Unikalus projektas: gidai neregiai kviečia pasivaikščioti po Laisvės alėją ir Ąžuolyno parką – Kas vyksta Kaune

Unikalus projektas: gidai neregiai kviečia pasivaikščioti po Laisvės alėją ir Ąžuolyno parką

Gruodžio mėnesį Kaune startavo unikalus projektas – po Laisvės alėją ir Ąžuolyno parką kviečia pasivaikščioti keturi nematantys gidai-vedliai. Pojūčių turizmo atstovai matantiesiems uždeda specialius simuliacinius akinius, leidžiančius eiti aklinoje tamsoje, įteikia neregio lazdelę ir pakviečia į 1,5-2 val. kelionę. Kelią rodo neregys, padedantis orientuotis ir nupasakojantis aplinką neregio „akimis“.

Debiutuoja Kaune

VšĮ Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Pietvakarių centro direktorė Jolanta Kručkauskaitė informavo, kad pojūčių turizmo iniciatyva „NeRegĖjimo galia“ siekiama padėti matančiai visuomenės daliai atrasti kitus turimus pojūčius, suprasti neregio pasaulį, atrasti bendrystę ir pažinti miestą neįprastu būdu.

„Ši veikla – unikali, pavyzdžių neradome nei Lietuvoje, nei kitose šalyse. Kauną idėjos startui pasirinkome, nes šis miestas išskirtinis regėjimo negalią turintiems žmonėms: čia tarpukariu prasidėjo organizuota Lietuvos aklųjų veikla, čia stovi paminklas Pranui Dauniui – Lietuvos aklųjų švietimo pradininkui ir lietuviškosios Brailio abėcėlės sudarytojui. Manome, kad šios ekskursijos netrukus pasklis ir po kitus miestus“, – sakė projekto atstovė J. Kručkauskaitė.

Šiuo metu Kaune su gidu neregiu siūloma pasivaikščioti vienu maršrutu: Ąžuolyno parkas-Laisvės alėja. Kelionė baigiama viename Laisvės alėjos restorane, kur vis dar uždengtomis akimis geriama arbata ar kava.

Keturi gidai

Kaune darbuojasi keturi nematantys gidai. Pasivaikščiojimas individualus – vienas gidas vedžioja vieną žmogų. J. Kručkauskaitė atskleidė, kad gidais tapo puikiai aplinkoje besiorientuojantys neregiai, kurie geba greitai išmokti ekskursijos maršrutą ir saugiai vesti žmogų.

Kaunietė gidė Oksana Dobrovolskaja svarsto, kad daugumai matančiųjų gali atrodyti keista, jog neregiai gali būti gidais.

„Tamsoje ne tik eiti pačiam, bet ir vesti kitą reikalauja didelės atsakomybės, išankstinio pasiruošimo: išstudijuoti maršrutą, jį išmokti, kelis kartus nueiti su matančiaisiais ir vieniems, rasti orientyrus, kad kelionė būtų saugi ir sklandi”, – pasakojo gidė O. Dobrovolskaja.

Ji pridūrė, kad ekskursijos metu nėra nepatogių klausimų vedliui, tad galima teirautis apie nematančiųjų kasdienybę, buitį, kaip jie skaito, rašo, tvarkosi ir pan.

Iš parko į miesto šurmulį

Debiutiniam maršrutui Laisvės alėja ir Ąžuolyno parkas pasirinkti, nes tai – Kauno širdis.

„Einant šiuo maršrutu per 1,5-2 val. galima patirti skirtingus pojūčius: Ąžuolyno parke girdime šnarančius šimtamečius ąžuolus, užuodžiame augmenijos kvapus, girdime paukščių čiulbesį, bėgikų atodūsius. Po to išeiname į miesto šurmulį, pagrindinę Kauno gatvę – Laisvės alėją. Čia apgaubia miesto garsai: praeivių pokalbiai, vaikų klegesys, eismo triukšmas. Laisvės alėjos grindinyje su neregio lazdele ieškome ir staigmenų“, – intrigavo gidė Oksana Dobrovolskaja.

Pašnekovės atkreipė dėmesį, kad kelionės metu paaštrėja visi pojūčiai: išgirstama gausybė įprastų, bet kitaip skambančių garsų, įveikiamos kelio kliūtys, intensyviau uodžiami kvapai, kitokia tampa ir kelionės pabaigoje geriama kava ar arbata.

„Galbūt kažkas ekskursijos metu nugalės tamsos baimę, kažkas lavins pasitikėjimą kitais žmonėmis ir įsitikins, kad neregys gali rodyti kelią“, – sakė J. Kručkauskaitė.

Daugiau informacijos apie ekskursijas: el. p. [email protected], tel. 8 641 95361 arba įstaigos „Facebook“ puslapyje.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA