Medikai įspėja: po sunkios COVID-19 formos gali prireikti pagalbos – Kas vyksta Kaune

Medikai įspėja: po sunkios COVID-19 formos gali prireikti pagalbos

LSMU Kauno klinikų nuotr.

LSMU Kauno ligoninė ne tik gydo COVID-19 pacientus, bet ir padeda jiems atgauti jėgas pasveikus. Čia teikiama stacionari ir ambulatorinė reabilitacija, padedanti sugrįžti į aktyvų gyvenimą. Šių paslaugų prireikia daugeliui buvusių sunkių ligonių.

Pasekmės būna sunkios

LSMU Kauno ligoninėje baigianti stacionarios reabilitacijos kursą 79 metų Irena teigia paliekanti šią gydymo įstaiga su viltimi sugrįžti į normalų gyvenimą. „Dėl koronaviruso sukelto plaučių uždegimo ligoninėje praleidau beveik mėnesį, prireikė ir deguonies kaukės. Grįžusi namo nuolat jaučiau silpnumą, dusulį, sunkiai vaikščiojau, reikėjo nuolatinės dukros priežiūros ir jau maniau negalėsianti gyventi viena kaip iki ligos. Tačiau po reabilitacijos grįžtu su visai kita nuotaika, jaučiuosi atgavusi didesnę dalį turėtų jėgų“, – džiaugėsi Irena.

COVID-19 reabilitacijos paslaugas teikia du LSMU Kauno ligoninės padaliniai: Šilainiuose, Josvainių g. 2 esantis Fizinės medicinos ir reabilitacijos II skyrius ir Šančiuose, Hipodromo g. 13 įsikūrusi Reabilitacijos klinika.
Fizinės medicinos ir reabilitacijos II skyrius vedėjos Dianos Milonienės teigimu, Šilainiuose esančiame padalinyje persirgusieji COVID-19 ir sugrįžę į ligoninę reabilitacijai šiuo metu sudaro net du trečdalius visų reabilitacijos paslaugas gaunančių pacientų. „Pas mus reabilituojami persirgę vidutine ir sunkia koronaviruso ligos forma, kai žmogui prireikė gydymo ligoninėje. Jie pasekmes jaučia ir įveikę virusą – reabilitacijai atvyksta labai nusilpę, prasto fizinio pajėgumo, su sutrikusia plaučių funkcija žmonės“, – pasakojo vedėja.

Reabilitacija po COVID-19 / LSMU Kauno klinikų nuotr.

Dažniausiai išsakyti pacientų nusiskundimai – dusulys, kosulys, fizinio krūvio netoleravimas, didelis nuovargis, bendras silpnumas, miego sutrikimas. Daugiausiai liga išvargina vyresnio amžiaus žmones. Jiems paūmėja gretutinės ligos, sutrinka pažintinės funkcijos, suprastėja atmintis, dėmesio koncentracija, kankina psichologinės problemos, nemiga. „Todėl pas mus darbuojasi įvairių specialistų komanda: gydytojai, kineziterapeutai, ergoterapeutai, psichologai, masažuotojai, logoterapeutai“, – teigė D. Milonienė.

Taikoma daug procedūrų ir pratimų

Sunkiausiomis formomis persirgusiems pacientams po intensyvios terapijos, kai reikėjo intubuoti ir dirbtinai ventiliuoti plaučius, tenka atstatyti pilnavertę rijimo funkciją, logoterapeutai padeda atlikti balso tembrą lavinančius pratimus. Daugumai kitų buvusių COVID-19 pacientų kineziterapijos užsiėmimų metu atliekami fiziniai pratimai, skirti palaipsniui didinti fizinį pajėgumą, gerinti kvėpavimo funkciją, stiprinti krūtinės ląstos, pečių juostos raumenis, skiriami gydomieji ir vibraciniai masažai, kitos procedūros.

Reabilitacija po COVID-19 / LSMU Kauno klinikų nuotr.

Kaip sakė Reabilitacijos klinikos vadovė Daiva Pažėrienė, kineziterapijos pratimai yra derinami su paciento kasdiene veikla, kad pacientas kiek įmanoma greičiau sugrįžtu į buvusį įprastą aktyvumą. „Reabilitacijos metu yra taikomos ir fizioterapinės procedūros, lengvinančios atsikosėjimą, gerinančios kraujotaką: magnetoterapija, lazerio, poliarizuotos šviesos procedūros ir kt. Esant poreikiui, skiriamos psichologo ar psichoterapeuto konsultacijos. Rekomenduojama tęsti išmoktus kineziterapijos pratimus namuose“, – pasakojo D. Pažėrienė.

Kam skiriama reabilitacija?

20 dienų reabilitacija stacionare skiriama pacientams, kurie gydyti ligoninėje dėl COVID-19 komplikacijų ir jiems po to pasireiškia liekamieji ligos požymiai: varginantis dusulys, nuovargis, silpnumas, skausminis sindromas ir kiti simptomai.

Kaip rašoma Kauno klinikų pranešime žiniasklaidai, pacientams, kuriems nustatytas pokovidinis sindromas su liekamaisiais simptomais (dusulys, silpnumas, nuovargis) ir kurie taip pat gydėsi stacionare, būtų rekomenduojama 14 dienų ambulatorinė reabilitacija.

Reabilitacija po COVID-19 / LSMU Kauno klinikų nuotr.

COVID-19 persirgę pacientai, kurie nebuvo gydyti stacionare, bet juos vargina liekamieji ligos simptomai gali gauti pirmo etapo ambulatorines medicininės reabilitacijos paslaugas LSMU Kauno ligoninės poliklinikose. Tam reikia šeimos gydytojo ar gydytojo specialisto siuntimo. Šiems pacientams skiriamas masažas, kineziterapija, ergoterapija, fizioterapija.

Tiek stacionarinė, tiek ambulatorinė reabilitacija teikiama ne vėliau kaip po 3 mėnesių nuo paciento išrašymo iš ligoninės. Reabilitacijos paslaugos persirgusiems COVID-19 gali būti skiriamos iškart be pirmojo etapo, tai yra be ambulatorinių paslaugų. Tik fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, visapusiškai įvertinęs paciento sveikatos būklę, gali skirti atitinkamą medicininį reabilitacinį gydymą.

Reabilitacija po COVID-19 / LSMU Kauno klinikų nuotr.

Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad siuntimai medicininės reabilitacijos paslaugoms, teikiamoms po COVID-19 ligos, neribojami ir nėra įtraukiami į sutartyje su teritorine ligonių kasa nustatytą bendrą asmens sveikatos priežiūros įstaigai skiriamų medicininės reabilitacijos siuntimų skaičių. Visos šios medicininės reabilitacijos paslaugos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto.

Pacientams, kuriems po COVID-19 ligos vyrauja naujai atsiradę neuropsichiatriniai simptomai (pažintinių funkcijų, miego ir kiti organiniai psichikos sutrikimai) arba pokovidinis sindromas su liekamaisiais neuropsichiatriniais simptomais (pažintinių funkcijų sutrikimas, asteninis sindromas, nuovargis, organinė nemiga ir kt. organiniai psichikos sutrikimai) yra rekomenduojama 20 dienų stacionarinė arba 12 dienų ambulatorinė reabilitacija. Šiems pacientams minėtos reabilitacijos teikiamos ne vėliau kaip po 6 mėnesių nuo paciento išrašymo iš ligoninės.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Rekomenduojami video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.