Užsikrėtusiems COVID-19 nuo bendradarbių – didesnės išmokos - Kas vyksta Kaune

Užsikrėtusiems COVID-19 nuo bendradarbių – didesnės išmokos

BNS 2021/05/27 13:49
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Seimas nusiteikęs leisti palankiau skaičiuoti motinystės ir tėvystės išmokas tėvams, kurių pajamos sumažėjo dėl prastovų per pandemiją. Taip pat siūloma didesnes išmokas mokėti darbuotojams, dirbusiems kontaktinį darbą ir užsikrėtusiems koronavirusu nuo bendradarbių. Bedarbiams siūloma leisti statusą atnaujinti du kartus per pusmetį.

Seimas ketvirtadienį po svarstymo pritarė tokioms dviejų – Ligos ir motinystės socialinio draudimo bei Nedarbo socialinio draudimo įstatymų – pataisoms: už balsavo 123 Seimo nariai, o prieš ir susilaikiusių nebuvo.

Koreguojamos motinystės ir tėvystės išmokos

Pakeitimai nuo lapkričio leis motinystės ir tėvystės išmokas tėvams apskaičiuoti pagal jų pajamas, buvusias iki pirmo karantino paskelbimo – nuo 2019 metų vasario pradžios iki 2020 metų sausio pabaigos.

Tai galiotų ir visiems dirbantiems savarankiškai, kurių pajamos karantino metu sumažėjo.

Didesnes išmokas, kaip sakė Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas konservatorius Mindaugas Lingė, gautų apie 10 tūkst. šeimų.

M. Lingės teigimu, nors gimstamumas per pandemiją sumažėjo, tačiau ryžęsi susilaukti vaikų neturi nukentėti.

„Po metų vieni pandemiją bus galbūt jau pamiršę, o jauni tėvai pasekmes jaustų ilgesnį laiką dėl nepalankios jiems metodikos skaičiuojant išmokas. Pakeitimai leis vaiko priežiūros išmoką skaičiuoti palankiau eliminuojant praradimus, atsiradusius dėl pandemijos ir jos suvaržymų“, – Seimo posėdyje aiškino jis.

Komiteto vadovas pabrėžė, kad jau paskirtos mažesnės išmokos bus perskaičiuotos: „Nenukentės niekas iš jau tapusių tėveliais, susilaukusių vaikų ir gavę jau ir išmokėtas, į pabaigą einančias išmokas“.

Tuo metu socialdemokratas Algirdas Sysas mano, kad ligos ir motinystės įmokos ir išmokos šiemet yra nesubalansuotas: „Sumokame iš socialinio draudimo šitoms išmokoms žymiai daugiau negu surenkame“.

Didesnės išmokos – užsikrėtusiems COVID-19 nuo bendradarbių

Be to, pritarta siūlymui nuo šių metų liepos neriboti galimybės gauti didesnes ligos išmokas sveikatos, švietimo, visuomenės saugumo ir viešosios tvarkos darbuotojams, užsikrėtusiems COVID-19 nuo bendradarbių. Teisę į didesnę išmoką įgytų 14,4 tūkst. žmonių.

Dabar galima mokėti didesnę – 77,58 proc. (o ne 62,06 proc.) algos dydžio ligos išmoką, tačiau konkrečios aplinkybės nustatomos individualiai. Ministerija sako, kad tai kelia sunkumų.

M. Lingės teigimu, dabar šie darbuotojai finansiškai skriaudžiami.

„Du užsikrėtę darbuotojai gauna skirtingo dydžio išmokas, nes skiriasi jų užsikrėtimo šaltinis. Virusas nepaiso nei sienų, nei pareigų, todėl tą diskriminaciją reikia panaikinti“, – teigė jis.

Bedarbių statuso atnaujinimas – dukart per pusmetį

Pataisomis taip pat siūlomas palengvinimas žmonėms, dėl koronaviruso netekusiems arba negalintiems susirasti darbo – jiems bedarbio statusą ir nutrauktą nedarbo išmokos mokėjimą atnaujinti būtų galima du kartus per pusmetį.

Dabar tai galima padaryti tik vieną kartą, Naujai tvarkai iš biudžeto reikės papildomai 0,5 mln. eurų.

Toks pakeitimas taip pat būtų naudingas žmonėms, kurie per pandemiją pabandė dirbti, bet tai jiems nepavyko ir teko grįžti į bedarbių gretas.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA