno klinikose išgelbėjo du sunkius ligonius

Asociatyvi / NTB nuotr.

Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos ministerijos informuoja, kad praėjusį savaitgalį Kauno klinikose buvo registruotas donoras. Jo artimieji sunkią netekties valandą rado stiprybės ir priėmė kilnų sprendimą paaukoti organus, kad būtų išgelbėti sunkiai sergantys žmonės.

Kauno klinikose dviem recipientams buvo persodinti donoro inkstai. Šis donoras – jau 50-tas efektyvus donoras šiais metais. Tiek donorų buvo registruota ir 2020 metais, rašoma Nacionalinio transplantacijos biuro pranešime žiniasklaidai.

Donorystė yra labai kilniaširdiškas gestas, bažnyčia tam pritaria. Popiežius Benediktas XVI ragina įveikti prietarus, nesusipratimus, baimes ir padėti išsaugoti gyvybę. Popiežius organų donorystę labai gražiai pavadino meilės testamentu. Įprastai testamente būna kalbama apie materialius dalykus, o šiame išreiškiama meilė. Dabar dažnai dovanos sąvoka iškreipiama – neretai dovanojama iš savimeilės, egoizmo, turint tikslą papirkti, o ši dovana kitokia – padedant medicinos mokslo laimėjimams ji tampa didelės vilties ženklu sunkiai sergantiems žmonėms“, – NTB duotame interviu yra sakęs monsinjoras Artūras Jagelavičius.

Pasak jo, popiežius Benediktas XVI dar būdamas kardinolu pasirašė sutikimą po mirties paaukoti savo organus bei audinius ir tapo Donoro kortelės turėtoju.

NTB primena, kad transplantacija galima tada, kai reanimacijoje konstatuojama klinikinė smegenų mirtis (retesniais atvejais – sustojus širdžiai, tada registruojamas neplakančios širdies donoras). Konstatavus smegenų mirtį, kitų organų veikimas palaikomas medicinos aparatūra ir vaistais. Mirusįjį registravus kaip potencialų donorą atliekami įvairūs kraujo tyrimai siekiant išsiaiškinti, kurie žmogaus organai ir audiniai gali būti tinkami transplantuoti.

Paaiškėjus, kad donoro organai ir audiniai tinkami, pagal įvairius rodiklius parenkami ir apie tai informuojami tinkamiausi donoro organų laukiantys recipientai. Jie turi skubiai apsispręsti, ar sutinka atvykti į klinikas dėl transplantacijos. Atvykusiems recipientams atliekami įvairūs tyrimai, vertinama, ar donoro organas jiems tikrai tinka, ar jie patys neturi infekcijų, kurios gali trukdyti atlikti operaciją.

Vis dėlto svarbiausias veiksnys, nuo kurio priklauso, ar transplantacija apskritai įvyks, yra artimųjų sutikimas paaukoti mirusiojo organus donorystei. Po pokalbio su ligonį prižiūrėjusiais medikais tokį kilnų gyvybes gelbstintį sprendimą Lietuvoje pasirašo apie 70 proc. artimųjų.

Pasirašyti sutikimą Donoro kortelei gauti galima internetu, taip pat gydymo įstaigose, „Eurovaistinės“ vaistinėse. Apie savo sprendimą labai svarbu pasikalbėti su artimiausiais žmonėmis.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA