Vakcinacija Kaune: kada atvykti, kaip elgtis, kiek laiko skirti? – Kas vyksta Kaune

Vakcinacija Kaune: kada atvykti, kaip elgtis, kiek laiko skirti? reportažas iš vakcinacijos centro

Atidarytas didžiausias Lietuvoje vakcinavimo centras
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Praėjusį savaitgalį Kaune paskelbta akcija, kuri skatina jaunesnius žmones įsitraukti į vyresnių kauniečių registravimą vakcinacijai jau davė rezultatų – Kaunas visoje Lietuvoje pirmauja pagal vakcinuotų vyresnių nei 65 metų gyventojų skaičių. Naujuosiuose Kauno ledo rūmuose įsikūrusiame vakcinacijos centre savo akimis stebėjome, kaip vyksta vakcinacijos procesas Kaune.

Pasitinka savanoriai

Automobilių parkavimo aikštelė, kuria naudojasi šiuo metu dėl karantino neveikiančio „Girstučio“ baseino klientai ir naujai Kaune pastatytos Ledo arenos lankytojai – pilnutėlė, tačiau rasti vietą automobiliui pavyksta iš pirmo karto. Parkavimas aikštelėje nemokamas, numatytos patogios vietos žmonių su negalia parkavimui, iš kelių automobilių iškeliami ir neįgaliųjų vežimėliai.

Aplink daugybė vyresnio amžiaus žmonių, kuriuos į pastatą, ant kurio puikuojasi užrašas „Kauno ledo arena“ lydi artimieji. Tiesa, ledas čia dar nė karto neišlietas, nes tik užbaigus statybas, nuspręsta čia įkurti pagrindinį vakcinacijos punktą Kaune.

Pastato prieigose pasitinka paslaugūs budintieji savanoriai, kurie vyresniems, sunkiau judantiems žmonėms pasiūlo sėstis į neįgaliojo vežimėlį, jei jo niekas nelydi – patys visur pavežėja. Tik įžengus pro duris, pirmas jausmas, lyg būtum atsidūręs oro uoste, nes visur gyva eilė reguliuojama atitvarais.

Rūpestingas darbuotojas nepraleidžia nei vieno lankytojo – visiems privaloma tvarka tenka dezinfekuotis rankas. Be kaukės čia taip pat nepateksi – viską stebi daugybė akylų, tačiau labai malonių ir draugiškų darbuotojų, pasirengusių atsakyti į kylančius klausimus, nurodančių kryptį, kuria keliauti.

Pirmoji registracija – asmens dokumento skenavimas ir anketos pildymas, kurioje tenka atsakyti į klausimus, „ar nesergate“, „ar neturite alergijų“, moterims – „ar nesate nėščia“?  Anketų pildymui paruoštos balsavimą rinkimuose primenančios uždaros kabinos. Čia galima paskaityti ir dar vieną įteiktą dokumentą – vakcinos, kuria būsite skiepijami, informacinį lapelį. Yra laiko ir persigalvojimui, bet tokių, kurie apsigręžtų viduryje kelio – nematyti.

Vakcinacijos centras Kauno ledo rūmuose

Srautų reguliavimas

Nors SMS žinutėse, kurias gauna pakviestieji skiepytis, nurodoma, kad reikia atvykti ne anksčiau, kaip likus 10 minučių iki skirto laiko, tikslių registracijų čia niekas nepaiso. „Pernelyg dideli srautai, kad sektume kiekvieno asmens registracijos laiką ir nurodytą būdelę, viską reguliuojame srautiniu būdu – žmonės nukreipiami ten, kur atsilaisvina vietos“, – sako prie registracijos eilės budinti mergina.

Besikalbant ji sulaukia ir pasipiktinimo – viena vyresnio amžiaus moteris jaučiasi nepatenkinta, kad eilėje prie registracijos teko luktelėti 6-8 minutes. „Taigi, buvo parašytas laikas, o aš jau vėluoju dėl eilės! Kodėl turiu laukti?“ – pretenzijas reiškia nekantri ponia. Mergina maloniai atsiprašo ir sako, kad jau tuoj ateis ir jos eilė.

Antrajame registracijos etape suvedami asmens duomenys, išrašomas dokumentas apie pirmąją dozę bei paskiriamas laikas, kada teks sugrįžti revakcinacijai. Dar nepasiekus skiepijimo vietos į telefoną registruotam asmeniui atskrieja žinutė su paskirtu laiku atvykti susileisti antrąją dozę.

Šią savaitę Kaune asmenys skiepijami dviejų gamintojų vakcina – „AstraZeneca“ ir „BioNTech“-„Pfizer“. Revakcinacija po „AstraZeneca“ skiepo skiriama po trijų mėnesių, revakcinacija po „BioNTech-Pfizer“ – po trijų savaičių.

Atidarytas didžiausias Lietuvoje vakcinavimo centras
Vakcinacijos centras Kaune / R. Tenio nuotr.

Tetrunka pusvalandį

Prie vakcinavimo kabinų žmonėms taip pat tenka šiek tiek luktelėti. Prie vienos kabinos eilutėje ant per atstumus sustatytų kėdžių laukia 4-5 asmenys, žmonės su negalia vakcinuojami be eilės.

Reportažo dieną vakcinavimo centre veikė kelios dešimtys kabinų. Dviem kabinom tenka po vieną vakcinuojantį mediką, kol vienas žmogus ruošiasi, kitam suleidžiama vakcina. Buvimas kabinoje tetrunka kelias minutes, o vėliau vakcinuoti asmenys prašomi 10-15 minučių pasėdėti erdvioje salėje, išėjus iš jos yra ir higienos kambariai, salėje stovi gėlo vandens bakelis.

Preliminariais skaičiavimais, pasiskiepyti šiuo metu Kauno vakcinacijos centre prireiks ne ilgiau pusvalandžio, o senjorams šiomis dienomis dar ir dovanojami kvietimai į Lietuvos zoologijos sodą ir Kauno T. Ivanausko zoologijos muziejų.

Tiesa, apsilankyti zoologijos sode nurodytas gana trumpas terminas – tik iki gegužės 1 d., nes sodą planuojamam uždaryti rekonstrukcijai. O štai kaip nueiti į T. Ivanausko zoologijos muziejų, kyla ir papildomų klausimų. „Ar veiks tas muziejus dėl karantino ir kaip į jį patekti, neaišku“, – kraipo galvą kvietimą gavusi maloni senjorė.

Asmenys po vakcinacijos išeina pro kitą įėjimą, nei įėjo, todėl srautai tarpusavyje nesimaišo, visi juda darniai ir tiksliai, beveik niekam netenka laukti atvirame lauke, na, nebent kelias minutes.

„Per šį laikotarpį pilnai susireguliavome srautus, maždaug prognozuojame kiek žmonių, gavę žinutes, neatvyks, todėl viskas vyksta gana sklandžiai, džiaugiamės, kad kartu su savivaldybe priimti vakcinavimo organizavimo sprendimai duoda rezultatų ir Kaunas yra šalies vakcinavimo lyderis“, – sako vakcinacijos procesą koordinuojančios įstaigos Kauno miesto poliklinikos vadovas Paulius Kibiša.

Dvigubai daugiau – moterų

Trečiadienio duomenimis Kaune paskiepyta daugiau, kaip 65 tūkst. žmonių (iš kurių 27 tūkst. jau ir antrąjį kartą). Moterų paskiepyta virš 42 tūkst., o tai yra beveik dvigubai daugiau nei vyrų, kurių Kaune pirma doze pasiskiepijo 23 tūkst. Pagal paskiepytų žmonių procentą, Kaunas šiek tiek lenkia Lietuvos vidurkį. Trečiadienio duomenimis Kaune paskiepyta daugiau, kaip 22 proc. gyventojų, visoje Lietuvoje – 18 proc.

Pirmauja Kaunas ir paskiepytų vyresnių asmenų amžiaus grupėse. Pačių vyriausių – virš 80-ies metų kauniečių paskiepyta daugiau, kaip pusė, 60-69 metų – 41 proc., o daugiausiai vakcinuota 70-79 metų amžiaus kauniečių – 65 proc.

Atidarytas didžiausias Lietuvoje vakcinavimo centras
Vakcinacija / R. Tenio nuotr.

P. Kibiša įsitikinęs, kad savivaldybės savaitgalį pradėta akcija, kurios metu buvo siekiama paskatinti jaunesnius žmones užregistruoti skiepui savo tėvus, senelius, kaimynus – pasiteisino. Kad akcija tikrai pavyko sako ir Kauno miesto savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Daiva Kuzminienė.

„Vien tik antradienį Kauno ledo rūmuose apsilankė daugiau kaip 3 tūkst. garbaus amžiaus kauniečių. Dar dalis senjorų skiepijasi trečiadienį, todėl tikruosius rezultatus pamatysime antroje savaitės pusėje, kai suskaičiuosime visus vakcinuotis atvykusius 65 m. ir vyresnių amžiaus grupių miestiečius“, – sako D. Kuzminienė.

Buvo techninių trukdžių

Tiek P. Kibiša, tiek D. Kuzminienė neslėpė, kad pradėjus akciją buvo techninių trukdžių. Savaitgalį į portalą „Kas vyksta Kaune“ kreipėsi moteris, teigusi, kad niekaip negali užregistruoti savo senelių, nors jau bandė tai padaryti 10 kartų. Portalo vykdyta stebėsena taip pat rodė, kad paskelbus, jog yra virš 5000 „BioNTech“-„Pfizer“ vakcinos dozių, labai greitai registracija sustojo ir iki sekmadienio skaičiai nesikeitė.

„Duombazę administruojanti įmonė nurodė, kad pritrūko vietos serveriuose, tačiau operatyviai šią problemą išsprendė“, – sakė P. Kibiša.

Kad šeštadienio rytą, pradėjus vyresnio amžiaus kauniečių registraciją, patyrė techninių nesklandumų, patvirtino ir D. Kuzminienė. „Atsiprašome visų gyventojų, kurie patyrė nepatogumų. Savo ruožtu, stengiamės reaguoti ir pasiūlyti alternatyvius registracijos būdus“, – sakė ji.

Gyventojai ar juos registruojantys artimieji gali kreiptis ne tik registruodami artimuosius internetu bet ir paskambinę į Kauno miesto poliklinikos Vakcinavimo liniją telefonu (8 37) 401 420 arba elektroniniu paštu vakcinacija@kaunopoliklinika.lt.

Vakcinuojamos grupės

Šiuo metu Kaune tęsiama 65 m. ir vyresnių asmenų amžiaus grupės kauniečių vakcinacija, taip pat trenerių, abiturientų bei sveikatos mokslų studentų, vaistinių, socialinės srities, švietimo ir sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų bei lėtinėmis ligomis sergančių pacientų skiepijimas. Tiesa, antradienį ir trečiadienį išskirtinai mieste skiepijami vien tik 65 m. ir vyresni senjorai.

„Jeigu antroje savaitės pusėje nepanaudosime visų COVID-19 vakcinos dozių dabar skiepijamoms prioritetinėms grupėms – jos bus pasiūlytos vakcinavimo eilėje laukiančioms įstaigoms, įmonėms bei organizacijoms, kurios atlieka visuomenei svarbias funkcijas. Tai pareigūnai, teismų ir priešgaisrinės apsaugos darbuotojai, mažmeninės prekybos ir maisto tvarkymo bei gamybos įmonių kolektyvai“, – teigia D. Kuzminienė.

Taip pat ruošiamasi ir artimiausiu metu pakvieti nuo koronavirusinės infekcijos pasiskiepyti neįgaliuosius ir juos slaugančius šeimos narius, įtėvius, globėjus ar rūpintojus.

Vakcinacija / DELFI nuotr.

100-o darbuotojų terminas

Pasak P. Kibišos, informacija, kad neva pradedami skiepyti daugiau, kaip 100- tą darbuotojų turinčių įmonių kolektyvai – jam girdėtas, tačiau Kaune įmonių darbuotojai skiepijami pagal prioritetą 1.2. ir visi kviečiami atvykti į vakcinavimo centrą. „Logikos, kad skiepyti didesnius kolektyvus yra, nes juose greičiau plinta infekcija, tačiau kol kas Kaune vadovaujamės ministro prioritetu“, – sako jis.

D. Kuzminienė patvirtino, kad praėjusį savaitgalį buvo vakcinuojami įmonių darbuotojai ir ši praktika bus kartojama. „Baigiantis savaitei, suskaičiavome po 65 m. ir vyresnių amžiaus grupės senjorų, mokytojų ir dėstytojų, sergančiųjų lėtinėmis ligomis skiepijimo Kaune turimus vakcinų likučius ir pakvietėme „Vaxzevria“ vakcina skiepytis apie 4 tūkst. miestiečių iš 92 įmonių, tad šios vakcinos likučiai savaitės pradžiai buvo pilnai sunaudoti“, – sakė ji.

Pasak D. Kuzminienės, kol kas neplanuojama vykdyti išvykstamųjų vakcinavimo punktų į įmones.„Mieste turime puikiai įrengtą Kauno ledo rūmų vakcinavimo centrą, kuris šiuo metu išnaudoja nepilnai 50 proc. visų galimybių, todėl Kauno įmones kviečiame skiepytis čia“, – sako ir savivaldybės atstovė.

Pasak P. Kibišos, mobilios medikų komandos pirmenybę teikia ir rūpinasi prioritetinėms grupėms priskiriamais kauniečiais, kurie dėl sveikatos būklės negali savarankiškai judėti, todėl yra skiepijami namuose.

„Vaxzevria“ vakcina / DELFI nuotr.

Pasirinkimas – iš dviejų

Balandžio 12 d., pirmadienį, Lietuvą pasiekė antroji didžiausia gamintojo „BioNTech“-„Pfizer“ vakcinos „Comirnaty“ siunta – 74 880 dozių. Balandžio 13 d., antradienį, į Lietuvą atkeliavo dviejų gamintojų vakcinos – „Vaxzevria“ (gamintojas „AstraZeneca“) atvežta beveik 10 tūkst. ir „Janssen“ (gamintojas „Janssen“) – beveik 5 tūkst. vakcinų.

Tačiau pastarosios vakcinos naudojimas kol kas sustabdytas. Kaip skelbia užsienio žiniasklaida, iš 6,8 mln paskiepytų amerikiečių nustatyti šeši itin retų kraujo krešulių susidarymo smegenyse atvejai paskiepytoms 18-48 metų moterims, iš kurių viena mirė, kita – itin sunkios būklės gydoma ligoninėje.

Dėl šių atvejų tiek JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA), tiek Ligų kontrolės centrai (CDC) bei Europos vaistų agentūra (EVD) ėmėsi tyrimo, po kurio išvadų bus sprendžiama dėl „Johnson & Johnson“ vakcinos tolimesnio panaudojimo. Šios vakcinos privalumas – vakcinacijai nuo COVID-19 pakanka vieno skiepo.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA