Kauno rajono savivaldybė dar kartą tarė „ne“ verslininkų planams miške įrengti karjerą – Kas vyksta Kaune

Kauno rajono savivaldybė dar kartą tarė „ne“ verslininkų planams miške įrengti karjerą

Asociatyvi / Archyvo nuotr.

Šiemet Kauno rajono savivaldybės taryba antrą kartą tarė griežtą ne verslininkų užmačioms kasti žvyrą Batniavos seniūnijoje. Sausio 19 d. nepritarta UAB „Benefaktor“ planuojamai ūkinei veiklai (PŪV) Virbaliūnuose, o balandžio 20 d. – bendrovės „Rizgonys“ planams Naujienos kaime.

Antradienį vykusiame Kauno rajono savivaldybės tarybos posėdyje šiam sprendimui pritarė visi įvairioms politinėms partijoms priklausantys politikai, rašoma rajono savivaldybės pranešime spaudai.

Pribloškė ir miškininkus

Meras Valerijus Makūnas rėmėsi 1323 vietos gyventojų pasirašyta peticija, kurioje priešinamasi verslo invazijai į išskirtinį gamtos kampelį. Kasti žvyrą planuojama Pakarklės miško teritorijoje, netoli kurios yra įsikūrusios kelios sodininkų bendrijos: „Kriemala“, „Paštuva“, „Batniava“. Pakarklės miško kraštovaizdis priskiriamas vertingiems tipams, patenkantiems į gamtinio karkaso teritoriją.

„Žvyro ir smėlio reikia statyboms. Tačiau abejoju, ar įrengus karjerą, ekonominė nauda atpirks gamtai padarytą žalą. Juk dėl žvyro planuojama iškirsti didžiulį brandaus miško plotą, be to, neišvengiamai nukentėtų aplinkinių kaimų gyventojai, turistai“, – kalbėjo meras.

Tarybos nariai Violeta Boreikienė ir Gvidas Rutkauskas taip pat pabrėžė, kad Nemuno slėnio dalis, besidriekianti nuo Raudondvario iki Vilkijos, yra skirta turizmui, poilsiui ir rekreacijai, todėl svarbu turėti teisinius saugiklius, kurie užkirstų kelią ūkinei veiklai šioje teritorijoje.

Kauno rajono savivaldybę pasiekė Lietuvos miškininkų sąjungos (LMS) kreipimasis. Šios visuomeninės organizacijos vadovus nustebino faktas, kad prieš keletą metų Pakarklės miškas Aplinkos ministerijos sprendimu buvo priskirtas eksploatacinių IV miškų grupei. „Lietuva įsipareigojusi Europos Sąjungai didinti saugomų teritorijų plotus. Prašome paaiškinti, kokiais motyvais remiantis Pakarklės miškui buvo panaikinta II b (miško parkų) grupė,“ – tokio turinio kreipimąsi Aplinkos ministerijai išsiuntė LMS prezidentas Vidmantas Verbyla.

Tarybos posėdyje dalyvavusi Antalkių kaimo bendruomenės pirmininkė Monika Sadauskaitė Pocė dėkojo Kauno rajono tarybai už tvirtą poziciją ir prašė ateityje tarpininkauti grąžinant Pakarklės miško daliai ankstesnį statusą.

Urbanistikos skyriaus vedėjas Mindaugas Kruopis tvirtino, kad įvertinus vietovės rekreacinę, aplinkosauginę, kultūrinę ir socialinę reikšmę, ūkinė veikla Pakarklės miške negalima.

„Remiantis teisės aktais ir vadovaujantis Lietuvos geologijos tarnybos pateikta informacija apie išžvalgytas naudingųjų iškasenų teritorijas, Kauno rajono bendrojo plano sprendiniuose naudingųjų iškasenų vietos yra pažymėtos, tačiau tai nereiškia, kad čia jas galima kasti“, – pabrėžė skyriaus vedėjas.

Žala būtų nepataisoma

Tarybos sprendimo projektą pristačiusi Aplinkos skyriaus vedėja Jurgita Rakauskaitė tvirtino, kad Pakarklės miške PŪV poveikis natūraliai gamtinei aplinkai bei suinteresuotai visuomenei būtų didelės apimties ir intensyvus, nes būtų iškertamas brandus miškas, naudojami didelių pajėgumų techniniai įrenginiai.

Tarybos sprendime taip pat pabrėžiama, kad dėl PŪV būtų negrįžtamai pažeista per ne vieną šimtmetį susikūrusi natūrali kraštovaizdžio ekologinė pusiausvyra ir ekosistemų stabilumas.

PŪV planuojama vykdyti šalia objektų, turinčių kultūros paveldo vertybių: 0,85 km atstumu yra Antalkių kapinynas, 0,76 km – Žvirgždės dvarvietė, 1,14 km – Kvesų dvarvietė, 1,44 km – Holokausto vieta. Teigiama, kad PŪV tiesiogiai tų teritorijų nepalies, tačiau neigiamas poveikis nenagrinėjamas.

Kauno rajono savivaldybė gavo Kultūros paveldo departamento raštą, kuriame jis įsipareigojo kreiptis į Nacionalinę kultūros paveldo tarybą, kad būtų patikslinti Pakarklės miško teritorijoje ir jo prieigose esančių kultūros paveldo objektų apskaitos duomenys ir šių objektų vertingosios savybės.

Tarybos sprendime pabrėžiama, kad „kraštovaizdžio, nekilnojamųjų kultūros vertybių apsauga yra viena iš savarankiškųjų savivaldybių funkcijų, kurias savivaldybės atlieka pagal Konstitucijos ir įstatymų suteiktą kompetenciją, įsipareigojimus bendruomenei ir jos interesais.“

Savivaldybės taryba, priimdama sprendimą visiškai nepritarti planuojamos ūkinės veiklos galimybėms, atsižvelgė į LR Seimo patvirtintos 18-osios LR Vyriausybės programos nuostatoms laikytis gamtą tausojančios politikos principų, kreipiant ekonomiką žaliojo kurso linkme, siekiui apsaugoti Lietuvos gamtos įvairovę nuo klimato kaitos ir žmogaus veiklos keliamų pavojų, atsakingai naudoti gamtos išteklius.

Mato daug blogų pavyzdžių

V. Makūno teigimu, Kauno rajono teritorijoje esantys Vilemų, Kvesų, Drąseikių karjerai eksploatuojami netvarkingai ir jau seniai daro negrįžtamą žalą aplinkai ir šalia gyvenantiems žmonėms.

„Rizgonių“ valdomi Kvesų karjerai nerekultivuoti, žmonės iš visų pusių apkasti, o jau planuojama veiklą perkelti į naują vietą“, – piktinosi meras.

Posėdyje dalyvavęs Seimo narys Justinas Urbanavičius pažadėjo karjerų veiklos reglamentavimo klausimą kelti nacionaliniu lygiu. Susirūpinimą kelia ir karjerų veiklos priežiūra, už kurią atsakinga Aplinkos apsaugos agentūra prie Aplinkos ministerijos.

Toje pačioje Batniavos seniūnijoje, Virbaliūnų kaime, UAB „Benefactor“ taikiklyje atsidūrė maždaug 45 ha teritorija, kuri taip pat yra vertinga kraštovaizdžio požiūriu. Su ja ribojasi net 15 paveldo objektų: Virbaliūnų, Kriemalos, Kulautuvos ir Brūžės senovės gyvenvietės, Paštuvos piliakalnis, Brūžės dvarvietė ir kapinynas, Lietuvos sklandytojų slėnis.

Šių metų sausį Kauno rajono savivaldybės taryba irgi nepritarė planuojamai ūkinei veiklai šioje teritorijoje.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.